Efektivní zahrádka



Stránky: 1,  2   
host - 114.211 (?) 
11.6.2016 20:39, zobrazeno: 11511x

Co byste doporučili na pěstování (ať už ovoce nebo zeleninu) na malé ploše s relativně malými nároky, ale adekvátně vysokým výnosem?

Aktuálně se zaměřuji na kanadské borůvky, loni má jedna borůvka měla tak šílený výnos až mě to překvapilo a při tom nic moc zvláštního v průběhu roku nevyžaduje. 

Také se mi osvědčily Baby F1 okurky. Relativně nízké rostliny (cca 1m), pěstovala jsem je i mimo foliovník v květináči, žádná zvláštní péče, žádné postřiky a z jedné rostlinky jsme měli cca 10 okurek. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 235.11 (?), 11.6.2016 22:23

To je velice divný dotaz, těžko pochopit, že byste pěstoval ovoce/zeleninu podle výnosu. Tož zkuste dýně giganty, jedna klidně i 50kg, to budete nadšený. cheeky Nebo jabloň, taky nějaký ten metrák na malé ploše...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 114.211 (?), 11.6.2016 22:56

Malou plochou jsem myslela malou zahradu/balkon. Dýně giganti tedy nejsou úplně vhodnými kandidáty :) 

Jinak mi asi nepřipadá na tom nic moc divného, když v dnešní době se běžně pěstuje i ve městech na balkonech a předzahrádkách. Nejde o to, že bych nutně chtěla pěstovat všechno, co bude mít kvalitní výnos, ale abych měla z čeho vybírat.

Okurek existuje taky hromada druhů a většina se pro takto malé prostory nehodí, ale zrovna ta Baby odrůda se osvědčila a i na malé zahrádce je schopna pokrýt pokud ne všechnu, tak většinu sezonní spotřeby okurek méněpočetné rodiny. Proto se ptám, zda někdo má s něčím takovým zkušenost. 

Plodiny na efektivitu se pěstují vcelku běžně, koneckonců mnohé se kvůli tomu speciálně i šlechtí a zkrátka jsou druhy, které se vyplatí pěstovat jen když máte větší prostory (když už do toho dáváte to úsilí) a jsou takové, které se pěstovat nevyplatí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 235.11 (?), 12.6.2016 0:42

Máte se rovnou zeptat, co pěstovat na balkoně. wink

No, já bych pěstoval, co mi nejvíc chutná a co nejvíc upotřebím. Tj. v mém případě určitě rajčata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 114.211 (?), 12.6.2016 0:49

Neomezuju to na balkon, protože máme kromě balkonu k dispozici i předzahrádku a ještě je tam kus místa s hlínou, kam by se dalo něco zasadit. 

K těm rajčatům - máte na mysli nějaké konkrétní druhy? Slyšela jsem o divokých rajčatech - údajně jsou poměrně odolná i vůči běžným problémům. Loni a předloni jsme měli dvě rostlinky tyčkových rajčat a nějaká keříčková. Popraskalo skoro všechno, případně shnilo a o i cherry rajčátka sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 114.211 (?), 12.6.2016 0:51

Jej, vypadla mi tam věta :) to místo na předzahrádce sice je, ale strom o velikosti jabloně se tam určitě nevejde a dýně giganti také ne laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.212 (?), 12.6.2016 6:00

Sloupova jablon by se tam mozna vesla a vynosy maji pěkné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.211 (?), 12.6.2016 11:25

To vypadá skvěle, děkuji za tip! :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 239.157 (?), 12.6.2016 8:02

Stále málo informací, pořád nic o velikosti, orientaci...

Jestli je orientovaná na sever, tak třeba kedlubny, salát, brokolici. Pokud na jih, tak rajčata, okurky. My máme nejraději Bejbína, menší, velmi chutná, nepraskají. Cherry nám praskala. S balkónem a pěstováním v květináči nemám zkušenosti. Snad jen jednu, měli jsme malá keříčková, ale to bylo k ničemu, pár malých rajčátek. Ale obecně by neměl být problém, když bude rozumně velká nádoba, pravidelně hnojená a zalívaná, tak by neměl být rozdíl. Naopak, pokud je na balkonu teplo a sucho, tak je to ideální místo, ale při trvalé péči, což v prvním příspěvku nechcete (píšete "nenáročné").

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.211 (?), 12.6.2016 11:39

Orientace je na východ, z posledního kusu předzahrádky mizí sluníčko cca po 15 - 16:00.

Bejbína jsem ještě neměli, tak jsem zvědavá jestli se jim povede lépe. Průběžné přihnojení či úprava květináče mi problém určitě nedělá, spíš mi šlo o to, abych celé léto nevěnovala péči něčemu, co pak poskytne pár malých plodů ač reálně třeba i zabere dost místa. 

To se mi třeba líbí u těch okurek a kanadských borůvek - mám obojí v samozavlažovacím květináči, nevadí mi je prořezávat, upevňovat, občas přihnojit, je to jednou za čas, tak to není tak strašné, ale hlavně zabírají tak málo místa, že se mi jich sem vejde víc a i z těch pár rostlin je poměrně velká úroda. Navíc ani u jednoho jsme nemuseli řešit žádný problém.

Oproti tomu například maliník - podobné práce, ale zabere hromady místa a plodil zoufale málo a pak nakonec uschnul, v květináči se mu hodně nedařilo.

Tak hledám něco, co by se doplňovalo s těmi borůvkami. Zkoušeli jsme stromkový rybíz, ale ten plodil snad ještě míň než maliník a nakonec onemocněl. Ale daří se tu stromkovému angreštu, výnos velmi slušný na těch pár větviček, starost minimální a tím, že jde o stromkovou odrůdu, tak zabere toho místa hodně málo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika