Čím podpořit odnožování josty a rybízu?



host - 248.131 (?)
26.4.2015 13:45

Přisypejte do keře zeminu, udělejte jí kopeček, slabý růst může být způsobený i tím. Vyrostou tak i nové výhony.            Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 240.105 (?), 26.4.2015 13:33, zobrazeno: 11816x

Zdravím.

Snažím se zlepšit produkci černého rybízu a josty. Černé rybízy na chatě jsou staré a neudržované, podle místních rad jsem je radikálně pročistila, prořezala, pohnojila, totéž josty. Teď jsem si ale všimla, že to je i doma, nová josta konečně udělala pěkný keř, ale všechny větve rostou z jednoho "kmínku". Tento keř je dost mladý, zatím rostl slabě, nebylo moc co řezat. Dá se ještě nějak podpořit tvorba letorostů od kořene?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.131 (?), 26.4.2015 13:45

Přisypejte do keře zeminu, udělejte jí kopeček, slabý růst může být způsobený i tím. Vyrostou tak i nové výhony.            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 26.4.2015 15:57

V létě mulčuju, ale kompostu bych jí mohla přihodit, proč mě to nenapadlo? Díky za tip.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.131 (?), 26.4.2015 16:13

Ono nejde tak o vláhu a živiny z kompostu jako o to, že spodek keře bude přikrytý zeminou a může si pustit další kořínky. A nakopčení se používá i u matečnic třeba ve školce.    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 26.4.2015 22:22

Kopeček jen tak se vlivem srážek dost sníží, rozjede se do stran, čapne. Když už se tak rozhodnete, je dobré dát okolo keře s větším odstupem od středu 1-2 vrstvy cihel, nebo napůl výšky zapustit cihlové stř.tašky, příp. bet.dlaždice, obrubníky.Potom vnitřní prostor zasypte kvalitní zeminou. Ještě jednodušší postup-po sklizni, v srpnu ustřihněte nové, nepotřebné koncové výhony, od spodu do dvou třetin délky ustřihněte listy asi v polovině řapíku a po horní třetinu vsaďte do kruhu kolem stávajícího keře, zalejte. Ujímatelnost vysoká, rodí napřesrok.  S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.131 (?), 26.4.2015 23:54

Jenže tazatelka to má mladý keřík, který ji netvoří nové větve, nepotřebuje řízkovat  ;-))           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 27.4.2015 7:04

Chce mít keř-více výhonů rostoucích ze země, ne jen jeden nízký kmínek. Navrhované řízkování jí mělo-především u josty vytrhnout rychle a spolehlivě trn z patywink. Asi došlo k chybičce na startovní čáře-k mělkému, málo hlubokému zasazení, nebo někdo- nevěda důsledku- takto zapěstoval... Pokud během vegetace nenarostou nové, zdravé výhonu, doporučuju rostlinu v 10-11měsíci vyzvednout a znovu vsadit-tentokrát hlouběji. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 27.4.2015 11:27

Nemám tušení jestli to nakopčení hlíny má požadovaný efekt, ale by mne docela zajímalo u kolika keřů to Lída a SPCH takto s úspěchem udělali.  Nebo si je jen domnívate, že by to možná mohlo fungovat?

Já bych si myslel, že by pomohlo keř pohnojit a hlavně odstranit trávu v jeho okolí, to podle mých zkušeností hodně pomáhá nastartovat růst rýbízů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 27.4.2015 11:34

Tušení stínů a souvislostí...wink. Praxe desítky roků, jak na vlastním, tak na Panském, oči, uši otevrené, ruce pilné-o tom by i Ferda mohl vyprávět-nebo ne? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.131 (?), 27.4.2015 11:48

Dělala jsem to u sebe u keře, který jsem pak přesadila a rozdělila. Jinak nové dělám spíš řízkováním. To nakopčení se dělá i u podnoží např. pro jabloně, aby z matečnice narostlo více výhonů - to zas blahé paměti dělával táta. Jinak keře pochopitelně hnojím a trávu kolem nemám.          Lída         

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika