Kanadská borůvka



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
walerka - (29) - 216.54 (?) 
11.12.2014 17:51, zobrazeno: 43523x

Dobrý den, letos na jaře jsem si zakoupila sazenice dvou kanadských borůvek. Ptala jsem se paní která mi je prodávala jestli je třeba je nějak speciálně před zasazením připravit půdu, řekla mi že né. Dala jsem je tedy normálně do země a přikryla mulčem. Teď jak mám trochu času tak hledám informace a zjistila jsem, že měly být zasazeny do rašeliny :(? co teď mám je na jaře vykopat a zasadit znova již správně nebo je tím zničím :(? děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 11.12.2014 18:25

Pokud přežily, máte buď dosti kyselou půdu, nebo to byl muchovník.

Touhle dobou je už pozdě na to přesazení. Já bych na obvodu keříku (nebo cca 20-30 cm od středu) odebral původní okolní zeminu a celý keřík i s tímto žlábkem zasypal navlhčenou baltskou rašelinou. Před sypáním rašeliny můžete do příkopu okolo dát kyselá zásobní hnojiva jako síran draselný (1 polévkovou lžíci na sazenici) a superfosfát (2 čajové lžičky až 1 polévkovou na 1 sazenici). Borůvka koření mělce a pokud budete každoročně přisypávat tuto vrstvu rašeliny a přihnojovat hnojivem na borůvky,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2014 18:30

Jestliže se jednalo o skutečné (kanadské) borůvky a zasadila jste je do běžné půdy, možná přežijí, ale budou živořit. Doporučil bych je co nejdřív na jaře vykopat i s balem (aspoň s tím, s kterým jste je po vyklopení z květináče zasadila), vykopat jámy a připravt do nich půdu pro borůvky tak, jak se má, třeba včetně vystlání fólií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.135 (?), 11.12.2014 18:55

Ano, řešení MV je správně. Návod najdete tu na fóru. Bez dodržení podmínek se borůvek nedopěstujete. Jen myslím, že pokud bude počasí jaké je a máte čas, udělejte to hned.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walerka - (29) - 216.54 (?), 11.12.2014 20:10

tak je to napsané na štítku tak doufám, že jde o kanadskou borůvku, a jsou v pořádku, dokonce se i rozrostly od jara jen si myslím že asi nebudou plodit, tak já se je pokusím přesadit, jen teda nevím jestli opravdu teď co když začne mrznout?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2014 23:01

Nevadí. V Kanadě taky mrzne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 11.12.2014 23:32

Moje rada ohledně nastlání jen nahoru se opírá o to, že borůvky koření mělce, tak do 20 cm a stresovat je přesazením je zbytečné. Prostě prokoření nahoru do té nastýlané vrstvy.

Co když začne mrznout? - Pokud budou bez přesazení, bude pro ně voda dostupnější než když budou přesazeny. Je potřeba je chránit před větrem a vysušujícími paprsky slunce - nejlépe je to chvojím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 65.144 (?), 12.12.2014 8:21

Spatne vysazenou kanadskou boruvku je behem prvnich 1.-2. let urcite vzdy lepsi presadit (znovu vysadit). Koreny v substratu s nevhodnym pH, coz je bezna zemina prakticky vzdy, temer nerostou a nemohou byt presazenim stresovany. Sam jsem pred lety dve kan. boruvky zkusmo tj. spatne vysadil, pote jsem jednu sezonu dosypaval raselinu a zaleval rozpustenym hnojivem na boruvky - stav se o dost zlepsil, ale nakonec jsem je presadil - korenovy bal byl prakticky stejne velky jako pri vysadbe (kopiroval velikost kontejneru). Na jare presadte, na raseline pokud mozno nesetrete. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 152.25 (?), 12.12.2014 8:26

A není na tom štítku napsané i to, jestli potřebuje kyselou půdu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.12.2014 9:47

Ono by stačilo sem dát nějaké fotky, vzhled indiánských borůvek a kanadských je snadno k rozeznání.

Jinak loni bylo v období růstu KB dosti sucho. Podle toho soudím, že paní může mít vhodné podmínky pro borůvky i bez velkých úprav pH. I u naás jsou lokality, kde můžete sázet KB takzvaně pod motyku. Jestliže však je v podmínkách nevhodných, Jak doporučuje J.R. je lepší až na jaře přesadit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika