Kanadska boruvka v kvetinaci



Stránky: 1,  2,  3   
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?) 
20.3.2014 17:46, zobrazeno: 27476x

Loni jsem koupil kanadske boruvky. Zatim jsem je presadil jen do vetsich kontejneru, pridal kysely substrat, uz rasi. Takze resim co s nimi.

Je spatny napad je na 1-2 roky pestovat v kvetinaci? Chci samozrejme aby plodily, dam jim vhodny substrat (azalky/rododendrony), pohnojim kyselym krystalonem.

Dale bych je rad pestoval v "kvetinaci beze dna", bud' na to pouziju esteticky upravene ztracene bedneni (rozmery asi 0,5x0,4 vyska mozna 0,3 [m]), nebo nejake palisady do obdelniku. Problem je, ze to bude u chodnicku a na slunci. Da se ta kanadska boruvka udrzet rozmerove aby nemela do sirky vice nez 1m a na vysku ne vice nez 2 m? Dlouhodobe. Jak moc hlubokou jamu pro raselinu bych mel udelat pod ten bezedny "kvetinac"? Ma smysl to oddelit od okolni zeminy nejakou textilii/folii?

Hned vedle planovaneho mista pestuji ruze.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 65.144 (?), 21.3.2014 8:26

Rozmery 0,5 x 0,4 x 0,3 m = 60 litru, coz mi prijde dost malo, chtelo by to spis cca dvojnasobek, cimz nerikam, ze by to nemohlo pri pravidelne zalivce s hnojenim nejakym vyhovujicim zpusobem fungovat. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 21.3.2014 8:48

Tak ja pocitam jeste s dirou "pod" tim bezednym kvetinacem, kterou podle rady pripadne vystelu nejakou textilii/folii a nebo take ne, a tam samozrejme muzu mit vetsi objem substratu. Kolik doporucujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 21.3.2014 9:08

Boruvky koreni udajne a zrejme i ve skutecnosti melce, takze "pod" kvetinacem to asi moc nedozenete. Proc je tedy rovnou nevysadite do zeme resp. substratu ci raseliny? Jama 50x50 se uvadi jako minimalni, ja mam 80x80 (nebo v souvisle rade 60x120, ale to chci taky rozsirit na 80). Boruvková farma Provodov pestuji boruvky v kontejnerech 130 l. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 21.3.2014 9:08

Nejdůležitější je sorpční schopnost substrátu, aby udržel sám o sobě hodně vláhy, a pravidelnost zálivky.

Při tomto objemu (60 l / rostlina) bych to viděl na "hydroponii" v baltské rašelině vylepšené o hydrogel. Hotový substrát pro azalky a rododendrony je hodně nastaven kompostovanými pilinami, kůrovou drtí a fermentovanou dřevoštěpkou = pojme do své struktury polovinu vody co rašelina. Hydrogel je pro případ, že nepravidelnou zálivkou se dostanete pod mez, kdy se stává rašelina hydrofobní a nechce ochotně přijímat vodu. Pokud jste proti syntetickému hydrogelu, použijte pár hrstí bentonitového steliva pro domácí mazlíky (na obalu je napsáno přírodní, hrudkující,...). Může být i použité, ale nesmí ho být moc (tak 1-5% váhy rašeliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 65.144 (?), 21.3.2014 9:18

Prodava se substrát pro borůvky 40l - Hoštice, ten je kvalitni, ale 40 l stoji neco pres 100 Kc, takze je o neco drazsi nez raselina. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 92.38 (?), 21.3.2014 13:04

Teď budu vypadat jako barbar, ale já mám kanadské borůvky ve větších plast. květináčích už minimálně 5 let - občas vyměním vrchní část rašeliny, hnojím Kristalonem plod a květ a poctivě zalévám. Napřed to bylo provizorní řešení, ale jelikož jsou každoročně dokonale obsypané plody - dokonce víc, než ty, které mám na jiném místě na zahradě v zemi - a vypadají, že jim nic nechybí, tak je máme přes léto na terase a děti je ojídají rovnou tam. Ani přes zimu je neschovávám- jen je přesunu kousek jinam. Bohužel kultivary už nevím.  Substrát jsem nedávala speciální, jen čistou rašelinu / no možná taky barbarství, ale funguje to/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 21.3.2014 13:41

Cista raselina urcite neni barbarstvi, to se bezne pouziva. Hosticky substrat pro boruvky je drazsi nez bezna raselina, nebot je připraven ze směsi vytříděné světlé a tmavé rašeliny s vhodnou kyselostí. Je obohacen hnojivem se základními i stopovými živinami. Neni nutne ho kupovat, staci bezna raselina, ale neni pravda, ze substraty jsou nutne nekvalitni ci sizene. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 21.3.2014 21:05

Dekuji, no asi jste o osudu rostlin pro tento rok rozhodla :-). Tu raselinu mate opravdu nesmichanou, ani pisek, nic? Divim se, jak to udrzite vlhke? Vzdyt' to musi rychle schnout...

Nechci z toho delat vedu, ale zajimalo by mne jak mam provadet rez. Rad bych co nejsloupovitejsi tvar, pradite prosim nekdo jak mam postupovat?

Dekuji, Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.3.2014 21:54

Rašelina opravdu udrží tolik vody, že je to několikanásobek hmotnosti její sušiny. Přidáteli písek 1:1 udrží polovinu vody (písek nic) a hmotnost sušiny vám naroste několikanásobně, Písek se používá jako drenáž, aby se voda rychleji dostala jinam (z místa A do místa B).

Ano, když paní dává ten Kristalon = plné hnojivo, tak je to přesně to co jsem doporučoval výše pod termínem hydroponie. Hnojivo se totiž dává v dávkování jako pro hydroponické roztoky (či mírně slabší) do veškeré zálivkové vody v hlavní růstové sezóně. S hnojením přestanete až po sklizni, kdy při vyzrávání "dřeva" rostlina dospotřebuje přebytek živin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika