Jahody ze stromu



Stránky: 1,  2   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?) 
1.11.2008 15:45, zobrazeno: 36196x

Jako malý kluk jsem se setkal s jahodami obíranými ze stromu (Lokalita Hlohovec SK) nebo spíše vzrostlého keře. Jahody měly trochu kyselou chuť ale kompoty z nich byly vynikající. Od té doby jsem to nikde něvidel a tak nevím vůbec o jaké ovoce se mohlo jednat. Lidově tomu se říkalo "kyslé jahody". Pokud někdo něco ví ať napíše.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 254.10 (?), 1.11.2008 23:00
Nemohly to být moruše?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 2.11.2008 18:28

Moruše znám, ty to nebyly. Už jsem něco zaslechl o ovocí, které se nějak jmenuje jako nějaké "psílie" nebo podobně a patří do citrusů a mělo by to v našich podmínkách růst jenom dostatečně chráněné. A tam to bylo ve dvoře na sluneční straně a u zdi. Ovoce mělo typický kuželový jahodový tvar. Dřevo toho stromu spíše připomínalo starý tlustý vinič.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 212.36 (?), 5.11.2008 16:37

Nemohlo to byť toto?:
http://zahradkar.com/index.php/Jahodovy-strom.php
Miso

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 5.11.2008 17:01

Nebo se jedná o tento strom?  Roste v subtropech, ale název neznám.  Zdravím - Daniela.

Jahodový strom
Jahodový strom
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.34 (?), 5.11.2008 17:06

Na fotce od Daniely je planika - Arbutus unedo. Na velmi dobře chráněných místech (a s přikrývkou) by prý mohla vydržet i venku, ale to jsem nezkoušel.

A když jsem ji koštoval - nic moc.

Občas se objeví i v prodeji v zahradních centerech mezi nádobovými (terasovými) rostlinami. nedávno tu byl dotaz na rostliny do zimní zahrady: planika tam taky může patřit.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 6.11.2008 21:18

S odstupem času nejsem schopen říci, zda to byl přesně ten strom. Mne se pořád vybavuje, že ty plody byly malé, to znamená, že velikost by odpovídala, pravděpodobně měly špičku jako klasické jahody a při přímém konzumu byly kyselé a proto se zavařovaly a po tom oslazení nálevem měly lahodnou jiskrnou chuť. I tak díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.16 (?), 26.11.2008 12:44

Trochu méně vážně.Před pár lety jsem si vykopl v křoví červený a žlutý myrobalán.Zasadil je vedle sebe a nyní mám dva oranžové.Chuť plodů nic moc.Zbyl nálev na švestkový kompot a tak jsem udělal pár sklenek myrobalánového kompotu.Byl jsem mile překvapen, chuť byla přesně jak popisuje p.Rony, lahodná a jiskrná.Zdraví Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.34 (?), 26.11.2008 15:19

Jen mi je záhadou, proč se takovéto věci dějí vždycky někde jinde, než u odborníků. Z předchozího příspěvku mám na mysli slova "vykopal jsem červený a žlutý myrobalán a teď mám dva oranžové".

Podobná situace je i s tulipány či s kosatci ("měla jsem všechny barvy, opylily se a teď mám samé žluté"); slyšel jsem vyprávění o tom, že hloh každých sedm let mění barvu - sedm let bílé květy, sedm let růžové...

... a jistě existuje ještě mnoho dalších takových záhad (teď narychlo si na další nevzpomenu).

Přidejte je taky do placu.

Všechny zdravím - Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.164 (?), 10.2.2009 15:47

Arbutus jsem jedl v nějaké vesnici v jižním německu na náměstí. nikdo ho tam neobíral. Plody byly velké jako velmi velké ryngle, byly chutné a sladké, jenom těch pět velkých semen/asi 8mm,  a ne droboučká semínka plevelů která posílá firma na aukro/  tak ty semena v plodech vadí, z každého jich vyplivuju pět.  Plantáže na Hvaru jsou velké, ale dělají z toho jen pálenku.
Líbí se mi ten velký motýl který tam na tom žije a když se začne nalévat víno tak přiletí a pije ze skleničky./Charaxes jasius/.
Určitě by to u nás dobře rostlo u jižní zdi.  Jen jak sehnat dobrou odrůdu?  mnoho je divokých s malinkými plody a i s hořkými. U nás se tomu asi niíkdo nevěnuje.A když tak jak zjistit že to je z dobré odrůdy?
Zdraví Kola Jan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika