Moruška - nové ovoce pro naše zahrádky



Stránky: 1,  2   
host - 18.164 (?) 
26.3.2009 7:43, zobrazeno: 21487x

Moruška se mi ale špatně pěstuje, roste mi v rašelině, na zimu nadzemní část zatáhne a na jaře není vidět.Musí se jasně ohraničit místo kde roste aby se nevykopala či jinak nezničila.Dostane se ve švýcarsku v několika odrůdách, pěkně kvete většinou růžovou barvou, plody má většinou žluté až do oranžova, chut velmi dobrá originální.
V přírodě roste v severních oblastech severní polokoule, ale i u nás velmi vzácně.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
host - 176.18 (?), 6.5.2009 17:48

Pro 18.164 --- Kteréhopak vitamínu má tentokrát nejvíc??  :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 18.164 (?), 6.5.2009 17:49

Morušku by mohli dovézt rybáři i jiní, kteří jezdí do norska, finska, svédska, karelie, litev.lotyš. a j. zemí, tam roste hojně v lesích a je malinká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 18.164 (?), 6.5.2009 17:50

to nevím, asi něco jako malina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 6.5.2009 17:53

Nebude tomu tady horko?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 18.164 (?), 8.5.2009 21:31

ne, roste to normálně.jen na zimu to zatáhne pod zem   a tak na jaře se neví kde to je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 206.136 (?), 2.11.2009 14:21

Ahoj, zaujala ma info o moruške. Dajú sa u nás (myslím SR/ČR) kúpiť sadenice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dr - (48) - 171.245 (?), 3.11.2009 20:47

Tak nevím, kdo vymýšlí nové druhy ovoce do našich zahrádek.Ostružiník moruška je rostlinka severských krajin, u nás je to chráněná rostlina hor.V těch severských zemích skoro nic jiného ovocného neroste, tak jsou za to rádi, ale u nás máme přece mnoho odrůd zahradních ostružin a malinoostružin, které se mnohem snáze pěstují a mají nesrovnatelně větší výnosy plodů se stejným množstvím vitamínů.Už jenom čekám, kdy někdo začne doporučovat kozí bobky, protože obsahují vitamíny B.A začnou tahanice, jestli to musí být z ekologického chovu, nebo stačí obyčejná koza.Takže Rubus chamaemorus L. bych ponechal tak leda alpínkářům.pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 4.11.2009 8:24

Je to pravda, alpinkáři taky mají šichu=empeetrum nigrum, ta se taky dá jíst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vrana1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (171) - 18.164 (?), 4.11.2009 8:41

mně se podařilo zavést do našich zahrádek velkoplodé kolomikty a ovocné zimolezy, taky jsem to potom ukazoval na symposiích a vozil jsem jim keříky i s plodama na ocutnání do holandska, německa, švýcarska, nevěděli vůbec co to je a teprve potom to začali zkoumat a zavádět, prdobně i v USA a kanadě. Mé pozornosti ale unikly takové dobré věci jako placaté broskve a nektarinky a ted valím oči co je to dobrých věcí, které mají v rusku, číně a jinde, které tady u nás nejsou využívány ke škodě našeho zdraví.Neohlížím se na potentáty, kteří odněkud vyčetli, že cizí ovoce nám není přírodní.Taky se dovážejí citrusy, banány a j. a jsou užitečné.Výjimku dělám jedině u lidí, kteří mají na nějaké ovoce alergii.Ti at si vyzkoušejí sami, co jim sedí a co ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika