Je možné přesadit vzrostlý keř rybízu?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 142.56 (?) 
31.7.2010 13:26, zobrazeno: 41044x

Mám na zahradě rybíz, bohužel na naprosto nevhodném místě, je několik let starý, ale má strašně dobrý a sladký rybíz, nerada bych o něj přišla. Ani nevím jaká je to odrůda. Je možné ho bez úhony přesadit? Kdy? Díky za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 22.243 (?), 31.7.2010 20:11

Rybíz přesadit lze a to i starší. Podmínkou je počkat na období, kdy začne shazovat listí, čili na podzim. Kvůli přesazení je zároveň třeba hodně zakrátit nadzemní část kvůli lepšímu ujímání a to cca o dvě třetiny. Novou jámu můžete vylepšit kompostem a samozřejmě nezapomeňte dobře zalít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 31.7.2010 20:37

Starý keř - jeho kořenový bval -  lze rýčem rozsekat a zasadit tak více rostlin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 147.108 (?), 1.8.2010 8:34

Nemusíte nutně zkracovat všechny výhony, 3-4 nechte nezkrácené, budete na nich mít úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 2.8.2010 1:47

Povedlo se mi předloni na podzim přesadit celý starší keř červeného rybízu (cca 15 let) včetně nerozsypaného kořenového balu. Protože bal zůstal opravdu vcelku, ani jsem větve nezkracovala. Příští rok normálně plodil dál, jako by tam rostl odjakživa.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.8.2010 8:22

Každoročně u všech rybízů provádím důkladný řez po sklizni - ne zkrácení, nýbrž odstranění u země celých větví. Dvě nejstarší, všechny nejmladší krom dvou.  Při přesazení učiním totéž, případně ještě razantněji. Současně bych zasadil keř hlouběji, abych jej zmladil a dostal pahýly pod zem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.238 (?), 2.8.2010 9:54

Len tak mimo temy, kolko tych vetvi celkovo nechavate?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 28.10.2015 14:25

Omlouvám se za oživení stařičkého tématu.

Prosím, pane Vysloužile, taky mě zajímá ten Váš způsob řezu, moc jsem to nepochopil. Jen je mi jasné, že je řežete dost :D

A kdy je vlastně vhodné řezat? Od sklizně, do zámrzu? Nebo i přes zimu? A co jaro?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 28.10.2015 15:12

Řezat je možné od sklizně až do příštího květu nebo v podstatě kdykoli. Keřům je to nejspíš jedno. Odstraňuji všechny nadbytečné větve hned u země. Ponechávám jen 2 jednoleté, dva dvouleté, dva tříleté a dva čtyřleté výhony. Co je na tom k nepochopení?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.19 (?), 2.11.2015 19:28

Pro nejlínější zahrádkáře, mezi které se hrdě počítám, je možný řez i při sklizni - vyberu větve, které mají menší plody než ty ostatní, plus další překážející (jdoucí k zemi, nebo příliš husté), uříznu u země, přenesu k lavičce, udělám kávičku a pohodlně obírám. Dělám to takhle léta a keřům to nijak neškodí, naopak mně se podle plodů dobře poznává, které větve mám nechat. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika