Posílení cibule lilií



host - 89.33 (?) 
13.5.2015 7:17, zobrazeno: 6940x

Dobrý den,

je pravda, že když v době květu uřežu lilie, jejich cibule tak posílí a budou se tak více tvořit nové?

Děkuji,

J.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 192.79 (?), 13.5.2015 21:01

Lilie jako rostlina je schopná vytvořit květ a rovněž vytvořit dostatečně velkou cibulí. Předpokládá se zajištění vhodných půdních a stanovištních podmínek. Ostranění květu je v podstatě určitý zásah do vývoje rostliny. Můžeme se poučit na zacházení z liliema pěstovanými na řez květů. Cibule se zbytkem lodyhy  dokončí vegetaci, ale pro další rok se přímo pro zaručenou produkci květu nepoužívají.   Dle mých zkušeností je lépe ponechat lilií zakvést a pak odstranit zbytky květů. Nejdůležitější pro vývoj velikostí cibulí je ponechání co nejvíce zdravých listů a omezení přísunu dusíku po odkvětu. Nelze nic paušalizovat, protože lilie se pěstují pro různé účely a rostou v různých půdních a klimatických podmínkách.  Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 223.253 (?), 16.6.2015 16:40

Pane Vladislave, neměl byste radu pro to, když mi lilie bílá vonavá tzv. františkánská chytla nějakou nemoc, opadávají jí listy, květy sotva udrží a už opadají. je nějaký recept na to, jakje   uchovat a čím by bylo vhodné dezinfikovat zřejmě napadené cibulky.  na zahrádkách byly těchto vonavých lilií spousty, a já o ně nechci přijít.  děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.79 (?), 19.6.2015 22:14

Určitě píšete o lilií Candidum nebo jinak lilie kostelní. Květy má bílé a pěkně voní. Já tento druh lilie pěstují jen v několika kusech. Vyžaduje zásaditou reakci půdy a to je na záhrádce složitě dosáhnout. Já tyto cibulky pěstují ve větších kontejnerech. Půdu je třeba namíchat v poměru asi 1:1:1 (zemina+vápenná omítka +substrát).  Ve volné půdě je nutné se vyvarovat míst, kde se pěstovaly jahody, česnek nebo brambory. Tyto plodiny bývají často napadené chorobami kořenového systému.  Oslabené rostlinky lilií vykopeme, omyjeme vlažnou vodou a necháme oschnout na slunci. Pak moříme asi 1 hod. v přípravku Rovral AQUAFLO jako česnek. Po oschnutí vysadíme velmi mělce do připravené půdy. Místo omítky může být mletý vápenec. Je nutno zohlednit specifické podmínky růstu této lilie. Vyřaduje zásaditou půdu, v srpnu začíná znovu rašit a vytváří do podzimu listové růžice.

Pokud je více cibulí poškozených, tak bych několik kusů cibulí rozlámal na jedntlivé šupiny, smíchal se substrátem a v sáčku nechal vytvořit nové cibulky. Tento způsob vyžaduje minimální zkušenost. Na internetu je hodně návodů.   

Jinak pěstují hlavně lilie OT, LA,  LO a Ah. Zde jsem nabyl nějaké zkušeností.       Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika