Jahody - fytoftorová hniloba



host - 36.11 (?) 
15.7.2015 10:55, zobrazeno: 6066x

Dobrý den,

jsem už zoufala z jahod. V jahodách se mi stále častěji objevovala fytoftorová hniloba jahodníku. Na podzim jsem nakoupila certifikovanou sadbu Karmen v jahodárně Vraňany. Před zasázením na záhon jsem na doporučení máčela v Alliette. Před jahodami byl na záhonu hrášek. Letos kvetly nádherně ale jak začaly nasazovat plody, listy uvnitř začaly hnědnout, schnout, plody byly malinké a gumové. po vytažení a rozříznití se mi zdá, že je na nich opět hniloba. Prosím o Vaše posouzení a doporučení co mám dělat. Děkuji

Lenka


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 137.6 (?), 15.7.2015 12:19

A co na zahonu bylo před hraskem (3-5 sezon zpetne)? Neni ten zahon trvale premokreny?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 36.11 (?), 15.7.2015 12:55

Tak to si už nepamatuji, točíme po zahradě brambory, rajčata, okurky, papriky, dýně, kořenovou zeleninu a hrášek tak, aby nebylo nic na stejném místě. Přemokřená zahrada není i když je pravda, že máme vyšší hladinu spodní vody. Letos je ale sucho a musím stále zalévat. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 112.195 (?), 15.7.2015 14:02

zemiaky, rajciny su hostitelia fytoftory, takze sadit po nich nachylne odrody jahod nie je rozumne. Macanie v Aliette je sice myslim jediny povoleny postup, ale podla mna neucinny (vlastna skusenost spred rokov). Mne tento rok Karmen tiez prudko zacali hynut, najrpv som to tiez prisudzoval fytoftore, ale podla vsetkeho to ma na svedomi len prilis velke sucho, lebo v juni som polieval len raz tyzdenne, hoci vydatne. Jahody mam ale na priamom slnku, tento rok nemali mulc, takze kombinaciu prudkeho slnka a sucha neustali. Karmen mi nepripada ako zvlast nachylna na fytoftoru, mozno tiez len uschla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 128.223 (?), 16.7.2015 6:56

Podle mne fytoftorová hniloba na fotce jednoznacne je. Karmen (pokud je to ona a nedoslo k zamene odrudy u prodejce) mi také nepripadala nachylna, ale uz ji hodne let nepestuji. Namaceni sazenic pred vysadbou v Aliette se mi take moc neosvedcilo. Nevhodne predplodiny, zejmena brambory, jsou problem, chtelo by to udrzovat od nich odstup nejmene 3 roky (nejlepe brambory vubec nepestovat). Zkuste odolne odrudy - Daroyal, Darselect, Rumba - a vysadbu na cca 20 cm vyvyseny hrubek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika