Co pořídit na menší zahradu, když nemůžu mít všechno



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 240.18 (?) 
21.5.2014 23:03, zobrazeno: 36228x

Pěkný den všem :-)

Blíží se doba, kdy snad i budu mít vytouženou vlastní zahrádku, a přestože malá je lepší než žádná, musím se krotit při vymýšlení co na ní pořídit :-)

Bohužel si nemůžu dovolit pořídit si od každého druhu ovoce drobného i velkého něco, takže musím pečlivě vybírat.

Zatím jsem napevno rozhodnutá jen pro kanadské borůvky a jostu.

A z té spousty dalších, co mi víří hlavou, si musím vybrat mezi: černým rybízem, angreštem, malinami, ostružinami, zimolezem ("kamčatskou borůvkou"), vinnou révou, a dalšími... přičemž místo bude tak na 2-3 druhy.

Co by jstedoporučili jako ideální?

Moje myšlenkovépochody jsou takové, že když budu mít jostu, má cenu ještě kupovat angrešt nebo černý rybíz? A když budu mít borůvky, má cenu kupovat zimolez? A mám koupit maliny nebo ostružiny nebo jejich křížence? Atd atd...

Prosím poraďte, jaké jsou vaše preference, zkušenosti... každá informace vítána :-)

Děkuji Martina

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.5.2014 23:17

Místo josty si kupte rybíz a angrešt. Jostové období už mám za sebou. Třetí rok po výsadbě letěla. Pokud nemáte kyselou půdu, nebo ji nákladně pro borůvku nepořídíte, tak Vám borůvka nepůjde. Zimolez je zajímavost, ale tím to končí. Maliny a ostružiny jsou nenáročné, ale jen klasiku. A jahody, ty jdou všude. Réva je náročná na teplo i řez.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 21.5.2014 23:25

Pokud budete mít kanadské borůvky a jostu, nekupovala bych černý rybíz (podobná chuť s jostou- ta je chutnější) a kamčatské borůvky (sice je to první ovoce, ale poměrem k velikosti keře ho není tolik a rád padá, špatně se trhá). Angrešt bych volila stromkový, lépe se sklízí a je chuťově zcela odlišný. Nejlépe asi nějaký rezistentní ke hnědému.padlí. Z ostatního bych volila maliny pro jejich chuť, navíc je lze různě zpracovat a použít. Do záhonu s nimi (ohradit do země do hloubky asi půl metru, rozrůstají se) můžete přidat jednu ostružinu nebo tayberry, ty dělají dlouhé výhony (chtějí aspoň jednoduchou konstrukci), ale moc neodnožují, drží se v trsu. Ale k seznamu bych přidala jeden červený rybíz (na marmeládu na vánoční cukroví).

Ono se to dá zkombinovat - když dáte vedle sebe jostu (keř), angrešt (stromek) a rybíz (keř), tak vlastně místo pro angrešt ušetříte wink      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 14.199 (?), 22.5.2014 6:42

To funguje podobně, jako kdybyste uvařila vepřové, knedlík zelí, dala do mixěru a udělala z toho kaši. Bude v tom chuť komponent ale jaksi to nebude ono. Mimoto každé ovoce má v kuchyni své specifické použití. Z rybízu marmeláda, šťáva, koláč šklebák, z angreštu se dá udělat třebas dobré čatní. Takže souhlas s Kukym, křížence ne. A pak je to na vás. Tohle se nedá radit, je to vaše chuť a obliba. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 22.5.2014 7:22

Martina neuvedla jak velká bude ta její vytoužená zahrádka! Mám pozemek 1060m2 a taky mi schází místo i na zelinářské části. Nemůžu mít taky všechno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 201.22 (?), 23.5.2014 9:27

Pár návrhů, jak zvýšit / lépe využít produkční plochu zahrady:

- vetikální členitost povrchu: Rovina má na daném území nejmenší plochu. Různé ďolíky a kopečky plochu zvyšují, na druhou stranu se hůře udržují. Praktický příklad představuje třeba vyvýšený záhon podle Seppa Holzera v knize Zahrada k nakousnutí (vizte obrázek). Takový záhon může mít až dvojnásobnou plochu oproti záhonu klasickému.

- cílené zúrodňování půdy: Čím úrodnější je půda, tím víc rostlin uživí a snižuje tak konkurenci.

- vertikální vrstvení rostlin: Využitím různých vrstev (např. stromy, keře, nízké byliny, pnoucí rostliny) je možno zvýšit množství rostlin.

- horizontální vrstvení rostlin: Střídat rostliny s různými tvary kořenů a lehce různými nároky na živiny (dají se sázet hustěji než monokultury).

- časové vrstvení rostlin: Jakmile něco sklidím, zasadím tam něco jiného. Pod stromy je možno zasadit jarní rostliny, které vykvetou a zaplodí ještě před tím, než se stromy olistí.

- využití konstrukcí pro popínavé rostliny, včetně stěn domu.

- využití hub, které mohou změnit konkurenční vztah dvou rostlin na neutrální, někdy i kooperační.

A určitě i další...

Vyvýšené záhony
Vyvýšené záhony
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.5.2014 9:33

krásné ideální utopie. Zvětšením pěstební plochy nezvětšíte množství dopadajícího světla jako energetického zdroje fotosyntézy.

Jediné co z výše uvedeného funguje je "časové vrstvení rostlin".

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 23.5.2014 10:17

Ještě také to "vertikální vrstvení" - vysoké a nízké rostliny. Zvýšené záhony jsou asi pohodlné na práci, ale pokud byste chtěli střídat zeleninu, jahody, brambory, neumím si střídání tratí na těchto záhonech v praxi dost dobře představit. A dle obrázku byste měli zahradu jako vojenské zákopy.             Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.5.2014 11:37

ani to vertikální vrstvení nefunguje..

Severně od sousedova smrku mi nic neroste kvůli zastínění a východně kvůli srážkovému stínu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 23.5.2014 11:42

Na zahrádce stínu využívám pro stínomilné rostliny a v dešťovém stínu zalévám... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika