Zazimování lilií vysazených v záři 2012, které nám v říjnu 2012 vyrostly



host - 108.97 (?) 
24.10.2012 14:28, zobrazeno: 12823x

Dobrý den,

v Olomouci na srpnové flóře 2012 jsem s manželkou koupily tři cibule lilií, které jsme 1. týden v září vysadily na zahradě. Cibule byly vysazeny do hloubky 2,5 velikosti cibule, a jsou na slunném místě. Stín na místo vysazení částečně dopadne až v odpoledních hodinách, podle pohybu slunka. Problém ale je, že nám dvě ze tří vyrostly do výšky 10 – 15 cm. Asi to muselo být způsobeno tím teplým počasím, které u nás v tu dobu ve Velkých Bílovicích panovalo a stále panuje. Potřebuji poradit jak ty lilie mám zazimovat. Mám ty vyrostlé stonky ustřihnout a přikrýt hromádkou listí z opadaných ovocných stromků? Na požádání můžu poslat fotky. Bohužel nemohu napsat jaké druhy lilií jsme koupily. Už si to nepamatujeme.

Děkuji za radu.

Standa Z.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.254 (?), 26.10.2012 20:47

těžká rada, zvláště, když nevíte názvy, ani nejsou obrázky, takže budu hádat. V srpnu se přesazuje lilie bělostná, kdysi nějběžnější, ale dnes stále vzácnější lilie a ta už teď normálně má přízemní listy, které přežívají zimu.Další možnost by byla, že v srpnu jsou prodávány cibule určené k rychlení a ty mohou být z chladíren a po výsadbě se rychle probudí v nevhodnou dobu.S tím nic nenaděláte, ale také jsem to jednou zažil, když jsem dostal cibuli na nějaké vyšetření,  zasadil jsem ji a začala růst a přes mírné mrazíky měla v prosinci poupata a vypadala živě, ale bylo dost sněhu, tak byla jako v peřině, ale pak sjel sníh ze střechy a lodyhu ulomil. Zjara pak normálně vyrostla lodyha sice slabší, ale kvetla, takže skoro bych doporučil, nedělat nic, nanejvýš v zimě opatrně přikrýt klestem a čekat do jara.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 40.226 (?), 26.10.2012 21:58

Pokud cibule předasně vyrašily, pak já bych rostliny překryl suchou rašelinou nebo pilinama a to min. 20cm vrstvou a pak vše překryl nádobou, která bude lilie chránit před zamokřením. Pokud zelená lodyha zmrzne, pak je nutné na jaře cibule použít pro šupinování. Další lodyhu v tak krátké době lillie nevytvoří.     Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 141.6 (?), 2.6.2013 9:11

Dobrý den, naši prodejci to dělají běžně - holanďani mají cibule lilií celoročně v chladírnách, zde se sklizené cibule ani nehnou, ale prodělají tzv. jarovizaci - to jest ihned po vysazení začnou růst, proto se tyto cibule musí nakupovat pouze na jaře, nebo při výsadbě do skleníků kdykoliv.Naši darebáci je ale prodávají i na podzim, takže dopletená cibule okamžitě roste, taky sem jednou udělal tuto hloupost, nakoupil, napodzim nasázel, vyrostly všechny a taky všechny přes zimu zmrzly na kašu, ačkoliv lilie nikdy přes zimu nevymrzne. Přitom cibule lilií je nejlepší sázet napodzim, ovšem musí to být od našich pěstitelů, kteří cibule začátkem září sklidí, ihned prodávají a lidi je do poloviny října nejdýl hned nasází - pak je všechno v nejlepším pořádku, a cibule hned další rok je usazená, roste a kvete silně, holandské koupené zjara jsou prvním rokem podstatně slabší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika