Maliny a rakovina?



host - 148.140 (?) 
26.7.2015 19:20, zobrazeno: 5591x

Loni mi kamarádka řekla, že mám na prutech malin rakovinu (viz obrázek). Tak jsem takto postižené pruty odstranila. Bylo jich víc než zdravých. Letos koukám, že mám asi třetinu nových prutů zase takto postiženou. Je to opravdu rakovina? Vždyť za čas už mi nezbyde snad ani jedna malina. Poraďte mi prosím. Děkuji.    Jarmila

Boule na malině.
Boule na malině.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 243.114 (?), 26.7.2015 19:48
To je škůdce bejlomorka ostružiníková, ošetřit mospilanem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 27.7.2015 6:35

Dobrý den Jarmilo. V jistém smyslu má Vaše kamarádka pravdu, nádor je rakovina. Jestli na Vašich rostlinách hoduje bejlomorka, nebo žlabatka, zjistíte po rozpitvání toho jizevnatého útvaru, v prvním případě jsou mimina oranžová, v druhém bělaváwink. Maliník má v dobrých pěstitelských podmínkách velkou regenerační schopnost, nabízí pěstiteli víc prutů na plochu, ten si může a má vybrat ty, které jsou pro budoucí úrodu nejvhodnější. Každý by uvítal, kdyby nemusel nijak zasahovat a jen sklízel. Tohoto ideálu se, bohužel, nedá trvale dosáhnout. Je možno bojovat pomocí chemie, ta je však v této situaci málo účinná, lepší z hlediska konzumenta jsou nůžky. Pokud je prutů celkově málo, porost by po odstranění napadených vypadal jako noty na buben a jste Vy, nebo někdo ve Vašem okolí šikulka, tak lze boule odoperovat-bočně-podélně odstřihnout, odříznout ostrým nožíkem, larvy škodlivce špičkou vyškrábnout, vzniklou ránu zatřít např.štěp.voskem. Malinám na fotce by velmi velmi prospělo, kdyby jim co nejméně ubíral vodu a živiny plevel, tráva... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.251 (?), 27.7.2015 12:43

S.P.,CH. děkuji za radu. Přemýšlela jsem, jestli by to nešlo nějak odstranit. Tak já to zkusím, doufám, že budu dost trpělivá.   blush    Jarmila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika