Jaké ovocné keře na zahrádku?



Stránky: 1,  2   
host - 105.81 (?) 
24.5.2014 16:56, zobrazeno: 14081x

Dobrý den. Pořídil jsem si menší zahrádku cca. 550m2. Rád bych si vysázel nějaké ovocné keříky, které se nebudou pnout po zemi a budou i hezky vypadat. Jaké byste mi doporučili? Na pozemku jsou 2 keříky rybízu a je tam úroda neskutečná...:) Maliny a ostružiny mohu dát k plotu jako oporu? Vím, že ty se pnou tak nehezky...:-/

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.131 (?), 24.5.2014 17:39

Maliny a ostružiny můžete dát k plotu, ale musíte dát do země do hloubky cca 60cm nějakou zábranu, aby se vám neodstěhovaly k sousedům. Jinak maliny se nepnou, jen ostružiny dělají dlouhé šlahouny a potřebují oporu. Ale počítejte s tím, že odplozené výhony musíte odstřihávat, takže se tam k nim musíte nějak dostat. Jinak ovocných keřů je dost, kromě vámi zmiňovaného rybízu ve všech barvách ještě angrešt (také v různých barvách), jejich kříženec josta, černá jeřabina (arónie)- pěkná v květu a barevná na podzim, kanadské a kamčatské borůvky, muchovník (krásný v květu a na podzim barevný). Jinak maliník je kromě červeného i žlutý a černý, je i malinoostružina tayberry s velkými plody a dlouhými výhony. V kyselé zemi lze pěstovat brusinky. Můžete pěstovat i rakytník nebo goji(ale ta není pěkná na pohled).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.81 (?), 24.5.2014 19:14

A jaké odrůdy (nejvíce a nejčastěji plodící) byste mi u maliny a ostružin doporučila?

Který angrešt je nejvíce chutný?

kanadské a kamčastské borůvky jsou keře? celoroční? Nechci žádnou jednoletku :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 24.5.2014 19:38

Malin je hodně odrůd, jsou jednouplodící a remontantní (plodí 2x za rok). Ostružinu mám beztrnnouThoornfree, plodí hodně větších plodů, ale jsou i novější odrůdy (s těmi zkušenost nemám).

Nejvíce chutný z angreštů klasický Zlatý Fík, ale vyžaduje chemickou ochranu proti hnědému padlí, proto si dnes zahrádkáři pořizují spíše rezistentní odrůdy (Karát, Darek, Skvost ap).

Kanadské i kamčatské borůvky jsou keře cca 1,20-1,40m vysoké. Kanadské vyžadují upravenou kyselou zeminu, plodí v létě, na podzim se jim barví listí. Kamčatské plodí ještě před dozráním jahod dlouhé modré bobulky, stačí jim obyčejná zem, listy brzy opadávají - správné jméno je zimolez kamčatský.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 105.81 (?), 25.5.2014 12:04

Lido, velice děkuji za odpovědi. A kde bych mohl takové keře zimolezu kamčastského zakoupit?

Co osobně vy byste mi na zahradu doporučila? Něco co hodně plodí a je to celoroční :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 25.5.2014 12:23

Všechno mají normálně v ovocných školkách. Doporučila bych maliny a ostružiny. Rybíz a angrešt. Kamčatskou borůvku moc ne, sice zraje první, ale plody pak opadávají, špatně se sklízejí a keřík bývá už v létě holý. Kanadské chtějí neustále udržovat kyselou zem, sama ji z toho důvodu nemám. Ale mohu doporučit muchovník (Amelanchier) - olšolistý (alnifolia) má větší hrozny sladkých plodů, A.lamarckii má plody menší, ale aromatické (ten mám). Navíc jsou opravdu krásné v květu i na podzim. Dělají větší keře, ale lze je stříhat. Pokud dbáte na zdravou výživu, hodně mých sousedů teď pěstuje rakytník, ale dělá opravdu velké keře, navíc se rozrůstá do okolí, musíte mít samce a samici - sklízí se na podzim oranžové plody.

Jinak všechny ovocné keře jsou trvalé, žádný není jen na jeden rok...

Přikládám fotku kvetoucího muchovníku lamarckii           Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.131 (?), 25.5.2014 12:26

ps- nehrozte se velikosti - nestříhám ho, chci, aby udělal takový vícekmenný strom. Jinak ho lze udržovat řezem tak do 1,5m výšky.    L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 105.81 (?), 25.5.2014 21:18

krásné :) A jaké odrůdy byste doporučila?

A co nějaký malinoostružník? Díky. J

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.131 (?), 25.5.2014 22:52

Tak to vás bohužel zklamu. Odrůd muchovníku je víc, vím, že dost chválí A.lamarckii Balerina (ta by měla mít ještě větší květy) nebo A.lamarckii Prince William. Ale nechutnala jsem je, takže neporovnám. Letos jsem ještě zjistila, že je dost odolný mrazu v květu - květy na ovocných stromech při mrazíku pomrzly a na kvetoucím muchovníku to neudělalo vůbec žádnou škodu. 

Osobně mi víc chutnají aromatické menší plody A.lamarckii než větší, jen sladké plody bez aroma A.alnifolia.

Malinoostružiník nemám.                Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.196 (?), 25.6.2017 19:51
Josta - trochu podceňovaný a prehliadaný druh drobného ovocia. Je pravdou, že v originalite chuti zaostáva za svojimi rodičmi - egrešom a čiernou ríbezľou. Možno ich prekonáva plodnosťou a odolnosťou voči chorobám. Na fotke je viackrát radikálne zmladzovaný ker josty, v súčasnosti vysoký takmer 2 metre, a jeho bohatá úroda. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika