Pracná, avšak levná a účinná ochrana jahod před slimáky



Stránky: 1,  2,  3   
jingles - (12) - 19.74 (?) 
21.6.2010 22:44, zobrazeno: 27618x

Zdravím všechny nepřátele slimáků. Možná to není až tak převratné a je to docela pracné, ale mě se to osvědčilo a mám krásné zralé jahody od slimáků nedotčené. Nastříhala jsem starou záclonu na čtverce cca 15 x 15 cm (nebo podle velikosti vašich trsů můžete větší). Po obvodu jsem je dokola nastehovala silnou nití, takže po stáhnutí vznikl jakýsi sáček. Ten pootevřu a navléknu na celý ohrožený trs jahod a opatrně zatáhnu nit a zavážu na uzel. Slimáci se k plodům nedostanou, jenom je poněkud pracnější jahody sklízet, protože musíte každý sáček prohlédnout, rozvázat a zase zavázat. Ale mě to za ty jahody stojí:-)

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.20 (?), 22.6.2010 12:32
Hm, tak na našem záhonu 30x10 m by to bylo opravdu trošinku pracné. Na druhou stranu nám zas na nějakém tom kilogramu ožraných jahod nesejde.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 12.6.2014 14:23

Výborným prostředkem pasívní ochrany jahod je namulčování meziprostoru vrstvou dřevěných pilin.Klidně můžete vaším jahodníkům dopřát hrubší pilinový polštář.Pilinový mulč má několik výhod- brání jak slimákům, tak i hnilobě plodů, protože zabraňuje přímému styku s vlhou půdou, a po dešti porézní vrstva rychleji osychá.Rozklad dřevěných pilin poskytuje dlouhodobý hnojivý účinek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.6.2014 14:44

Od tohoto jsme upustili ož před několika lety. Piliny poskytují slimákům ochranu před strakami a ježky, takže jich je v pilinách paradoxně více než bez nich.

Pokud chcete slimáky sbírat přes den a nikoliv když na noc vylézají, dejte do uliček prkna (stačí krajinky) pod které se rádi schovají. Pak můžete prostým otočením prkna tyto vysbírat. Taky když pod prkna nakladou vajíčka, tak odstraněním prkna na týden tyto odsoudíte k zániku (ptáci, sucho). Po týdnu zase dáte na pár dní a takto střídáte celý srpen a září, kdy španěláci kladou vejce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 12.6.2014 22:07

Můžete zdělit, jaký lepší způsob ochrany používáte Vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.6.2014 22:54

vždyť to máte v druhém odstavci - poskytnout jim úkryt/neúkryt

Na jaře pak dokud jsou do 10 mm pak Feramol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 178.13 (?), 12.6.2014 23:15

Nemám straky rád, jsou to likvidátoři drobných opeřenců.  Nevraživě je pozoruji na zahradě a všiml jsem si, že se dost zdržují tam, kde jsou slimáci. I Vy píšete, že je žerou - máte to ověřené? Abych ty straky nevzal na milost předčasně..

Díky za odpovědˇ Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 13.6.2014 8:25

   Straky též nemám rád, ze stejného důvodu. Ale z víceletých zkušeností můžu říct)napsat), že po jaru se často vyskytovaly okolo keřů a rostlin s velkými listy, a slimáků bylo pomálu. Ale jakmile zahnízdily, začaly shánět vydatnější stravu, mláďata menších druhů ptactva. Když jde o pracnou a relativně levnou cestu, pak v okolí mají zahrádkáři vyzkoušené hlístice - dost časně na jaře posbírané přezimující (?) slimáky v nich okoupali a pustili je do přírody, to co zbylo dali na místo, kde měli "založený" slimáčí hřbitov. Velké slimáky nadále zabíjeli, ale neobjevila se téměř generace letní a pozimní. Abych s nimi neměl tolik problémů zalévám jen ke kytkám a zelenině, okopávám a kypřím, aby bylo okolo rostlin pro slimáky nevlídno, cukruju Feramolem kraje bloků záhonů s "užitkovými rostlinami", občas zaleju pod velkými listy, aby se měli kam na den stáhnout a zakrmím tam. Nedělám rozdíl mezi saláte, košťálovinami, jahodami...     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.13 (?), 13.6.2014 9:19

Díky za vysvětlení. Děláme to obdobně, já jsem navíc kolem záhonů s dal tiskové desky  (kamarád je tiskař, desky jsou tenký hliník formátu B 2)  které jsou nahoře otočeny směrem ven obloučkem dolů. Feramol dávám z druhé strany na záhon. také jsem tam položil na bok několik 3 lt. lahví s trochou piva a pokusně dvě s trochou Feramolu. Mám to na chalupě, přijedu tam jen na víkend a tak se pokouším o několik obranných liniífrown

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 13.6.2014 9:39

Najdůležitější je sypat Feramol brzo zjara, kdy přezimující slimáci jsou pod velikostí pro sbírání (cca 1 cm), moc toho ještě nesežerou (jak návnadu tak na rostlinách) a vypadá to, jako by ještě spali zimním spánkem. Ano, je to cca v době, kdy se probouzejí i ježci a straky nemohou krást snůšky, nejsou ještě housenky motýlů a tudíž ochotně vezmou i slizáka. Později zůstanou pouze na to všežraví ježci (ale ti pak ty nad 3 cm zase neradi). Kachny si pořídit nemohu, kvůli lovu neberou ohled na rostlinstvo, slizáka vezmou klidně i s jahodou.

Jinak Ferramol působí zadržování vody v tkáních slimáka, tedy pro ježky je to to samé jako když mi si koupíme "křehčené kuřecí řízky" s E452.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika