Přesazení kanadské borůvky



host - 232.26 (?) 
19.9.2013 11:06, zobrazeno: 35463x

Kdo má zkušenost s přesazením kanadské borůvky, Naše kanadská borůvka "roste"4 roky. Zasazená do rašeliny, ale polostínu. Povyrostla tak 40 cm do výšky. Plody sice má, ale tak 20 kusu. Teď ji chceme přesadit na slunné místo a dát opravdu co ji patří. Může někdo poradit. Děkuji Jana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 19.9.2013 12:09

Nemělo by být žádným problémem, přesadit jen 40 cm vysoký keřík. V době mimovegetační, čili po shození listů, opatrně obryjte rýčem keřík kolem dokola a vyjměte jej ze země i s celým kořenovým balem.  Opatrně jej přeneste na nové místo a vsaďte do země. Při manipulaci se bude hodit více rukou, aby se kořenový bal nerozpadl. Pokud se vám to podaří, rostlina ani nebude vědět, že byla přesazena.  Jestliže se vám bal při manipulaci rozpadne a nebo dojde k většímu porušení kořenů, doporučuji z jara keřík zastřihnout, aby se vyrovnal potenciál nadzemní části s podzemní. Pozor - většina kořínků je velmi tenkých, vlasových.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.26 (?), 19.9.2013 13:29

Moc děkuji za Vaši radu.Nikde jsem o přesazování nenašla ani řádek. Snad se nám ta borůvka "probere".  Zdravím a ještě jednou díky.Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 19.9.2013 13:48

Slunné místo je určitě dobré, ale ještě důležitější je dostatek vláhy (kyselá půda je samozřejmost). Borůvka lépe snese polostín než sucho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 8.10.2013 0:26

no, u nás máme taky borůvky ve stínu s přímým sluníčkem jen od 16 do 18 hodiny a rostou pěkně.

Ale každý rok na začátku vegetace  pod ně namulčuji ke každé sazenici hnojivý substrát složený z 20 l listovky + 20 l litevské kyselé rašeliny + hrst jemně drcené rohoviny + 2 polévkových lžic siíranu amonného.

Hlavně nesmíte hnijit Cereritem, LAD, LV, NPK a dalšími neutrálními hnojivy s vysokým obsahem Ca nebo Mg. Pokud chcete doplnit Mg, pak v listovými hnojivy jako je Wuxal Mg, nebo směsí 4%ní močoviny a 3%ní hořké soli (síranu hořečnatého). Postřik listovou výživou je dobré provádět večer, nebo odpoledne při husté oblačnosti.

Pokud máte jen jednu rostlinu, pak místo přesazování doporučuji koupit druhou a na nové místo zasadit ji. Většina odrůd je cizosprašná, takže pokud to bude v opylovací vzdálenosti, vzájemně se v plodnosti posílí. dále pokud zvolíte jinou dobu zrání, budete mít delší dobu sklizně. Velmi ranné kultivary často nejsou nalezeny ptactvem a naopak velmi pozdní uzrávají v době vyvedení mladých kosů a špačků z hnízda, což má za následek totální zdecimování nechráněné úrody.

Opravdu ale nešetřete rašelinou, která musí být neustále vlhká (stačí jednou týdně prolít do úplného nasycení, což je při bezdeštném období až 70 litrů vody na jednu sazenici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Roman Hafery - (2) - 152.160 (?), 27.10.2013 19:40

Osobne jsem presazoval mnoho keru boruvek a nedoporucuji. Produkce klesla na 50 procent. Da se hnojit i NPK, ale v pomeru 14-28-14. Hezky den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?), 22.2.2014 11:41

Dobrý den, 

mám zasazenou kanadskou borůvku, dobře roste, udělali jsme jámu 1x1m a půl na hloubku, vysypali rašelinou s hrabankou a něco původní zeminy, akorát se mi to za 3 roky pěkně sesedlo a i když jsme přisypávali kůru, tak stejně jsou alespoň 10 cm pod úrovní terénu. 

Mohu dosypat těch 10 cm rašeliny? Vím že ovocné stromy se nesmí sázet příliš hluboko, bude tohle borůvce vadit nebo naopak ještě více z toho zahrnutého zakoření?

Stejný problém mám s keřovým rybízem černým i červeným, sice jsem sázela na kopeček, ale propadlo se to víc než jsem čekala. - Mohu také přihrnout?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 21.230 (?), 22.2.2014 16:00

obě vámi jmenované rostliny se přikopčením množí, takže můžete. K borůvkám každoročně přisypávejte čerstvou rašelinu, zlepší se tak pH, aby zůstalo krásně kyselé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Majus - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 173.196 (?), 22.2.2014 16:23

Moc děkuji za reakci, doufala jsem, že to tak bude. Ještě jsem si všimla, že stromkové rybízy a angrešty jsou na tom podobně, tam by to také nemělo vadit, že? Roub je až pod korunkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 28.232 (?), 17.10.2016 8:50

Podle rad na internetu jsem před šesti lety zasadil tři borůvky. Pak jsem přikoupil další. Poslední dva roky se ale ukázalo, že se rozrostly mnohem více než jsem čekal. Rada na internetu v době sázení byla, že bych měl nasadit keříky do vykopané díry s velkým, igelitovým pytlem s několika děrami.

Včera jsem borůvky musel přemístit a bylo to velmi jednoduché, podobné jako kdybych stěhoval velké květináče.

Jenda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika