Venkovní kala



Stránky: 1,  2,  3   
host - 228.70 (?) 
4.10.2007 9:22, zobrazeno: 69656x
Prosím o radu. Mám venkovní žlutou kalu. Zasadila jsem ji do dobré hlíny do květináče, brzy z jara jsem ji nechala naklíčit ve skleníku a po zmrzlících vyndala na zahradu. Měla krásné listy, jediný květ, který odkvetl a do teď nic.Myslím, že jí nic nechybělo, ani sluníčko ani zálivka. Teď v řijnu listy zežloutly, tak jsem je ostříhala a cibule vyklepala a očistila. S údivem jsem zjistila, že cibule jsou dvakrát tak větší, jak jsem je zasadila a ještě swe rozmnožily. Tak mě napadlo jestli to není tím, že se množily, a proto nekvetly.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 192.35 (?), 17.10.2007 8:37
To je možné, mě nevykvetla vůbec.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.153 (?), 29.11.2007 1:20

Zdravím. Venkovní kally pěstuji více jak 10 let a s kvetením to opravdu není tak jednoduché. Snad je to odrůdou,ale některé kvetou pravidelně s více květy a některé vůbec a ani nepřirůstaj. Ale i u nich platí,čím větší cibule,tím více květů. Hlavně nesnáší polední sluníčko a jinak je pěstuji jako mečíky ve volné půdě. Na jaře předklíčit ve skleníku a když nehrozí mrazy, tak do volné půdy a hodně zalévat a hnojit, aby narostly co největší cibule. Po odkvětu zálivku snížit a nechat zatáhnout. Usušit a uložit do suchého a poměrně teplého sklepa.   Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 250.128 (?), 29.11.2007 16:19
Nevím sice kterou konkrétní kalu považujete za "venkovní", ale ze známých druhů, ať botanických, nebo kultivarů, není opravdu venkovní žádný! Mráz, nebo již velmi nízké teploty tyto rostliny bezpečně zabíjejí. Asi to vniklo tím že rostliny si libují v tzv. letnění. Pěstuji většinu dostupných bot. druhů i kultivarů a kvetou mi všechny. Pouze některé kultivary Zantedeschia elliottiana kvetou opravdu neochotně. Způsob pěstování je popsán vcelku správně. Přes léto teplo, slunce, dostatek vody (nemusíte se bát, je to bažinná rostlina) a bohaté hnojení. Má trochu problém s přehříváním kořenového balu, ale já to řeším zapuštěním květináče do záhonu, nebo uváděnou volnou kulturou. Podmínkou kvetení je ale jednoznačně velmi teplé přezimování hlíz. Absolutní sucho a vysoká teplota. Prameny uvádějí i teploty kolem 30 stupňů C. To by mělo vyřešit Váš problém. Z výčtu dostupných botanických druhů - Zantedeschia aethiopica, Zantedeschia elliottiana, Zantedeschia rehmannii.
Oťas.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.153 (?), 30.11.2007 3:21

Jasně že vyloženě venkovní není žádná, ale tak to byl dotaz napsán, tak jsem i reagoval. S těma teplotama souhlasím, sám je přechovávám ve sklepě pod trubkama od topení a žádné uschnutí hlízy, čehož se hodně pěstitelů obává, jsem za ta léta nezaznamenal. Jen letos poprvé 2 venku uhnily, a tak bych se chtěl zeptat na kušenosti s mořením hlíz, popřípadě čím mořit. Díky. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 55.140 (?), 4.3.2008 19:07

Chtěla bych se jen zeptat čím hnojíte a zda se na jaře před zasazením do květináče či volné půdy může hlíza nalámat, abych kalu rozmnožila. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 198.153 (?), 20.4.2008 9:39

Zdravím. Kaly hnojím dá se říct vším možným. Co právě mám koupené. Kristalon dávám každý týden a v době největšího růstu i 2x týdně. Občas mezi tím použiju hnojivo na pokojovky. Po dkvětu již nehnojím. Hlízy neodlamuju kvůli hnilobě. Jen když se sama oddělí, tak je vsadím vedle. Přijde mi hezčí více hlíz stejné barvy sázených pohromadě. A jak já říkám, jedna cibule (hlíza) žádná cibule, snažím se vždy u všech cibulovin sázet a nakupovat o jednoho druhu minimálně 3 ks. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
miroslavad - (10) - 54.112 (?), 29.4.2008 11:02

dobry den...

mam len jednu kontrolnu otazku... znamena to ze ich mozem kludne prezimovat aj doma v byte, tie cibule, a napriklad prikryt nejakou krabicou aby mali tmu? v pivnici (sklepe) mam totiz v zime dost chladno.

ja som zas niekde na nejakom fore citala, ze prezimovat sa zantedeschia ma v tme a chlade. tak co je vlastne pravda?

dakujem za odpoved

mira

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 250.194 (?), 14.5.2008 13:42

V jedné publikaci jsem se také dočetl o chladném zimování. Já o tom pochybuji. Jde o africkou rostlinu, která startuje do vegetace a do květu v období sucha. Zem je v africe těžce vypalována sluncem, a proto považuji za správné přezimování v teple a suchu. Koneckonců, mé zkušenosti jsou s teplým zimováním v bytě. Oťas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 48.30 (?), 18.5.2008 19:34

jinak já hnojím kaly prumyslovymi hnojivy... pokud by se ve vetsi mire davala statkova... tak je velka pravdepodobnost, ze hlizy mohou uhnit-diky velke nachylnosti kal na houb.choroby, pestuji je take na zahonech, v nadobach se temer ugrilovaly... i kdyz mely dostatek vody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika