Aby jahody nezasychaly



alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 194.19 (?) 
9.6.2014 14:52, zobrazeno: 6350x

Letos 2014 při velkém suchu mají jahody tendenci zasychat, protože nemají dost vláhy. Jahody mně rodily bez zalévání asi jen proto, že byly zasazené do nepromokavé černé folie.Jsou už třetím rokem.  Ke dni 9.6.2014 ještě stále rodí. Zdá se, že půda se pod folií moc neodpařuje a že jahody v noci stahují přes listy rosu ke kořenům, což jim stačí. Např. tráva to tak dělá, proto hodně roste tráva i když je hodně sucho, dokud se tráva neposeče.  Pak se trávník sluncem vypálí. Je to poněkud nezvyklá úvaha, ale je to letos ověřené v praxi. Jahody bez nepropustné folie usychaly a musely se stále zalévat. Když už tak jahody na rovné ploše, z hrobečků zálevka stéká mimo kořeny do mezery mezi řádky. Jahody na průlinčité černé folii zasychají také, protože se voda přes folii odpařuje z půdy. Nevhodný je také svažitý pozemek, kde voda stéká gravitací z pozemku dolů a pozemek vysychá. Jedná se asi o sucho zemědělské, které zhoršuje úrodu a snižuje výnosy. Víc na www.chmu.cz o suchu. 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 11.6.2014 5:56

Já jsem před několika lety sadil jahody do folie.Bohužel slimáci zvítězili, pod folií se jim velmi dobře dařilo!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.95 (?), 11.6.2014 13:38

Většina zahrádkářů u nás pěstování na fólii už zrušila, nejde je okopávat, půda je udusaná a na fólii se plody na slunci i uvaří (jako nedávno tady byl uvařený angrešt). 

Ps - já to ani nezkoušela - listy jahodníku mi prakticky pokryjí celou plochu záhonu bez mezer. Na záhon š.120cm dávám tři řádky, rostliny v nich 20cm od sebe.          Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 65.144 (?), 11.6.2014 15:08

Folii jsem nikdy nepouzival, netkanou textilii davam na 1 sezonu (nezavisle na jarni ci podzimni vysadbe), nez se rozrostou. Pod textilii neni puda udusana (po textili se nesmi chodit). Jahody se podle mne (i podle ruznych doporuceni) maji okopavat minimalne a opatrne, koreni melce. Ja je neokopavam vubec, pouze udrzuji bez plevele a kyprim povrch kultivatorem. Lestos i loni se mi par jahod upeklo, ale shodou okolnosti na slame, ne na textilii  (podkladam vicelete slamou). Tim nerikam, ze se nemohou upect i na textilli, zalezi na odrude, dela mi to prakticky jen jedna odruda (mene olistena), ta letos u mne konci. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 194.19 (?), 13.6.2014 15:00

3tím rokem 150 kopců jahod, Letos 2014 sklizeň 25kg jahod-je to na nepopustne folii-na slimáky nic nepoužívané-jen pri sberu je sem tam vyhodil na prasnou cestu. Pochopitelně 3 roky žádné okopávání ani zalévání. Nedokážu odhadnout jestli je výnos dobrý nebo špatný na 150kpoců. Má to někdo spočítané?Jistě zálečí na odrůdě jahod. Podle stránek o výnosu jahod 25kg na 150 kopců není nic moc. Ale bylo to bez práce s obděláváním a zaléváním. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.99 (?), 13.6.2014 23:38

Jahody se okopavat nemaji. Vynos to dobry neni, pri urcite peci (zalevani a prihnojovani) by melo byt aspon 0.3 kg z jedne sazenice, typicky cca 0.5 kg na sazenici, resp. 2 kg na m2. J.R

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika