Nová odrůda angreštu?



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?) 
1.1.2016 9:22, zobrazeno: 3539x

Na své zahrádce na Vysočině jsem měl několik stromkových angreštů Pax a dva stromky trnité rezistentní zelenoplodé a spíše drobnoplodé odrůdy (nemám poznačeno, snad Invicta). Nechával jsem tuto odrůdu hlavně z důvodu možného lepšího opylení Paxu a taky ať není vše stejné. V létě 2014 jsem si všiml, že mi samovolně vyrůstá ze země nějaký rezistentní angrešt. V létě 2015 měl mnoho chutných plodů, které byly spíše červené, trochu menší než Pax a také větve jsou mírně trnité. Teď vidím, že i nové výhony skutečně vyrůstají ze země a jsou trnité. Není to tedy zapomenutý ohnutý stromkový angrešt. Pořád je tu možnost, že je to náhodně zakořeněný řízek z odhozené větvičky, ale plody jsou trochu jiné a větve také. Jak poznám, že to není původní odrůda, ale náhodný hybrid? Napadá mě jen přeroubování keře na stromek a srovnání s původní odrůdou na stejné podnoži. Mám i jeden červený rybíz v puklině mezi betony. To je určitě semenáček, ale je téměř nejedlý.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 168.81 (?), 1.1.2016 11:48

S rybízy a jostou mám zkušenost, že někdy, když opadne pro neotrhání, asi se pak vynechá kultivace pod keři atd., klíčí malé semenáčky hustě jak mech. Je jen na pěstiteli, jestli některý nechá růst. A tak taky hloubám nad Zlepšeným Ceresem nebo Super Titánií.
Před desítkami let jsem si chtěl vysadit řadu angreštů. Chtěl jsem vysadit větší keře, aby úroda byla dřív. V opuštěné, zpustlé zahradě jsem vyryl cca 10 sazenic. Domníval jsem se, že to budou odnože vzniklé zakořeněním polehlých větví starých keřů. Při úrodě mě překvapilo, že ani dva tyto nové keře nebyly stejné. V barvě, velikosti, chuti, chlupatosti, vzrůstnosti atd. Byly to tedy, alespoň převážně, semenáče. Většinu jsem pak postupně vyhodil, protože byly mizerné.
Semínka drobného ovoce klíčí dobře. Snad vtípkem neurazím, takže třeba Mimmova naděje nebo třeba jen Mimmoděk. wink JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika