Čím podpořit odnožování josty a rybízu?



Stránky: 1,  2   
host - 240.105 (?) 
26.4.2015 13:33, zobrazeno: 11832x

Zdravím.

Snažím se zlepšit produkci černého rybízu a josty. Černé rybízy na chatě jsou staré a neudržované, podle místních rad jsem je radikálně pročistila, prořezala, pohnojila, totéž josty. Teď jsem si ale všimla, že to je i doma, nová josta konečně udělala pěkný keř, ale všechny větve rostou z jednoho "kmínku". Tento keř je dost mladý, zatím rostl slabě, nebylo moc co řezat. Dá se ještě nějak podpořit tvorba letorostů od kořene?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.131 (?), 26.4.2015 13:45

Přisypejte do keře zeminu, udělejte jí kopeček, slabý růst může být způsobený i tím. Vyrostou tak i nové výhony.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 26.4.2015 15:57

V létě mulčuju, ale kompostu bych jí mohla přihodit, proč mě to nenapadlo? Díky za tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 26.4.2015 16:13

Ono nejde tak o vláhu a živiny z kompostu jako o to, že spodek keře bude přikrytý zeminou a může si pustit další kořínky. A nakopčení se používá i u matečnic třeba ve školce.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 26.4.2015 22:22

Kopeček jen tak se vlivem srážek dost sníží, rozjede se do stran, čapne. Když už se tak rozhodnete, je dobré dát okolo keře s větším odstupem od středu 1-2 vrstvy cihel, nebo napůl výšky zapustit cihlové stř.tašky, příp. bet.dlaždice, obrubníky.Potom vnitřní prostor zasypte kvalitní zeminou. Ještě jednodušší postup-po sklizni, v srpnu ustřihněte nové, nepotřebné koncové výhony, od spodu do dvou třetin délky ustřihněte listy asi v polovině řapíku a po horní třetinu vsaďte do kruhu kolem stávajícího keře, zalejte. Ujímatelnost vysoká, rodí napřesrok.  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 26.4.2015 23:54

Jenže tazatelka to má mladý keřík, který ji netvoří nové větve, nepotřebuje řízkovat  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.4.2015 7:04

Chce mít keř-více výhonů rostoucích ze země, ne jen jeden nízký kmínek. Navrhované řízkování jí mělo-především u josty vytrhnout rychle a spolehlivě trn z patywink. Asi došlo k chybičce na startovní čáře-k mělkému, málo hlubokému zasazení, nebo někdo- nevěda důsledku- takto zapěstoval... Pokud během vegetace nenarostou nové, zdravé výhonu, doporučuju rostlinu v 10-11měsíci vyzvednout a znovu vsadit-tentokrát hlouběji. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 27.4.2015 11:27

Nemám tušení jestli to nakopčení hlíny má požadovaný efekt, ale by mne docela zajímalo u kolika keřů to Lída a SPCH takto s úspěchem udělali.  Nebo si je jen domnívate, že by to možná mohlo fungovat?

Já bych si myslel, že by pomohlo keř pohnojit a hlavně odstranit trávu v jeho okolí, to podle mých zkušeností hodně pomáhá nastartovat růst rýbízů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 27.4.2015 11:34

Tušení stínů a souvislostí...wink. Praxe desítky roků, jak na vlastním, tak na Panském, oči, uši otevrené, ruce pilné-o tom by i Ferda mohl vyprávět-nebo ne? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.131 (?), 27.4.2015 11:48

Dělala jsem to u sebe u keře, který jsem pak přesadila a rozdělila. Jinak nové dělám spíš řízkováním. To nakopčení se dělá i u podnoží např. pro jabloně, aby z matečnice narostlo více výhonů - to zas blahé paměti dělával táta. Jinak keře pochopitelně hnojím a trávu kolem nemám.          Lída         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika