Vánoční narcisy



host - 166.130 (?) 
7.11.2015 15:35, zobrazeno: 4424x

Ahoj,

mám v plánu letos na vánoce vypěstovat vánoční narcisy - cibule jsem koupila přes e-shop a nyní moc nevím, jak a kde je skladovat, aby na vánoce vykvetly. Někde jsem četla, že je vhodné je dát do chladnější místnosti (18-20°C) a přikrýt je, aby byly ve tmě a jinde jsem se zase dočetla, že cibule potřebují hodně světla. Máte někdo zkušenosti, jak se o cibule starat, aby vykvetly?

Předem mockrát děkuji za cenné rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.131 (?), 7.11.2015 18:08

Zasaďte je a zatím nechte v chladu (ne mráz). Po přenesení do teplé místnosti pak kvetou za 6 týdnů.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.130 (?), 7.11.2015 19:50

Děkuji za radu :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 7.11.2015 21:46

Narcisky potřebují cca měsíc prokořenit v substrátu (květník, miska se substrátem B nebo "na muškáty") při telotě cca 5-9°C. V době kdy rostou kořínky, rostlina světlo nepotřebuje. Jakmile ale začne tlačit listy, je potřeba teplotu zvýšit na těch 18-20°C a rostlinu mít na světle (aby se listy nevytahovaly, byly pevné a krásně zelené). Volbou teploty načasujete nakvítání. Pokud jej chcete oddálit, dáte klidně i do chladu od 10 do 15°C. Až teprve plně nakvetlé můžete dát do bytu s teplotou nad 20°C, ale k prodloužení kvetení je dobré dávat na noc (a případně i dobu kdy jsme mimo byt) zpátky do chladu cca 5-9°C. Narciska sice snese i mráz, ale střídání teplot pro prodloužení kvetení by nemělo být větší než 16°C (tj. 5+16=21°C až 9+16=25°C).

Zajímavé je narychlování hydroponicky v čirém/barevném hydrogelu. Protože z živin v roztoku nasycujícím hydrogel dokážou růst i řasy, je potřeba do poslední chvíle udržovat hydrogel ve tmě, například zakrytím/zabalením misky a povrhu do alobalu. V některých aplikacích to aranžéři obcházejí tím, že rostliny předpěstují hydroponicky v křemičitém písku a před instalací aranže písek vymyjí, vlhké kořeny smočí do suchého hydrogelu, který následně nechají nabobtnat. Hydrogel kořínky krásně napne, ale nepotrhá takže to vypadá stejně přirozeně jako přímé předpěstování v hydrogelu. Protože je však sytící voda už bez živin, zelenání v důsledku rozvoje řas je podstatně pomalejší či žádné (při použití algicidu).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika