Jahodník - choroba nebo mráz?



Stránky: 1,  2   
host - 156.190 (?) 
29.4.2013 17:40, zobrazeno: 11641x

Zdravím, prosím o radu. Takto vypadá můj jahodník po zimě. Myslel jsem, ža zmrzl, ale kořeny jsou rezaté a v nich otvory. Cizopasník, choroba nebo mráz? Pokud to nebyl mráz, co s tím? 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 29.4.2013 20:08

Jsou postiženy všechny rostliny, nebo na přeskáčku jen některé? Mohlo by jít o poškození kořenů červenou kořenovou hnilobou. Některé odrůdy jsou k ní náchylnější. Jako prevence se máčí kořeny před výsadbou v určitém fungicidu. Nebo podežrání drátovci??  Nebo něco jiného? Mráz nepředpokládám, letos moc nemrzlo. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.186 (?), 29.4.2013 21:29

Mám obavy, že je to Růžová hniloba kořene jahodníku. Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 29.4.2013 21:43

Může to být i uschlé, pokud je to v současnosti nafocené.Nejde ani o to jak sazenice vypadají, jako,že v dnešní době už neobrůstají. Já běžně po sklizni jahodiště sežínám plečkuji a hnojím.Většinou už na podzim jahody částečně obrazí a na jaře jedou běžně. Na této fotce ale bohužel žádný náznak obrostu z podzimku není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.190 (?), 29.4.2013 22:28

Odešlo 90% starých i nových sazenic. Na podzim rostly všechny bez problémů. Přidávám další foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.190 (?), 29.4.2013 22:29

a ještě jedno foto


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 220.186 (?), 29.4.2013 23:54

Lituji vás, to je smutný pohled. Zajímalo by mne, jestli na tom jahodníku byly první ty vyžrané otvory v kořenovém krčku a potom uschnul, nebo nejdřív uschnul a vyžralo ho to až potom. Jenže to nám asi nikdo neřekne. Díky pátrání po netu jsem se teď dozvěděla, že jahodník napadá třeba i drátovec (žere kořeny i krček), pokud je vysázený na ploše, kde předtím byl trávník (že se to týká brambor, jsem věděla, ale že i jahodník?) - to by mohla být varianta nejdřív vyžrat a pak uschnout. Na to "uschnutí" a následné vyžrání (čímkoliv) jsem psala odkaz na "agromanual" nahoře.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.47 (?), 30.4.2013 5:01

Zkuste rozriznout nebo rozlomit korenovy krcek uhynule sazenice, pokud bude cihlove cerveny, jako ze asi ano, jedna se o houbovou korenovou chorobu - Phytophthora fragariae - Růžová (cervena) hniloba kořene jahodníku - Fytoftorova hniloba korene jahodniku.

Delat se s tim neda nic, nutno vysazet jine sazenice na jiny zahon a na tomto zahone cca 5 let jahody nepestovat (i pak je to riziko, chtelo by to ozdravit pudu, zrejme je puda take dost, tezka'). Chce to vybrat odrudu, ktera je odolnejsi vuci houbovym korenovym chorobam. Jaka byla tato odruda ? J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 30.4.2013 6:14

Např. Elsanta je velmi ciitlivá. Kořeny se před výsadbou máčejí v Aliette, nebo se jím zalévají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 90.203 (?), 16.6.2013 8:49

I já prosím o radu - moje sazenice jsou pěkné, kvetly bohatě, ale celé květní seskupení jakoby částečně zaschlo, zatvrdlo, netvoří se žádné plody.  Na celém záhoně je jen pár zelených větších jahod,  zbytek jakoby se zastavil vývoj - zůstaly malinké plody, některé zahnědlé a z nich vyráží cosi zeleného.  Květopas se mi nezdá, květy nejsou zalomené, jen prostě jakoby po odkvětu zašly.  Nic z toho, co jsem zjistila na internetu, mi na to nesedí. Foto bohužel nemám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika