Nemoc nebo mech?



Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?) 
17.4.2015 8:17, zobrazeno: 8502x

Prosím o pomoc s určením nemoci na drobném ovoci - postiženy jsou i nejmladší větvičky stromkového angreštu a rybízu a kanadských i kamčatských borůvek. Vypadá to jako mech, ale je nám divné, že se vyskytuje i na mladých větvičkách.


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
J.f.K - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (322) - 244.2 (?), 17.4.2015 8:28

jste blízko, bude to lišejník

ale jestli toto je mladá větvička, pak já jsem Václav VIII.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 184.133 (?), 17.4.2015 9:02

Proč by to nemohla být mladá větvička wink. Záleží na tom v jakém stavu a stáří je zbytek keře. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
stanky - (23) - 135.252 (?), 17.4.2015 11:18

Tohle neni mladá větvička. I loňský letorost vypadá jinak, a pochybuji, že by ji byl schopný lišejník tak rychle zarůst - to by nestihl. Nicméně lišejníky jsou obvykle indikátory čistého prostředí. Na angreštech je máme hojně také, ale nepřijde mi, že by nějak negativně ovlivňovali jejich růst nebo plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 17.4.2015 11:30

Netvrdím, že na obrázku je mladá větvička. Problém ani není můj, jen jsem byla dotázána. Větvička mi byla přinesena. A dotaz zněl přesně tak, že postiženy jsou i nejmladší větvičky. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 17.4.2015 13:36

Jak už bylo uvedeno -lišejník (bývá jak světle šedý, tak i jasně žlutý. Ničemu neškodí, je to známka čistého ovzduší (už se odsiřují elektrárny, takže není ve vzduchu síra, která proti nim dříve působila jako fungicid).  wink  Lída        

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 17.4.2015 13:45

Ničemu neškodí,...no najdou se v literatuře i názory, že aspoň trošku škodí.

je to známka čistého ovzduší...tak to je pak dobrá zpáva,  pak je to ovzduší čisté všude. Bydlím u Třince a lišejníky máme tu taky, bydlel jsem i u Ostravy a taky tam byly lišejníky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 17.4.2015 13:53

Lišejník sám neškodí, že v něm mohou žít různé užitečné i škodlivé breberky, je věc jiná. Tím čistým ovzduším jsem myslela bez síry, jak jsem i uvedla, jestli vám u Třince poletuje ve vzduchu něco jiného, tak to asi lišejníkům nevadí. A koukejte na svět vesele, vždyť už je jaro!           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika