Pestovani kanadskych boruvek trvale v nadobach



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 240.18 (?) 
13.7.2014 14:12, zobrazeno: 41756x

Zdravim vsechny,

mate nekdo zkusenosti s pestovanim boruvek v nadobach, a ted tim nemyslim jen z nouze (treba na balkone), ale trvale i tam, kde by se daly i zasadit, tedy na zahrade.

Duvod, proc o tom uvazuji je snadna zmena umisteni, rozestupu v pripade potreby, ale zase nevim, zda by boruvkam delalo dobrebyt natrvalo umistene v kontejneru.

Nevim, jestli zavlazovani by v takovem pripade bylo jednodussi, nebo naopak obtiznejsi (nadoba bude drive vysychat?).

Co si o tom myslite?

Uvitam vsechny namety k zamysleni, i pokud s takovym pestovanim nemate zkusenosti, dekuji Martina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 63.164 (?), 14.7.2014 9:00

O jak velkych kontejnerech uvazujete? Na Boruvkove farme pestuji boruvky v kontejnerech 130 L. Poptaval jsem tam nejake sazenice, co se tyce kontejneru dozvedel jsem se, ze pokud neni kontejner zakopan v zemi, musi se na zimu chranit pred mrazem, pri teplotach pod -20 stupnu dochazi k poskozeni korenu, riziko zacina uz pri -15 stupnich. Obdobne, pokud neni kontejner zakopan, tak v lete na slunci rychle vysycha a nutno casteji zalevat. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 143.28 (?), 14.7.2014 9:44

Zdravím,

pěstuju borůvky v nádobách cca 30l a to proto, že mi vpůdě, která má zásaditou reakci prostě nerostou. jsou v čisté rašelině a přihnojuji hnojivem na rododendrony a azalky. Plodí dostatečně, ale jsou hodně náročné na zálivku, hodně vody a zásadně dešťové. Na zimu je umístím společně s citrusy do nevytápěné a světlé místnosti.Díky tomu mám velmi brzy zralé plody.

Jana



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.7.2014 15:48

Pěstuji borůvky podobně jako Teta Jana. Jen s tím rozdílem, že květináče cca 40 litrové mám trvale zakopány po okraj v zemi a tedy je na zimu nikam do tepla nestěhuju. Nemyslím si, že to severská plodina potřebuje a ani si nemyslím, že by to uspíšilo zrání. Potřeba zálivky je dík omezeně propustnému dnu spíš menší, i tak obecně u borůvek vysoká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 14.7.2014 16:24

Také to tak pěstuji, velký plastový květináč, trvale zapuštěný do země, i přes zimu. Pane Vysloužile, tomu Vašemu květináči o objemu 40 litrů odpovídá nádoba o rozměrech přibližně: průměr 40 cm a hloubka 35 cm.  To se mi zdá pro borůvky poněkud malé. Myslím to tak, že já mám o něco větší nádoby (momentálně je bohužel nemohu přeměřit), ale i ty se mi zdají už malé a proto se chystám po sezoně na přesazení do větších. Keříky se mi v nich totiž už nechtějí moc rozrůstat (zato jsou obaleny borůvkami, až je mi jich líto). Mé keříky mají výšku odhadem jen nějakých 60 cm. Předpokládám, že by měly správně dorůst nejméně do metru. Prosím, do jaké velikosti Vám v těch čtyřicetilitrových nádobách dorostly Vaše keře?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.7.2014 18:21

Tu kubaturu jsem střelil. Byly to největší plastové květináče, co v tom stanu u Hypernovy měli.Tak půlmetr v průměru. Teď jsou roky zasypány štěpkou i s okraji, takže ani ty nejsou vidět. Keříky nejsou z největších,  plody zhruba u kolen,  nejdelší mladé výhony možná do pasu. Nemyslím si ale, že velikost květináčů je limitující pro jejich vzrůst, spíš se o ně málo starám. Zálivka 5x do roka je asi málo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 143.28 (?), 14.7.2014 17:25

Taky si nemyslím, že se borůvka potřebuje na zimu přemístit do tepla. Ale já se bojím, že by mi ty květináče promrzly. Nemám možnost je zakopat.Taky jsem četla, že se jim daří v pilinách jehličnatých stromů, chci to vyzkoušet. Nemáte s tím zkušenosti?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.7.2014 15:59

optimální velikost nádoby je 60 litrů na sazenici a spíše plochá než hluboká. Prakticky ale podle vzrůstnosti odrůdy stačí i 30 litrů s vydatnou zálivkou a přihnojováním organickominerálním hnojivem (organika = rohovina, minerální = různé sírany a fosforečnan draselný).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 63.164 (?), 14.7.2014 18:43

optimální velikost nádoby je 60 litrů na sazenici... na to jste prisel jak, pane Stando? Nedavno jste napsal... Při tomto objemu (60 l / rostlina) bych to viděl na "hydroponii" v baltské rašelině vylepšené o hydrogel... Mnoho Vasich tvrzeni je trvale o nicem. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.54 (?), 14.7.2014 19:19

Mám přes dvacet rostlin, všechny v nádobách od dvaceti do šedesáti litrů. Z těch nejmenších kalfasů postupně přesazuji do větších. Výška rostlin v těch největších je kolem 1 m   - 1,5 m. Největší sklizeň z rostliny byla kolem šesti litrů.
Substrát je 2/3 baltská rašenina a 1/3 smrkové piliny. Hnojivo tekuté na borůvky, po přesázení síran amonný kvůli zvýšené potřebě dusíku. Nádoby stojí na povrchu, na zimu ničím nepřikrývám a zatím i ty nejmenší přežily i -24 st. Spotřeba vody velká, zálivka většinou denně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika