Podestýlání jahod proti plísni



Stránky: 1,  2,  3   
host - 174.53 (?) 
5.6.2013 12:40, zobrazeno: 20414x

Podestýláte jahody, aby plody ležící na půdě neplesnivěly, příp. čím? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 5.6.2013 12:43

Dělávalo se to dřevitkou nebo slámou. Obojí je dnes poněkud nesehnatelný artikl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 5.6.2013 12:52

Cast jahod mam na textilii, cast budu (pravdepodobne) podkladat slamou, nebo aspon pod ne ci podel zahonu polozim textilie. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 198.71 (?), 5.6.2013 12:53

Stříknul jsem Mythosem na začátku kvetení a v pohodě, nehnijí. Budoucí plody se infikují hlavně v době kvetení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 5.6.2013 12:57

Vy jste fakt chemofil. Do jahod mi nic chemického nesmí, vyjma pár zrnek síranů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 198.71 (?), 5.6.2013 13:43

wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 56.130 (?), 6.6.2013 15:25

Jahody popri zatrávnenom chodníku uprostred 2 jabloňových stien v našej minizáhradke začali dozrievať okolo 25.5. Keď som ich na jar nestriekal ani proti roztočíkovi do srdiečok, ani proti nosánikovi pred kvetom, ani proti botritíde po kvete, teraz už žiadnu rakovinotvornú chémiu do takmer zrelých plodov hňácať nebudem, aj keby mala OL iba 1 deň. Jedno opatrenie však bolo nutné urobiť: položiť na jahodník siete proti pažravým kosom. Červené ale vnútri nedozreté jahody sme skúsili dať do tepla izby za okno- na štýl nedozretých rajčín, ale polovica splesnivela. Lepšie je ich hneď rozmačkať, prisladiť+kvapku smotany a k tomu teplú palacinku alebo šmón (trhanec).cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 25.2 (?), 21.8.2013 9:10

Je to věcí názoru. Chémie je sice jednodušší a rychlejší způsob, ale musí se dělat s rozmyslem a mírou. To samé ale platí i pro pěstování na foliích. Plíseň šedá má ráda vlhko, a je jí lhostejno zda se jedná o vhko přirozené půdní nebo zachycené na folii. Jediná rada jež je trochu lepší, zní pěstovat plodiny náchylné na napadení bortritis na půdách snadno vsakujících vláhu, případně na hrůbcích jako brambory. Porosty udržovat nezahuštěné a vzdušné aby se případná vlhkost snadněji odpařila. PS - nepleťte si též hnojení s ochranou proti škůdcům a nemocem, to jsou dvě rozdílné věci. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 5.6.2013 13:42

Nastýlám slámu. Nevím jestli kvůli plísni, spíše aby jahody byly čisté. Také má sláma dík své barvě pomáhat červenání odrůd, které mívají dlouho zelenou špičku. Letos mi slámu voda dost spláchla, ale tam kam jsem jí před dešti dával tam jsou plody čisté. U tříletých jahod jsme jí nedával a odrůdy, které kvetou pod listy jsou špinavé od hlíny. Sbíral jsem slámu na podzim na poli a před stlaním jsem zjistil, že je dost dlouhá. Tak jsem jí dal na posekaný trávník a přejel rotačkou s košem - v tu ráno byla nařezaná nakrátko a krásně se z koše stlala. Po sklizni jsem jí vždycky raději vyhrábl, šlahouny po ní kloužou, sazenice špatně zakořeňují, letos to nebude třeba. Odstraňuji ji také proto, že se na ní po sklizni objevují různé houby, snad i plíseň šedá. Tu vlnu jsem nezkoušel. Jen hobliny (z modřínu a borovice a vedle pro srovnání i z listnáčů), borku. V každém případě byly jahody čistší. Na borce a jehličnatých hoblinách mi přišlo, že jsou méně plesnivé a určitě tam klíčilo míň plevele. Sláma plevel nezastaví, je to dost pracné vymotávat z ní ptačinec tak aby sláma nešla při pletí s ním.  Letos je zima, mokro, teď vylézá sluníčko. I když ne zcela rád, vezmu na ně nejspíše Rovral, Mythos si nechám jako rezervu. Na Teldor už podle stavu porostu bude pozdě (OL 14 dnů). Je něco s kratší OL (3-5 dnů) pro malospotřebitele?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 198.71 (?), 5.6.2013 13:51

Mythos má 5, Thiram 7 dnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika