Ovoce do stínu



Stránky: 1,  2   
host - 1.250 (?) 
15.1.2015 15:03, zobrazeno: 37217x

Prosím o radu, jaké užitkové keře, případně nižší stromky, lze vysadit do stínu. Jde o předzahrádku domu orientovanou na sever, z jihu a jihovýchodu zastíněnou kompletně domy. Navíc bydlíme mezi kopečky, nejde přímo o mrazovou kotlinu, ale teploty tu klesají hodně hluboko.

Napadl mě zimolez, dřín, bez. Nejde mi jen o konzumovatelné plody, uvítám i léčivky. V nejhorším případě vysadím alespoň keře užitečné pro ptáky...

Díky za tipy!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 89.52 (?), 15.1.2015 15:38

Kanadské borůvky (keř) vám budou plodit i ve stínu. Ostatní ovoce potřebuje slunce. Z okrasných keřů bych volila stálezelené jako je třeba Mahon a Bobkovišeň aby byla zahrádka zelená i v zimě. Mezi keři může být i něco kvetoucího vhodného do stínu jako je třeba Hortezie, Astilbe, Hosta. Léčivky do stínu bohužel nejsou, nedařilo by se jim. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.107 (?), 15.1.2015 16:13

Polostín snese rybíz a částečně i angrešt a jahody. Jíst se dá rebarbora. Z léčivek máta, meduňka a pažitka. Pokud není stín úplný dájí se jíst poupata a květy oranžové denivky. Pěstovat se dá křen. Také záleží na vlhkosti půdy a hlavně na jak dlouho tam sluníčko zavítá. EM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 107.76 (?), 15.1.2015 22:08
V naprosto stejnem zastineni mame boruvky kanadske I indianske (amelanchier-muchovnik), ty indianky jdou skvele, kanadky hur. Pak aronii, super. Plus cervene jedle jeraby, zatim nerodily. Jeste brusinky, nic moc. Taky rakytnik, v pohode. A samozrejme rybiz, super.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 188.195 (?), 16.1.2015 13:09

prežije to a určite Vás i svojou chuťou poteší actinídia - kolomikta drobnoplodé kiwi. potrebujete však samca ij samicu. je to ťahavá liána ale nezaberá veľa miesta. držím palce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.250 (?), 17.1.2015 11:44

Díky všem,

zeptám se ještě konkrétně na ten dřín a zimolez - ano nebo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 20.1.2015 11:18

Zimolez by dost trpěl, navíc ten začíná vegetovat velmi brzo na jaře a to by na té severní straně měl toho slunka ještě méně (v létě už ho tolik nepotřebuje). Dá se vysadit do polostínu, třeba částečně pod strom - ten než se zazelená, tak zimolez už pomalu dozrává. Ale je to jen nouzovka, nejlepší je plné slunce. Dřín se obávám, že potřebuje slunka ještě víc, nikdy jsem ho v přírodě ve stínu neviděl, spíš naopak.

Ta kolomikta je dobrý tip, ta naopak jižní stranu domu příliš nemusí, je jí tam moc horko, lehce může dojít i k polálení listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 21.1.2015 13:16

Na jaře chci koupit asi 6-10 kusů kolomikt. a chtěl jsem je dát na jižní stranu a tohle je tedy docela zásadní informace... Kde jste tuto informaci našel? abych se o tom mohl dočist více? nebo je to vaše osobní zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 21.1.2015 16:41

Osobní z minulého léta, samec i samice kolomikty popáleny během několika horkých dní. Jednalo se o rostliny s 1-2m dlouhými výhony, keré jsem vysadil začátkem jara, možná by v dospělosti vydržely více - při větším počtu listů by pravděpodobně celkové poškození nebylo tak výrazné (spousta listů by se vzájemně poněkud stínila a ani ta fasáda by pak nebyla tak rožhavená).

Podobnou zkušenost jsem slyšel od několika dalších lidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 23.1.2015 15:14

Mě zase v minulosti mladé sazenice samce kolomikty dvakrát zlikvidovali kočky. Prý je to nějak sexualně dráždí. Potvrdilo mi to více lidí. Tak jsem od dalšího pěstování upustil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika