Jak zachránit brusinky viz foto



batul - (1) - 67.142 (?) 
28.8.2014 21:40, zobrazeno: 9144x

Ahoj všem, prosím o rady, názory. Pěstuji brusinky a nejde mi to, jedna po druhé mi odchází, a já nevím proč. Mám je v zemi i v nádobách, většina jich je celý den na slunci, některé mám v polostínu, některé ve stínu. Nedaří se skoro žádným. PH půdy je ok, zalévém dešťovkou, nenechávám je schnout ani nepřelévám, hnojím dle návodu vhodným hnojivem. Mám i kanadské borůvky, ty mi jdou naopak skvěle. Na přiložených fotografiích jsou brusinky pěstované na zahradě, na přímém slunci (letos mi ale odešly i dvě co byly v polostínu).

Na některých listech jsou hnědé/černé flíčky, případné plody usychají, listy ztrácejí zeleň, žloutnou, rezaví až zhnědnou a opadají.

Poradí mi někdo podle fotek, v čem by mohl být problém? Předem dík






Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 37.76 (?), 7.11.2014 21:53

Mám stejný problém, ale naštěstí ne na všech a naopak jiným na stejném záhoně se daří velmi dobře. Mám podezření na kočky nebo psy od sousedů. Nic jiného mě nenapadá.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.11.2014 22:32

I kdyby to popálení listů nakrásně bylo od močení psů a koček(jakože není),tak bledě-zelené zabarvení většiny listů způsobené nevhodnou půdou se svádět na ně,a na houbové napadení nedá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.66 (?), 7.11.2014 22:43

Téměř jistě se jedná o přehnojení dusíkem. Brusinky ho vyžadují mnohem méně než zmiňované kanadské borůvky. Dávky dusíky, které vyhovují borůvkám, jsou pro brusinky smrtelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 7.11.2014 22:08

Teď mne tak napadlo, nemohla by to být nějaká houbová choroba? Podobné flíčky se někdy dělají na rododendronech, tam je stříká Dithane 3x po 14ti dnech (ale nevím z hlavy ochrannou lhůtu, u ronďasů mne nezajímala).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.11.2014 22:15

Brusnice nevyžadují co do hnojení zvláštní péči, spíše naopak.Pocházejí z oblastí, kde rostou na chudých většinou písčitých půdách.Pozor... vyžadují hodně kyselou půdu (pH 4,5 - 5,5)!!!K rostlinám přidejte hodně rašeliny,drcené kůry a ještě lépe kdyby byla část odebrané zeminy po obvodu vyměněna za rašelinu.Vápnostřežná rostlina-pozor na blízké zdroje vápna.Vyvarovat se hnojení popelem.Z fotografií listů rostlin mi to připadá na nějakou chlorozu, a svůj díl viny na oslabených rostlinách následně vykonal sluneční úžeh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 8.11.2014 7:24

Tipoval bych to na důsledek mokra, nadměrné zálivky.Borůvky snesou vody docela dost, brusinky už ne.Pod kůrou může být trvalé vlhko a ani o tom nemusíte vědět.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika