Co s jahodami?



host - 215.190 (?)
27.5.2011 13:26

dobrý den... jsem zahrádkář začátečník. už čtvrtý rok bojuji s jahodama vloni jsem hnojila ceresitem.. a hnojivem na jahody.. na podzim jsem zaryla dostatečné množství kvalitního hnoje do půdy a nasadila snad kvalitní odrůdu z obchodu..(myslím seva). ale jepravda že mi jahody nerodí tak jak bych si přála.. (tak max. na koláč) ale má sousedka (80) sází již několik let stejným stylem.. v srpnu nasadí mladé výhony na políčko. na jaře má mladé rostlinky kvalitně zakořeněné a plné květů a později plodů... a další tři roky nechává tento záhonek "být".. příroda si prej poradí. je pravda že nepoužívá žádné hnojiva ani preparáty.. jen pravidelně zalývá... a kdybych to neviděla na vlastní oči.. tak nevěřím.. že opravdu každý rok sklízí min. 5 kyblů jahody... postupně..zpočátku velké maxi.. později menší.. ale i přes tu "džungli" má její styl velký úspěch.. auvažuji o tom že také začnu takto pěstovat jahody..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 135.2 (?), 31.3.2011 21:16

Takže vám vlastně pořád plodí nové sazenice - dobrý zlepšovák... Když tam ale pořád takhle přidáváte vysokou vrstvu kompostu, musíte mít tu jahodárnu už o hodně vyšší, než ostatní záhony...?     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 69.144 (?), 31.3.2011 22:48

Ani ne, paní Lído. Jahodárnu mám obestavěnou zídkou vysokou asi 60cm. To kompostové nadělení cca 1x za 5 roků asi nebude tak moc.  Zřejmě to ty jahody zkonzumují. Všimněte si, že i v květináči zemina mizí a dokonce můžou zůstat jen holé kořeny, pokud vitální rostlinu včas nepřesadíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 135.2 (?), 31.3.2011 23:13

Ony to pak žížalky zatahají do země - a v první fázi to chytne zídka... Díky, dobrý!! L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 1.4.2011 9:14

Kvalitny kompost ma velky podiel rozlozitelnych zloziek a skutocne moze za par rokov doslova zmiznut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 163.202 (?), 1.4.2011 18:23
Nápad pána 378 je originálny a praktický. Jahodník je vpodstate burina, ktorú musíte stále prerieďovať, aby Vám zelený koberec časom husto nepokryl záhony. Zvyčajná prax je odstráňovanie poplazov a priesad 2. a 3. generácie. V minulosti som pestoval asi 10 odrôd (Prekvapenie tržnice, Gorella, Red Gauntlet, Senga gigana, Induka, Karmen...). Najviac nám chutili karmenky s pevným tmavočerveným voňavým "mäsom", najmä tie prvé obrovské laločnaté plody. Teraz skúšam anglické novinky Honeye a veľkoplodé stálerodiace. Ideálna pôda pre jahodník je s obsahom rašeliny či kompostu. Väčší problém ako v obsahu živín vidím ve vysychaní pôdy. Živiny sa dajú riešiť zálivkou. Preto sa dobre osvedčili jahodníkové plantáže pod fóliou, často na obyčajnej ornici. Aspoň u mňa na záhradke je najväčším nepriateľom pre jahodníky sucho. S fóliou sa babrať nechcem, takže najmä v čase kvitnutia zalievam a zalievam. Pri oberačke v júni potom tradične zalieva Svätý Peter. Niekedy až priveľa. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 140.216 (?), 30.3.2011 23:14
V tomto roku nevyzerajú jahodníky dobre hlavne preto, že v marci premrzli. A nielen jahodníky, ale aj napr.okrasné stálezelené paprade ("jelení jazyk"). Zakiaľ boli pod snehom, bolo všetko zelené. Dlhotrvajúce holomrazy po roztopení snehu poškodili listy a následné sucho dalo zabrať aj koreňom. Na jeseň som na jahodníkoch oškubal staré plesnivé listy a šup do kontajnera. Teraz som musel to isté urobiť so suchými listami. Našťastie srdiečka sú zdravé, takže som pohnojil granuľami a kvalitne zavlažil z krhly. O 2 dni prídu preháňky, oteplenie a bude všetko OK. Pokiaľ ide o zakladanie jahodoviska, v minulosti sa mi ujali aj priesady sadené doslova pred príchodom zimy. Jahodník je nenáročný. Ideálna na sadbu je jar, obchodné reťazce sú plné priesad v plastových kontajnerkoch. Remontantná priesada sadená na jar Vám môže zarodiť už koncom leta. Všetko záleží na Vašej starostlivosti. Niektorí farmári v Rakúsku majú inú taktiku: prvý rok vyštipujú kvety, aby sadenice zmohutneli a na druhý rok sberajú z plantáží tony jahod. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 121.238 (?), 31.3.2011 8:11

...som si myslel, ze ked sa kvety zastipuju, tak sa podporuje odnozovanie. Robi sa to, ak chceme zo zdravej rastlinky ziskat co najviac novych sadenic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 140.216 (?), 31.3.2011 16:56
Niektoré odrody majú skôr trsovitý rast a minimum šlahúnov. Odstránením kvetov v prvom roku sa podporila tvorba koreňov a sadenice zmohutneli. Tým mohli priniesť budúci rok oveľa väčšiu úrodu, ako keby sa zaťažili hneď v prvom roku po výsadbe. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.190 (?), 27.5.2011 13:26

dobrý den... jsem zahrádkář začátečník. už čtvrtý rok bojuji s jahodama vloni jsem hnojila ceresitem.. a hnojivem na jahody.. na podzim jsem zaryla dostatečné množství kvalitního hnoje do půdy a nasadila snad kvalitní odrůdu z obchodu..(myslím seva). ale jepravda že mi jahody nerodí tak jak bych si přála.. (tak max. na koláč) ale má sousedka (80) sází již několik let stejným stylem.. v srpnu nasadí mladé výhony na políčko. na jaře má mladé rostlinky kvalitně zakořeněné a plné květů a později plodů... a další tři roky nechává tento záhonek "být".. příroda si prej poradí. je pravda že nepoužívá žádné hnojiva ani preparáty.. jen pravidelně zalývá... a kdybych to neviděla na vlastní oči.. tak nevěřím.. že opravdu každý rok sklízí min. 5 kyblů jahody... postupně..zpočátku velké maxi.. později menší.. ale i přes tu "džungli" má její styl velký úspěch.. auvažuji o tom že také začnu takto pěstovat jahody..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.121 (?), 27.5.2011 13:53

Poproste ji o sazenice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika