Josta ako podnož



host - 148.36 (?) 
25.4.2011 15:10, zobrazeno: 12224x
Zdravim, skusali ste uz niekto vrublovat/ockovat, egrese alebo ribezle na jostu? Zda sa mi, ze josta by mohla mat lepsi korenovy system ako ribezle alebo egrese. Dalsi dôvod pre ktory to chcem skusit je ze neodnozuje (aspon mne rastu z jedneho kmienka). Ak s tym mate niekto nejake skusenosti. tak budem rad ked sa o ne podelite. ;)
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 58.254 (?), 26.4.2011 21:23

Už tady o tom byla několikrát zmíňka.Zkuste tp a uvidíte.Viděl jsem stromky, které nepotřebovaly oporu.Jenom se divím, proč už to nedělají zahradníci, dokonce se děje ta zvrhlost, že se Josta štěpuje na meruzalku. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.232 (?), 27.4.2011 12:34
Dakujem za reakciu, nevedel som ze uz tu o tom bola zmienka. Poctivo som gugloval a nic som o joste ako podpniku nenasiel. Ak mozte tak ma nasmerujte, kde sa to tu, uz niekolkokrat spominalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 110.126 (?), 27.4.2011 21:45

Také jsem zaslechl, že josta je na angrešt či rybíz lepší než meruzalka. Kmínky jsou silnější - nelámou se a od spodu tolik nepodráží jako meruzalka, ale odzkoušeno to nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 30.4.2011 22:22

Narouboval jsem si a naočkoval na jostu několik stromků a rybízy i angrešty se chytají slušně. Např. na přelomu února a března nebo i v srpnu. Chci je hlavně do sušší půdy, kde se meruzalce nedaří. Stromky už plodí, ale jsou mladé na hodnocení celého životního cyklu. Nevím, kolik let přežijí. Staré stromky na jostě jsem ještě neviděl. Stromek však bez opěry nevydrží. Při silném větru a dešti klade plně olistěná koruna veliký odpor. Není to jako jeden proutek ve větru. Z tohoto hlediska nedoporučuji korunu výše než v jednom metru. Pokud jde o stromkovou jostu, nemusí se roubovat. Jenom zasadit na podzim ustřižený prut k opoře a na jaře tvarovat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.254 (?), 1.5.2011 21:05

Hledal jsem starší údaje, ale zatím marně.Mám doma jeden stromek asi 12 let a je lepší, než srovnatelné na meruzalce.Poprvé jsem to viděl u Dr.Novotného z Plzně asi před 20 lety a to byly stromky už dost veliké, takže s tím musel začínat mnohem dříve. Bohužel tento vzácný člověk už nežije, ale patřil k průkopníkům pěstování různých novinek u nás. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 176.232 (?), 2.5.2011 18:56
Chcel by som sa vas este spytat ako je to s plodnostou, nie su na joste ako podnozi badat negativne vplyvy na rodivost?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 104.15 (?), 27.1.2017 17:31

Pan mimmo, mohli by Ste sa podelit s aktualnymi skusenostami po 5 rokoch?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 27.1.2017 19:00

Josta má velmi dobrou afinitu s angrešty a rybízy a vytváří srovnatelné stromky jako na meruzalce. Možná trochu větší (je bujnější). Množství a velikost plodů velmi dobré. Bez opory se roubovaný angrešt/rybíz pěstovat nedá. Hlavní rozdíl vidím v tom, že josta má velmi silný kořenový systém a dokáže tedy dobře posloužit i v suchých a příliš teplých lokalitách. Např. ve svahu v pískovité zemině jsem dříve nemohl žádný angrešt (na meruzalce) pěstovat. Josta navíc zakořeňuje silně a velmi rychle z řízků. Krátké zakořeněné řízky se dají po naroubování použít i jako utopený keř. Neúspěšně jsem se taky pokoušel zakořenit naroubovaný řízek bez kořenů. Nešlo mi to ani na černém rybízu, přestože se o tom literatura zmiňuje. V žádném případě nezavrhuji meruzalku. Jostě však dávám předost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 27.1.2017 20:51

Dakujem za rychlu reakciu. Asi ju vyskusam, hlavne kvoli minimalizacii vymladkov. Som v teplej oblasti pri Trnave a hoci zavlazovat mozem kolko chcem, cim samostatnejsie tie stromceky budu, tym lepsie. Opora samozrejme bude. Pestujem Niesluchovski. Na jar som kusky konarikov len tak napichal do zeme, skoro vsetky zakorenili. Takze budem mat aj pravokorenne - ale nebude to krik, urobim im kmienik.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika