Kanadské borůvky - jak staré sazenice koupit?



Stránky: 1,  2   
host - 67.142 (?) 
15.4.2014 11:11, zobrazeno: 17197x

Ahoj všem, jak staré sazenice je dobré koupit? Láká mě zakoupení 3 letých (nebo starších), ale nejsem si jistá, jestli nejsou lepší dvouleté. Jde mi o to, že když jsem tříletou borůvku přesadila do půdy, vůbec neroste, nezakořeňuje. Nejspíš kvůli příliš hustému neprostupnému vlásečnicovému kořenovému balu, který se vytvořil v malém květináči, ve kterém byla borůvka vypěstována. Jaké máte zkušenosti? Rostou vám zakoupené starší sazenice dobře? Nebo raději kupovat co nejmladší? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.4.2014 11:33

To je těžké, když někteří počítají 0-1-2-3 a jiní 1-2-3, kdy první číslo v řadě je rok zakořenění řízku. Někteří pak jsko dvouletou sazenici prodávají vloni zakořeněný řízek a jiní jako tříletou sazenici již nakvetlou rostlinu co přežila jako kontejnerovaná třetí zimu.

Pokud mohu doporučit, tak nejlepší je kupovat rostlinky o 2-3 výhonech v kontejneru 2,5 - 3 litry (průměr cca 15 cm).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.4.2014 12:02

Problémem není věk sazenic, nýbrž půda, do níž je vysadíte a patřičná závlaha.  Obojí je pro růst borůvek naprosto zásadní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 15.4.2014 12:11

Vůbec neroste, nezakořeňuje. Nejspíš kvůli příliš hustému neprostupnému vlásečnicovému kořenovému balu - pri vysadbe je vhodne ci spise nutne korenovy bal prsty castecne rozdelit, opatrne roztrhat. Pak se ve vhodne pude zakorenuji dobre. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.4.2014 12:54

Když odbočíme od velikosti nakupované rostliny, tak by bylo na místě připomenout, že se nesázejí do zahradní půdy, ale na speciálně připravený záhon s kyselým rašelinovým substrátem. Čím menší rostlina, tím více reaguje na pěstební chyby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 2.73 (?), 15.4.2014 20:09

Loni jsem sadil kanadské borůvky údajně dvouleté sazenice, takové maličké cca 10 - 15 cm od dubna do července - do rašeliny a narostly dalších cca 10 - 15 cm, možná i víc. Borůvky po výsadbě se nejvíce spravily po zalití Kristalonem pro rododendrony. Do 14 dnů po zalití bylo vidět, jak změnily barvu listů a začaly růst, pouštět nové výhony. Dnes jsem byl na zahradě a loňské rostliny jdou už do květu. S balem kořenů jsem nic nedělal, jen zalil před vytažením z kontejneru. Pod sazenici jsem při sadbě dal hrst granulí hnojiva pro kanadské borůvky. Myslím si, že čím starší sazenice - větší, tím hůře snášejí přesazování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ahimsa - (27) - 229.194 (?), 17.4.2014 1:47

Souhlasím, borůvkám se dobře daří při zasazení do rašeliny, potřebují totiž kyselou a dobře propustnou půdu, takže v zásaditých půdách velmi strádají a těžko koření.

Zvýšit schopnost příjmu živin a posílení kořenového systému u keříků borůvek a brusinek lze použitím vhodné mykorhizního přípravku určeného pro vřesovcovité rostliny nebo pro rododendrony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 246.249 (?), 28.4.2014 16:01

Ahoj :)

Kupovala jsem před měsícem 6ti letou boruvku Blue Gold ze zahradnictví Zzoja, byla za skvělou cenu, ale když mi došla, tak jsem se hodně bála, že nepřežije. Lístky byly hnědočervenozelené, slabé větvičky opadávaly, kontejner měl snad 2l, možná 3l - víc rozhodně ne, byl prasklý - asi díky přepravě. Okamžitě jsem jela koupit květináč 60l - mám jen velkou balkonovou terasu, rašelinu, keramzit - hnojivo mám, jelikož mám ještě 2ks borůvek Heidi od Starkla a těm se daří výborně. Kontejner jsem rozstříhala, byl celý prosrostlý kořeny dokola, byl to vlastně vytvořený jakýsi květináč z kořenů :-/. Bála jsem se je drasticky protrhat, jak jsem to četla někde na netu a tak jsem je nechala tak, jen spodek a strany jsem opatrně prsty rozdrolila, ale fakt povrchově. Zasadila, přidala granulované hnojivo na boruvky s rohovinou, zalila vodou s upraveným PH a modlila se. Borůvky jsou nyní celé zelené, posypané květy a daří se jim velice dobře. Heidi to taky pocítili. Pokud se jim poskytne vše, co potřebují, je to oki.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 28.4.2014 20:30

To Vás asi natáhli a dostala jste čtyřletou.

Šestiletá by měla být v kontejneru 6-10 litrů tedy průměr 20-25 cm. Rozvětvení by mělo být 5+ (5 a více výhonů různého stáří). Není chybou, když 4-leté a starší výhony jsou vystiženy pro potřebu řízkování.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.56 (?), 2.5.2014 23:21
Pevne verim, ze ne, pan Stando :-). Dle poctu, stari a vysky vyhonu tipuju opravdu na 5-6 let. Spise byla dlouho trapena v tak malem kontejneru ;-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika