Plodnost kamčatské borůvky



host - 109.206 (?)
22.7.2015 23:17

Prosím o radu.Mám kamčadskou borůvku vysokou 2m, asi 10 let starou, plodí hodně, ale problém je v tom, že jsou dosti hořké! Soused má keříky s opravdu jinou, sladší chutí. Může mě někdo poradit? Děkuji

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11   
   
host - 109.206 (?), 22.7.2015 23:17

Prosím o radu.Mám kamčadskou borůvku vysokou 2m, asi 10 let starou, plodí hodně, ale problém je v tom, že jsou dosti hořké! Soused má keříky s opravdu jinou, sladší chutí. Může mě někdo poradit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 24.7.2015 11:43

V dnešní době se dají koupit sladké, velkoplodé odrůdy, tak v čem je problém?

Tu Vaši starou hořkosti nezbavíte, ale pro zpracování např. do džemu to vůbec nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 216.105 (?), 26.7.2015 15:51
Tak tak, zeptejte se souseda, co ma za odrudy a poridte si je. Klidne jejich jmena napiste sem;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 34.96 (?), 15.12.2015 18:58

Tento snímek odrůdy Sladkoplodnaja jasně ukazuje, co nové odrůdy dokážou.  Sazenice kupujeme v polsku, tuto zatím nemají, ale mají obdobné u firmy kusibab in vitro na jejích stránkách.snad se mi podaří vložit obrázek, jestli ne, zkusím jinou odrůdu, nebo si najdete na stránkách kusibab nebo meshkov, arsenevo.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 29.11 (?), 20.3.2016 9:02

Dobrý den, lonicery, kamčatské borůvky pěstuji asi 13-15 roků, začal jsem 3 rostlinami na dobírku od p. Chovance, ještě to nebyl Modrý Triumf, plody jsou malé dokulata, zůstal jeden keř. Postupně jsem dokupoval další polské, ruské, odrůd mám asi 10. Poměrně dlouho trvalo, než dorostly do výšky 1-1,5m a začaly plodit, ptáci se učili na plody postupně. Úroda byla celkem slušná od kelímku 0,2 do 0,5l na rostlinu. Pak začaly keře stárnout a přestávaly plodit, jednou byla takový mráz ze sněhem, že borůvky (a také argutu) sežrali zajíci nebo srnci po povrch sněhu, nikdy předtím ani potom se mě to nestalo. Další rok po tomto zmlazení byla slušná úroda. Poslední 3-4 roky keře zestárly, nanvětvích roste lišejík, nevyhání nové pruty, téměř nekvetou a neplodí, už jich několik uhynulo, podotýkám, že hodně v létě zalévám, keře mám v drnu. Snad jedinou chybu jsem před několika lety, že pohnojil močovinou. Poradíte co dělám špatně, že keře tak rychle zestárly a hynou? Jak řezat, jak hnojit...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 20.34 (?), 14.6.2017 7:18

zasadit nové odrůdy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 154.193 (?), 6.10.2017 22:20

Ešte zareágujem na vyššie uvedenú radu zasadiť nové...

Trocha barbarské, ale niečo na tom bude.

Pokiaľ ide o odrody z čias pred Modrým triumfom, tak predpokladám že chuťovo nebudú nič extra(možno sa mýlim). Neviem ako ich využívate ak na spracovanie, tak tam to až taku rolu nehrá. Každopádne úrodnosť 0,5l sa mi vidí strašne málo. Dospelá rastlina modernej odrody by pri dobrej zálievke a výžive mala dať okolo 2,5kg. To môžem potvrdiť u poľskych odrôd Duet a Wojtek. Akurát ich chuť nieje nič extra. Wojtek sa ešte dá ale Duet...

Na vašom mieste by som určirte urobil radikálnu selekciu. Všetko čo nieje chutné, čo je málo úrodné, alebo má iné nedostatky von.

Dokúpiť moderné odrody z dôverihodného zdroja!

Určite kúpiť Bakčarský velikán, Jugana, Sibirjačka.

Tiež Aurora nieje zlá. Zo starších ruských odrôd môžem za seba odporučiť Morenu - keď sa nechá poriadne dozrieť(po zmodrení musí ešte vysieť viac ako týždeň na kríku) tak je chuťovo vynikajúca aj veľkosť je celkom pekná.

Zopakujem. Staré kríky nahradte odrodami: Bakčarský velikán, Jugana, Sibiriačka, Morena a Aurora. Viem že zapestovať nové kríky je dosť pracné a hlavne zdĺhavé, ale neoľutujete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 154.193 (?), 6.10.2017 21:42

U rastlín nad 7 rokov je potrebný rez, aby sa plodnosť neznižovala. Buďto "odborne" rezať každý rok, dva, alebo niekto radí radikálne zmladiť raz za cca 6 rokov. To znamená celý ker zrezať na cca 20 cm. Samozrejme nasledujúcu sezónu sa úrody nedočkáme, naopak treba dbať na zvýšenú zálievku, aby narástli nové silné kostrové konáre. Pokiaľ ide o hnojenie, tak údajne je kamčatku ľahké spáliť prehnojením dusíkom a dôležité je začať hnojiť včas cca začiatkom marca. V teplejšej oblasti možno aj skôr. Inak určite im prospieva humus. Ešte asi toľko- voda, voda, voda... hlavne od marca do polky júna. Takže keď neprší zalievať, inak úroda slbá a prírastky tiež. Prírastky ten rok=úroda ďalší rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.161 (?), 28.7.2018 9:02

Starší plodící výhon má tendenci se odklonit, a v tu chvíli z jeho báze vyrůstá nový, mladý.Starý ustřihnu nad místem růstu mového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 13.91 (?), 2.11.2020 19:26

reklamovat u prodejce, vyhodit

a nahradit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  11   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika