Kustovnice čínská - jak daleko od sebe vysadit?



host - 78.90 (?) 
14.4.2016 21:33, zobrazeno: 6542x
Prosím vás o radu, jak daleko od sebe vysadit sazenice kustovnice čínské goji. Jaké šířky rostlina v dospělosti tak dosáhne? Děkuji.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 11.192 (?), 15.4.2016 7:49

Mám několik keřů Goji. Záleží, jak si je vytvarujete, či zastřihnete. Jsou to pruty co se rozvětvují - prostě keř. Teprve nedávno jsem na netu našel info, že nejlépe je zaplétat pruty do výšky, do které chcete kmen a následně nechat vytvořit korunku. U jednoho keře se mě to povedlo zpětně udělat a je to supr metoda. Další vysazené již tak zaplétám odmalička. Pruty jsou totiž tenší, pod tíhou plodů a listů se dost prohýbají a "zavazí". Vytvoření "stromku" je podle mě supr metoda. Vzdálenost při tomto způsobu vidím na cca 4 metry?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 15.4.2016 13:21

Goji je nesmierne vitálna rastlina, povedal by som až "invázna", problém u Goji je skôr udržať ho v prijateľných mediach. Na otázku ako ďaleko od seba sa nedá odpovedať úplne jednoznačne, závisí to aj od toho ako krík či stromček budete udržiavať rezom. Podľa mňa by tá vzdialenosť (ak máte k dispozícii dosť priestoru) mala byť minimálne 3-4 metre. Ak by ker Goji rástol bez ľudského zásahu, tak o niekoľko rokov môže dosiahnuť šírku aj 10 a viac metrov. Mladé výhony rastú mimoriadne rýchlo, niekedy aj niekoľko cm za deň, až neskôr zdrevnatejú. Drevnaté konáriky sú nepríjemne ostnaté a ak by ste ker nechali bez dozoru, tak rýchlo zhustne a potom je problém bezbolestne ho prekliesniť (myslím bezbolestne pre Vás vzhľadom na tie tŕne). U mňa bol problém s priestorom, tak som Goji vykopal keď mali kríky výšku asi 2,5 metra a šírku asi 3 metre.  Teda aspoň som si myslel že som ho vykopal... Z malých kúskov korienkov rašia stále nové rastlinky, jednu som vzal na milosť a zapestoval som si nový krík, teraz má asi 1 meter výšku. Goji kvitne dosť neskoro a drobné fialové kvietky nasadzuje najmä na tých dlhších a tenších jednoročných konárikoch. Preto rez musí byť veľmi citlivý, aby Ste sa sami nepripravovali o úrodu, ale zasa taký, aby Vám Goji neprerástlo "cez hlavu".  Možno by bola vhodná aj nejaká konštrukcia, na ktorej by sa ker alebo stromček dal viesť do výšky, lebo tie mladé výhony ovísajú k zemi a sú naozaj veľmi dlhé a veľmi početné. O vitalitu Goji nemusíte mať obavy, nadnesene povedané je ťažšie sa ho zbaviť ako ho udržiavať pri živote. Kamarát raz omylom strekol herbicíd Fondo na krík (nie veľa), Goji len trochu zbledlo a potom pokračovalo ďalej akoby sa nechumelilo. Ak mám spraviť sumár, mňa Goji celkove dosť sklamalo, úrody neboli veľké a z hľadiska kvality plodov to nie žiadny zázrak (skôr sa hodia na sušenie než na jedenie v čerstvom stave). Ale nechcem Vás odrádzať, každopádne to treba skúsiť, len rátajte s tým že to nebude úplne jednoduché. Držím palce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 16.4.2016 8:50

Ešte jedna moja kuriózna skúsenosť s Goji. Ker na obrázku som vykopal v marci 2015, je vysoký asi 2 metre. Vykopával som ho s úmyslom zlikvidovať ho do odpadu, takže korene som pri sekaní sekerou a rýľom nešetril. Ker potom 2 dni ležal na slnku kým prišiel kamarát ktorý ho mal odniesť do odpadu. Spýtal sa či si ho môže zasadiť u seba doma. Povedal som že samozrejme, ale že sa mu určite neujme. Toto foto je z 15.4.2016, to Goji šlape ďalej, ani sa nezatriaslo. Neviem či by to zvládol nejaký iný ovocný ker... 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 78.90 (?), 17.4.2016 8:23
Moc vám děkuji za informace. Mám tři sazenice - kustovnici čínskou "normál" a pak ještě odrůdy Big Berry a Sweet Berry - ty by snad měly být sladší (i bez sušení), ale pokud ne, tak nevadí, stejně ji chci hlavně na sušení. Zkusím tu variantu pěstování "na kmínku" a budu se snažit udržet ji tak nějak v rozumných mezích řezem - pokud to půjde... a uvidím :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 13.53 (?), 17.4.2016 15:48

Máte někdo foto už staršího keře pěstovaného na kmínek, nebo spletené kmínky? Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika