Vyvýšený záhon z pozink plechu



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?)
3.3.2015 19:22

V současné době nejlevněji přijde nakoupit z likvidovaných zahradnictví betonová prefabrikovaná pařeniště. To je důkazem, že armovaný beton přežil mnoho firem, které vznikly privatizací zhradnictví typu "okresní podnik služeb v...". Navíc záhon složený ze 4 stěn se dá v případě potřeby rozebrat a neohrazenou hromádku snadněji přeházíte někam vedle, upravíte ohrádku a založíte záhon nově jako pařeniště bez skel. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
      
host - 228.74 (?), 20.3.2017 9:47

Vyvýšené zhony jsou pecka a není pravda, že by byly vhodné jen do neúrodných oblastí. Perfektní oddělení od okolního trávníku zamezí prorůstání plevelů, půda je kyprá a nesešlapaná, rostliny nejsou přemokřené při trvalém dešti, na jaře se záhon dřív prohřeje. Máte úplnou kontrolu nad složením substrátu v záhonu, typicky se dává větší podíl humusu. Nedá se orat terou, ale zase rytí je méně pracné než u běžných záhonů. Pro mě to spojuje všechny výhody běžných záhonů a nádob.

Na materiálu až tak nesejde, každý má svá pro a proti. Plechu bych se nebála, asi vydrží víc než dřevo. 

Ještě zajímavá volba jsou záhony z tvárnic na ztracené bednění. Mají takový, ehm, industriální look, ale ty díry jsou perfektní na všechny možné skalničky, suchomilné bylinky a netřesky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.66 (?), 21.10.2018 10:38

Plechu ne, ae zinku ano... Zinek se z pozinkovaného plechu nepřetržitě uvolnuje. Na vzduchu a dešti, bez mechanických a chemických vlivů (kterých v půdě a okolí rostlin bude ví než dost, převážně samozřejmě kyselých, což rozklad zinku urychlí) se vrtsva zinku ztenčí o 2 až 4 mikrony ročně (ve městech a průmyslových oblastech více, na horách nejméně). Při použití v kyselém prostředí se tento proces výrazně urychlí, stejně jako při mechanickém poškození zoxidované vrstvy na povrchu pozinkovaného plechu. Právě až zoxidovaná povrchová vrstva - patina (až po třetí, finální reakci - nejprve reaguje s kyslíkem, pak s vodou, a nakonec s oxidem uhličitým, který dokončí tvorbu pevné, nerozpustné a dále nereagující patiny) zamezí dalšímu rozkladu zinku, tedy dokud není mechanicky odstraněna nebo rozpuštěna kyselinou... Právě kyselé prostředí tedy uvolnování zinku do půdy značně urychlí, a kromě nízké životnosti plechu tak zamoří půdu sloučeninami zinku, které se pak samozřejmě vstřebají i do rostlin...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 247.58 (?), 20.7.2023 9:16
A z dnešního pohledu, co víme o zinku ve vztahu k vlasům, pokožce či virům, je to problém nebo příležitost?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.228 (?), 3.3.2015 14:41

Když takhle velký záhon naplníte zeminou, ty strany se vyboulí, to byste musela mít ještě nějaké spony, které by je bázaly, něco, jako se prodává na rozměrnější truhlíky.

Jinak by vám to měl vyrobit jakýkoliv klempíř, naní to nic složitého. Ale já bych to nechtěla, nebude to podle mě drzet tvar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
EvinaH - (8) - 240.1 (?), 3.3.2015 17:43

Já mám záhony zatím pouze dva, ale neryji :) jen překopu a letos chci přeházet hlínu, ať doplním kompost - již organo spodek slehl, tak je to nutné. Pokud se zadaří, budou i další, na bylinky a kytky do stínu pouze z proutí - mezi dvěma stromy. Vidím výhodu hlavně v tom, že až takto bude udělaná celá zahrada, odpadne mi právě to pracné rytí, které díky zádům nedávám a hlavně zbavení se plevele mezi záhonky-cestičky vymulčuji. Zatím co byla klasika-mrkev, petržel,...tak lépe rostlo než v klasika záhonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 18:57

Když takhle velký záhon naplníte zeminou, ty strany se vyboulí..

Nevyboulí. Zemina není tekutina. Jednou jsme provizorně udělali takový záhonek z pásů PVC lina opřeného o cihly postavené na kant. A taky to drželo. Vyvýšený záhon lze dokonce provozovat úplně bez ohrazení, jako hrůbek.  Nicméně plechový záhon se mi nelíbí, ani trvanlivost pozinku v kontaktu s vlhkou půdou není nekonečná.
Betonovat záhonek jako monoblok - jak ukazuje Petr - je možné, ale mně to nepřijde praktické
1. Pokud neudělám základy do nezámrazné hloubky, riskuji, že se beton podmrznutím rozlomí, pokud nebude proarmovaný v celém profilu
2. Takový záhon nelze přemístit - ať už natrvalo nebo nakrátko, problematické je i jeho zrušení.
3. Měl bych strach, že pokud nebude záhon dobře vydrénován ( a kvůli nepropustné zemině se obvykle praktikuje), tak po silných deštích bude zabahněný a voda nebude mít kam odtéci.
    Já bych asi použil pár cm utopené prefabrikované chodníkové obrubníky. Je to skoro bez práce, netřeba omítat štukem,  cenově to nepřijde o moc dráž než betonování. Záhon je kdykoli možné   zvětšit, přestavět, odstranit, dílce znovu použít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.3.2015 19:22

V současné době nejlevněji přijde nakoupit z likvidovaných zahradnictví betonová prefabrikovaná pařeniště. To je důkazem, že armovaný beton přežil mnoho firem, které vznikly privatizací zhradnictví typu "okresní podnik služeb v...". Navíc záhon složený ze 4 stěn se dá v případě potřeby rozebrat a neohrazenou hromádku snadněji přeházíte někam vedle, upravíte ohrádku a založíte záhon nově jako pařeniště bez skel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 19:28

Nojo, ale kolik se ve Vašem okolí nyní likviduje zahradnictví? Ta zrušená už tu nejsou přes 15 let. Zato stavebniny jsou v každé větší vsi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.3.2015 19:58

to máte pravdu, v oblastech kde vyvýšené záhony nejvíce potřebují je nejméně rušených nebo zrušených zahradnictví, kde by byly ty desky prakticky "za odvoz". Pak nezbývá než koukat po parkových obrubnících (nearmované do 1 m délky), podhrabových deskách (1 až 3 m s krokem po 0,5 m, armované) a PZD deskách (silněji armované, s krokem 20 nebo 30 cm).

Jinak protože z úvodního dotazu zmizel odkaz na konkrétní výrobek v eshopu a byl nahrazen obrázkem, tak upřesňuji že tam je to z pozinku protože je to základem pro polykarbonátový skleník s konstrukcí z pozink prolisů a jako rám pro pařník "Toníček". Reklama pak doporučuje nákup rámu i samostatně pro potřeby zřízení vyvýšeného záhonu (levná záležitost za 9.399,-Kč). tak jak je to běžné v Anglii.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 216.205 (?), 3.3.2015 20:10

Ano je to přesně tak. Před 12ti lety jsem koupila zahrádku plnou kopřiv a vysoké staré trávy. Každý rok něco "přeměním- vylepším", vymyslím další záhon a konečně se mi zahrádka začíná líbit. Nejvíc jsem se zamilovala do vyvýšených záhonů (už hlavně kvůli věku), záda bolí čím dál víc :-) Musím přiznat, že víc než plech, se mi zamlouvá plast. Vloni na podzim jsem udělala vysoký záhon na okurky. Ten starý dřevěný se po pár letech rozpadl (uhnil). Tady je můj výtvor. Zuzana Plzeň

nové záhony
nové záhony
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika