Maliny v květináči - přesazování



Stránky: 1,  2,  3   
host - 12.28 (?) 
28.1.2015 23:05, zobrazeno: 34314x

Dobrý den,

mám již třetím rokem v květináčích na balkóně maliny a ostružiny (jednu rostlinu v jednom květináči). Rostou a plodí nádherně (přikládám foto), ale květináče jsou o objemu jen cca 15 litrů a já bych chtěl rostlinám dopřát více místa. Chci je přesadit do květináčů o 25 litrech.

Mám ale strach, abych neudělal více škody než užitku. Poradil by mi prosím někdo, jestli je vhodné je přesadit, nebo je lepší počkat, až se jim přestane dařit? A je vhodné je přesazovat na podzim nebo je to u kontejnerovaných rostlin jedno?

Mockrát děkuji za jakoukoli radu.

maliny na balkoně (2014)
maliny na balkoně (2014)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 12.28 (?), 28.1.2015 23:10

Fotka se mi nějak "položila", pokouším se vložit znovu.

maliny na balkoně (2014)
maliny na balkoně (2014)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 0:38

Přesazování volte asi v intervalu, kdy potřebujete z květináče dostat většinu odplozených "pařízků". Nejlepší doba pro přesazování je na počátku rašení. Asi bych nevolil větší květníky jako to jestli umožňují závlahu zásobní vodou a živným roztokem. Samozavlažovací jsou ideál, ale je potřeba volit takové, aby je v zimě ponechaná kaluž vody neroztrhala (případně to místo, kde by se kaluž vytvářela na zimu vyplnit rašelinou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.28 (?), 29.1.2015 6:19

Děkuji moc za reakci. Chápu to správně, že pokud rostlinu dobře zalévám a nic ji (zdá se) nechybí, přesazování není třeba?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 29.1.2015 8:21

Pokud přidáváte do zálivky hnojivo... a staré výhony ustřiháváte i s částí podzemního oddenku...

Není potřeba při přesazování postupně dávat do většího, ale jen vyčistit kořenový systém od odplozených oddenků a dát novou výživnou zeminu do původní nádoby. Ten interval každé třetí (čtvrté) jaro asi bude optimální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.28 (?), 29.1.2015 17:35

Mockrát děkuji za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 29.1.2015 8:29

Chápejte to tak, že sice Standa nikdy maliny v květináči nepěstoval a ani o tom do doby položení vaší otázky neslyšel, a tak vám snad odpověděl podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. smiley Ovšem jestli je to správně, tak to budete muset nechat v tomto případě na své intuici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 12.28 (?), 29.1.2015 17:34

Mě jen napadlo, jestli tady třeba nebude někdo, kdo má s něčím podobným zkušenosti.

Nicméně to, co Standa píše, dává myslím docela smysl. Já to před lety píchnul do těch malých květináčů s tím, že to buď půjde nebo ne. No a ono to jde velice dobře, tak by mi bylo líto teď něco pokazit :-)

Mockrát děkuji za rady a kdyby měl někdo zkušenosti vyloženě s malinou na balkóně (věřím, že nejsem sám...), tak se prosím podělte.

Krásný večer všem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 29.1.2015 20:47

Ono to že někdo má na starosti 3 zahrady se souhnou výměrou přesahující hektar ještě neznamená, že nemůže mít pár malin v nádobě. Ono je to například výhodné pro remontující pozdně zrající odrůdy. Pak mmůžete mít poslední maliny v listopadu.

Výhoda pěstování ve více nádobách po menším počtu rostlin (před více rostlin ve větší nádobě) je zejména v tom, jak je můžete po opadu listí uklidit seskládáním na menší plochu a zase v době plného růstu je dát dále od sebe, aby měly více světla. Taky se s 5 litrovým kontejnerem o 3 plodných prutech lépe manipuluje, než s kalfasem 20-30-60 litrovým. No ale jsou také odrůdy, které bych pro pěstování v kontejnerech nedoporučoval, protože jsou jednouplodící a vyžadují velmi vysokou drátěnku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 12.28 (?), 30.1.2015 8:32

Takže s tím máte zkušenosti. To je skvělé. O to víc si cením vaší rady.

Já mám tedy konkrétně malinoostružiník Rubus Tayberry a ostružiník beztrnný Rubus frut. Thornfree.

Na základě vaší rady je do většího tedy přesazovat asi nebudu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika