Muchovník Lamarckův



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 211.79 (?) 
4.9.2009 13:41, zobrazeno: 105162x

Prosím o radu, jak tento úžasný keřík namnožit, mám možnost odběru řízků, ale nevím zda na jaře a dřevité nebo bylinné

Děkuji za všechny rady Kamila Š.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 18.164 (?), 5.9.2009 12:56

Kamilo, jsi z Ostravy? jde koupit hotový mnohé školky ho mají, někde jsem to viděl, můžu pohledat. / Jan Kola / a mám tu pro tebe sazenice.
jinak se dobře množí semenem, to už ale asi sežrali letos ptáci.sousedka ho má. Já ho měl, ale neřezal jsem ho, pustil jsem ho nahoru a on vyrostl asi 5m, kmen měl asi 18cm tlustý a já nedosáhl na plody a vždy je všechny sežrali ptáci, tak jsem ho uřízl a on podrůstá stále a nemohu se ho zbavit.Já raději doporučuju muchovník od ekofarmy Bormato
ten sice není tolik sladký a má trošku muchovničinu, ale to jde jen o zvyk.Spíše bych bral northline nebo smoky, protože thiesen a martin taky rostou moc vysoko, musí se krotit.  
V bormato prodávají ale dost draho, 150.- kus a nejmín 4 kusy, takže je třeba se s někým spojit a vzít to spolu. je tam záruka, že je to dobrý, což je důležité.  mnoho školek prodává obyčejné, které nejsou na jídlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.147 (?), 20.11.2009 15:03

Já bych takový růst ocenil. Mám tříletý keř s přírůstky cca 15 cm za rok, má výborné i když dost malé plody na řídkých hroznech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 20.11.2009 21:57

Ono muchovníků je spousta druhů i odrůd, jedlé jsou všechny. Některé jsou pěstované jako ovoce kvůli plodům, některé jsou i jako okrasné keře nebo stromky s plody. Na kvalitu plodů je šlechtěný a množený keřový A.alnifolia (různé odrůdy, výše uvedená školka), pro okrasu a zároveň plody se pěstují hlavně A.florida, A. x grandiflora ("Autum Brillance", "Ballerina", "Princess Diana", "Robin Hill", "Strata"), A.laevis ("Prince Charles", "Snowflakes"), A.lamarckii ("Forest Prince", "Majestic", "Regent") a A.ovalis (susp.integrifolia, var.cretica, "Edelwess", "Helvetia"). Jen si vybrat... Zahradní centra mívají druhy spíše okrasného charakteru.

Ohledně množení je v literatuře uváděno : výsev čerstvých semen, ušlechtilé odrůdy se roubují v dubnu na podnože Sorbus aucuparia. O řízcích nepíší, ale zkusit se může všechno. Nejspíš bych zkusila tak v srpnu dřevité řízky z jednoletých výhonů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.171 (?), 10.5.2010 23:15

Koupil jsem před lety v zahradnictví v Sokolnicích náš domácí muchovník A. ovalis spíše jako zajímavost. Dnes je zněj 2,5 m keř a pravidelně přináší množstí plodů. Měl jsem možnost srovnat i s kanadským A. alnifolia (Sascato Onberry) a velký rozdíl v chutí nebyl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 126.171 (?), 10.5.2010 23:17

Ještě foto Muchovník oválný A. ovalis a A. Lamarcki v květu.

A. ovalis
A. ovalis
A. Lamarcki v květu
A. Lamarcki v květu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
new dawn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (309) - 176.18 (?), 11.5.2010 0:20

Foto  - Amelanchier lamarckii - letošní jaro

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
velmez - (44) - 9.130 (?), 11.5.2010 20:41

to to je o ničem! Nejlepší jsou KANADÁKY!

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.54 (?), 6.9.2011 17:07

Koupila jsem před pár dny v zahradnictví v Blatné 2 keře A.lamarckii, skoro tak veliké jako keřík na obrázku výše, za 180kč/ks, což mi přijde hodně fajné. Očekávám, že by příští rok mohly smysluplně plodit. Pokud se mi je nepodaří zahubit.

A toho se týká má otázka - bude se jim líbit v zemině přihnojené koňským hnojem? A jak a kdy se mají stříhat, aby zahusťovaly a jen nevyhnaly nahoru?

 

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 86.78 (?), 15.12.2011 23:50
Muchovník je v podstatě velice nenáročný keř, roste takřka v každé půdě, pokud rozumně přihnojíte, nic nezkazíte. Co se řezu týče, máte volnou ruku, snáší i silné zásahy. Osobně bych 2-3 roky vyčkal, při dobré kondici silně zahušťuje od kořenů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika