Maliny a květopas postřik



Stránky: 1,  2   
Ivčadal - (8) - 205.62 (?) 
15.5.2014 19:32, zobrazeno: 16004x

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým spolehlivým přípravkem na květopase v malinách(preventivně) a jestli to ještě v tuto dobu jde ještě těsně před květem postříkat.Mám květopase na jahodách u malin, škodí ještě jinde na zelenině?Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 15.5.2014 20:27

Decis, Karate, event. Calypso. Stříká se na vyvíjející se poupata před květem. Květopas jahodníkový škodí v jahodách, malinách a ostružinách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 51.164 (?), 16.5.2014 10:48

V túto dobu sú u nás všetky chrobáky v jahodách. Na malinách som nenašiel jediný poškodený púčik, na jahodách ich zbieram desiatky denne :-(Postrek malín by teraz nemal žiadny zmysel, budem na to pamätať na budúcu jar.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 16.5.2014 11:13

Až budou jahody dokvétat, tak půjdou na maliny. Proč by postřik malin teď neměl mít smysl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 51.164 (?), 16.5.2014 11:38

Ak správne poznám vývojový cyklus kvetovky jahodovej, postrek má zmysel v čase úživného žeru, t.j. cca 2-3 týždne pred kvitnutím jahôd.

V tomto čase už nežerie, ale kladie vajíčka. Chrobáky sú teraz v jahodách, tam striekať nie je možné kvôli dozrievaniu a zberu jahôd.

V malinách som pri kontrole nevidel žiadneho chrobáka. Dali by sa postriekať preventívne (Calypso je kontaktný aj požerový jed), t.j. chrobáci by tam museli byť, alebo tie maliny začať žrať, aby to malo zmysel.

U mňa na záhrade mám situáciu komplikovanú nedostatkom miesta, maliny som skombinoval s inými kríkmi (napr. zemolez), takže tam postrek neprichádza do úvahy z dôvodu konzumácie zemolezu.

Pre budúci rok zvažujem objednávku feromónového lapača. 

Peter, Nitra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 32.81 (?), 16.5.2014 11:51

Kolik květopasů připadá na jednu rotlinu jahodníku, resp. kolik rostlin na jednoho květopase? Já jsem je letos začal sbírat ručně, na cca 70 rostlinách jsem sebral asi 17 květopasů. Nově nakousnuté plody už téměř nepřibývají, je to tím, že jsem je většinou posbíral, nebo už mají "hotovo"? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 16.5.2014 12:04

Květopas jahodníkový - Anthonomus rubi

- brouk délky 2,5 až 4 mm, může létat, černohnědý až černý, má tečkované krovky v podélném směru
- vajíčko je bílé, lesklé, oválné, 0,5 x 0,35 mm, vylíhne se z něj larva 3,5 mm, beznohá, bělavá
- na jaře přichází samičky z lesa, z houštin, křoví (nepřezimuje v jahodách)
- jsou aktivní nad 12°C, provádějí dozrávací požer, kdy okusují listy jahodníku a dělají dírky do poupat z boku, aby dosáhly na nezralý pyl,
kterým se také živí, tento žír trvá podle teploty 1 až 2 týdny a škody při něm nevznikají
- znamená to, že když objevíme květopase, máme ještě 1-2 týdny čas k zásahu
- předčasný postřik je neefektivní, protože do pole květopas proniká postupně J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 51.164 (?), 16.5.2014 12:07

To neviem, predpokladám že počet chrobákov závisí od "zamorenia" pozemku, nie od počtu rastlín. Pred časom v inom vlákne bola informácia, že jeden chrobák nakladie 50 - 100 vajíčok. Ak nevidíte ďalšie poškodenia, asi ste ich vychytal všetky :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 16.5.2014 13:12

Letos jste take delal postrik v jahodach 2-3 tydny predem? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 51.164 (?), 16.5.2014 14:58

Áno, tento rok som postriekal 1 x Calypsom v polovici apríla jahody aj maliny, spolu so slivkami proti piliarke. Buď som striekal príliš skoro, alebo je tento rok veľmi silný tlak kvetoviek :-/

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika