Jde naroubovat dřín na svídu krvavou?



kristinek - (6) - 237.5 (?) 
15.5.2014 14:22, zobrazeno: 5627x

Dobrý den,

zkoušela jsem zasadit semínka dřínu, nevím, jestli z toho něco bude, ale napadlo mě jako rychlejší způsob dřín naroubovat na svídu krvavou, které mám větší množství. Je to možné?

předem díky!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.5.2014 16:15

Nezkoušel jsem to, ale teoreticky by se to ujmout mohlo. Nicméně nemám dobré zkušenosti s roubováním keřů na keř, protože podnož - v tomto případě svída bude vyhánět stále nové výhony od země. Vysévání semínek taky není dobrý nápad. Za nejlepší způsob rozmnožení bych považoval nahřížení keře dřínu a vytvoření pravokořených sazenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kristinek - (6) - 237.5 (?), 16.5.2014 8:05

Děkuji moc pane Vysloužile za tip, zkusím tedy to hřížení.

K. Límová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.5.2014 8:24

Nápad je to světový. Pokud by to vycházelo, dost by se tím posunul tento způsob množení dřínů. Když se dá roubovat mnoho druhů v rámci rodu Malus, Prunus, nebo třeba i Pinus, proč by to nešlo tady, i když už se ten rod rozdělil na Cornus a Swida. Semena dřínu obyčejně leží v zemi dva roky než vyklíčí, k tomu pár let než keř vyspěje do plodnosti - to už budete mít vychytané i množení řízky (to je úspěšnější u mladých, popřípadě zmlazených rostlin). Pokud by to naroubování fungovalo, můžete se toho podrůstání zbavit. Pak by platila i další pravidla: Podobně jako se to dělá třeba u rybízů (roubovanci na meruzalce), které se špatně množí řízky, u šeříků (šeřík + ptačí zob-Ligustrum vulgare). Když naroubovanou rostlinu utopíte, bude mít nejspíše roub tendenci zakořenit sám. Svída i dřín mají natolik odlišné dřevo, že se nespletete.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 16.5.2014 8:52

Mně je jen divné, že ten světový nápad dosud není v praxi rozšířen. S roubováním keře ne keř nemám nejlepší zkušenosti. Před lety jsem narouboval na planou lesní lísku velkoplodou odrůdu. Při každoročním boji s planými výhony od kořenů i z pseudokmínku toho dnes docela lituji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.5.2014 9:05

Asi to bude cimrmanovský výzkum, který řekne "přátelé, tudy ne". Ale příští zimu to zkusím. A pokud by to mělo vyjít, tak se na to připravím dám ten dřín na "sibiriku" 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika