Přezimování cibulovin v nádobě



host - 240.105 (?) 
16.9.2014 20:38, zobrazeno: 10590x

Zdravím.

Děláme u vchodu novou podestu a její součástí je i dřevěný "obal" na velký truhlík na květiny. Konkrétně to bude velké zednické vědro, 90 litrů, rozměr asi 80x50x30 cm. Plánuji do ní vysadit jarní cibuloviny jako tulipány, narcisy a asi nějaké okrasné česneky. Je potřeba v tomto objemu zeminy vědro zvenčí ještě nějak izolovat nebo by to mohlo k přezimování stačit?

A jak to potom udělat s výměnou za letničky? Vybrat cibuloviny ven po odkvětu, i když listy ještě nebudou zataženy nebo si radši nachystat druhý truhlík a vymyslet, jak by se daly vyměnovat?

Díky za tipy a postřehy.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
DeveTer - (18) - 168.14 (?), 17.9.2014 13:58

Počkám si na reakci. Taky se mi na jarní truhlíky třesou zase letnílaugh

Někde jsem četla, že po odkvětu se květy odstraní a nechají listy malinko seschnout. Nejlépe nádoby dát někam do tepla, protože pak uschnou dřív a pak opatrně vyndat až do další sezóny.. Ale co je na tom pravdy a jestli to lze nvím. Jak řikám, počkám sicheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 17.9.2014 14:39

Před pár lety jsem na podzim osadil narcisy, tulpány a možná ještě nečím asi pět truhliků a květináčů (ale mnohem menší, tak do 10 litrů). Kytky začaly rašit už v zimě, když byly nějaké ty oblevy. Dopadlo to ale nakonec tak, že na jaře nevykvetlo nic. Už je to pár let, tak už si to úplně nepamatuji, ale už jsem to pak nikdy nezkoušel. Květináče byly buď položeny na zemi nebo i kus nad zemí na stojanech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 17.9.2014 17:57

truhlíky a žardinky osázené jarními cibulovinami položené celou zimu na terase mě také nevykvetly a ta i když byly kryté chvojím a obalené bublinkovou fólií. Ale předloni jsem truhlíky a žardinky založila do záhonu a přikryla chvojím a na jaře krásně kvetly. Vyhloubila jsem odpovídající podélnou nebo kulatou jámu dno vyložila chvojím nebo slámou přihrnula kompostem a hlínou a zakryla chvojím. V předjaří už mírně narašené jsem je pomocí rýče umístila podle potřeby na okna pergolu. Jde to snadno i když je zem mírně zmrzlá, ale musí být pod dnem nádoby chvojí nebo sláma aby se dno nedotýkalo země. Je to tak lepší i pro odtok vody z nádob pokud v zimě prší nebo hodně taje a pokud je zem ještě v hloubce zmrzlá tak by dno nádoby přimrzlo. sázím tak i macešky a přežijí rostlinky jsou otužilé a vydrží i mrazíky koncem zimy a na jaře. Dělám to tak už dvaroky a jsem spokojená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 213.126 (?), 17.9.2014 20:06

Např.tulipány jedině do volné půdy, ani ty propagované košíčky nejsou dobrý.Po odkvětu nechat řádně zaschnout a pak tahat ze země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 17.9.2014 21:08

On to opravdu není truhlík, bližší je to vaničce na mimina. Objem zeminy myslím docela slušný. Teoreticky to mohu naspodu položit na polystyrenovou desku a tím to odizolovat od studené země (odtokové otvory budou kousek nad dnem po stranách). Možná by šlo třeba nějak polystyren nalepit i po částech stran. Obmotávání bublinkovou folií asi neproveditelné.

Dřív jsem měla v podobně velké nádobě taky tulipány, ale ty jsem měla přes zimu v domě, ven jsem to stěhovala až na jaře. Ale nemám tu ideální podmínky na takové experimenty (nemáme žádnou studenou místnost ani sklep). Nádoby překážely, stěhování bylo náročné a kvetení taky nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.95 (?), 17.9.2014 22:17

Jestli těch 30cm je hloubka, tak opravdu pro tulipány a narcisy, které se sázejí do hl.20cm, to je málo. Spíš by tam šly dát třeba krokusy, talovíny, puškinie a ostatní drobné jarní cibuloviny, které se nesází tak hluboko. Sama jsem jako holka ještě u rodičů osázela skalničkami a těmito drobnými cibulovinami "selskou mísu" hloubky asi 15cm a vše normálně rostlo a kvetlo. Celý rok byla venku na verandě, i přes zimu. Na dně mísy byla drenáž z oblázků, oddělená textilií od zeminy.             Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 240.105 (?), 18.9.2014 13:16

Hm, tulipány dávám tak 15 cm, Holanďani tu na balení píšou taky 15, myslela jsem, že by jim 30 cm mohlo stačit. No možná tam dám některé z těch menších, botanických. Nebo něco jiného, mám tu ještě nějaké denivky třeba.

Krokusy a spol. jsou sice pěkné, ale nehodí se mi to na to místo. Taktéž skalničky a netřesky. Ta nádoba bude vlastně vsazena do širokého schodu u dveří domu. Nevím, jak to pochopitelně popsat. Široký schod v úrovni prahu vstupních dveří prodloužen i kus mimo plochu dveří - tak bude díra a v ní nádoba s rostlinami. Chtěla bych, aby bylo vidět i z cesty, že tam neco roste, ne pouze při pohledu shora. Mám představu nějakých rostlin, nejlépe i kvetoucích, tak do půl metru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.95 (?), 18.9.2014 21:21

Na takovéhle místo bych zasadila zimolez Lonicera nitida nebo L.pileata, jsou stálezelené + nějakou středně vysokou travinu (třeba Uniola latifolia) + 2 nebo 3 kvetoucí trvalky, které kvetou déle a v různou dobu, cibuloviny bych nedávala. Kvetou poměrně krátce a pak nejsou hezké.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika