Fazole nemaji lusky



ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?)
31.7.2015 7:38

Normální včely do těchto květů moc nejdou. Fazol obecný (keříčkový i pnoucí) tuto službu k založení lusků a semen nepotřebuje. Jsou to rostliny z Ameriky, možná nepatří do atraktivních druhů pro včely ani jiné opylovače, možná jim zasychají brzy blizny, možná v tomhle počasí netvoří plodný pyl,... Ony sice milují teplo a nevadí jim sucho, ale trpí větry (= suchým horkým větrem). I když on dokáže udělat lusky i na balkoně v truhlíku, tak nevím. Možná ho tam opylují noční motýli. Třeba mu chybí nějaké stopové prvky (zdroj některých je i slepičinec, popř. Kristalon Gold, podzim, Floran...). Zkuste přírodě pomoct. Utrhněte nějaký květ, rozeberte ho, ať vidíte co je v něm, jak se do něj dostat, kde je zdroj pylu a kde blizna. No a pak si zkuste zahrát na opylovače - přeneste pyl z květů jedné rostliny na druhou. Je to smůla, když fazol nedělá lusky, ale na trhu jsou tři odrůdy Phaseolus coccineus (=multiflorus), jedna z nich má bílá semena. Měla by to být odrůda Sunset.   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 31.7.2015 7:38

Normální včely do těchto květů moc nejdou. Fazol obecný (keříčkový i pnoucí) tuto službu k založení lusků a semen nepotřebuje. Jsou to rostliny z Ameriky, možná nepatří do atraktivních druhů pro včely ani jiné opylovače, možná jim zasychají brzy blizny, možná v tomhle počasí netvoří plodný pyl,... Ony sice milují teplo a nevadí jim sucho, ale trpí větry (= suchým horkým větrem). I když on dokáže udělat lusky i na balkoně v truhlíku, tak nevím. Možná ho tam opylují noční motýli. Třeba mu chybí nějaké stopové prvky (zdroj některých je i slepičinec, popř. Kristalon Gold, podzim, Floran...). Zkuste přírodě pomoct. Utrhněte nějaký květ, rozeberte ho, ať vidíte co je v něm, jak se do něj dostat, kde je zdroj pylu a kde blizna. No a pak si zkuste zahrát na opylovače - přeneste pyl z květů jedné rostliny na druhou. Je to smůla, když fazol nedělá lusky, ale na trhu jsou tři odrůdy Phaseolus coccineus (=multiflorus), jedna z nich má bílá semena. Měla by to být odrůda Sunset.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.78 (?), 16.8.2015 19:55

Přesně to samé - Rosice u Brna, Sklidím co jsem zasel. Jindy toho byly kg navíc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.3 (?), 4.9.2015 8:25

Přesně stejný problém. Květů plno a lusk jeden. Přihnojeno, zaléváno, tak tedy nevím. Pouze potěší, že v tom nejsem sama. Po delší době totiž se zahradou začínám a nestačím se divit. Keříčkové jsou úplně super, obsypané a lusky postupně rostou a rostou. Jenom velké pnoucí nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 4.9.2015 10:19
Včera jsem sklidila zralé fazole, ze dvou vysetých sáčků fazolu šarlatového celých třináct semen. Neplodily ani zakrslé velkozrnné fazole (mini odrůda šarlatového), lusky se vytvořily v době, kdy se ochladilo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 31.7.2015 22:54

Letos je hodně dřepčíků, neskáče vám tam něco malého černého? Po revoluci se tu pěstovaly luskové fazole pro Němce a najednou tam nebyl jediný lusk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.60 (?), 6.8.2015 0:29

Nic jsem skakat nevidel, prohlizel jsem kvet a luska tam je, udelal jsem prihnojeni slepicincem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.D.Rettigova - (17) - 209.225 (?), 10.8.2015 12:22

Mám stejny problém. Velkoplodé fazole kvetou jako okrasné, ale lusk sem tm jeden. Schválně jsem ji zasela k plotu mezi květiny, takže hnojení i vody má dost. Někde jsem četla, že sice teplomilné, ale přesto fazole nesnášejí horka a přímé slunce. Je pravda, že v září je tam co květ to lusk, ale nedozrají. Letos mám i keříčkové velkoplodé a s těmi problém není, v letošním horku už zespodu obírám suché lusky, ať se do nich nenaleze - coto? černy brouček.

Jo a ty jsou na poli a vodu letos asi nepoznají, jen byly sety na vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 10.8.2015 14:19

Kdyby to měl být zrnokaz fazolový, nebude vyloženě černý. Jestli je to on, tak má po práci a nakladl na lusky vajíčka. Larvičky přelezou do semen. Chcete-li je uchovat do příštího roku, pak je po usušení dejte na zimu do mražáku. Zrnokaze fazolového to zastaví. JInak, pokud je tam, bude v suchu a bezmrazém prostoru tak se po nažrání zakuklí a vylíhnou se brouci. A protože jich může být v každé fazoli více, nechají po sobě spoustu děr. Ty fazole pak špatně klíčí. Nejsem si s tím moc jistý, ale v teple mohou napadnout suché fazole i larvy z druhé generace, tedy děti těch, kteří se v zimě vylíhli. Na bílé fazoli bývají tmavá místečka, kde jsou vykousané chodbičky, na barevné to asi moc vidět není. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.60 (?), 11.8.2015 23:08

Přihnojil jsem a nic vidět není, žádná změna, květy jsem rozebrala lusk tam je a přesto padá jeden květ za druhým, podobný problém má i paní Jitka, věřím, že fazole jsou něčím napadený, ale čím? Jinak prodejci podvádí protože šarlatový fazol není vůbec obří, nevím kde k tomu přišli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
alvav - (44) - 82.122 (?), 4.10.2015 19:42

Můžu se zeptat jaké velkoplodé keříčkové fazole pěstujete? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika