Plíseň na cibulce Amarylisu (Hvězdníku)



ivuska.nick - (19) - 37.74 (?) 
22.2.2014 15:31, zobrazeno: 4488x

Dobrý den,

již několik let si pěstuji Amarylis. Cibulku mám již dost velkou. Letos se mi ale na cibulce udělala plíseň. Plíseň jsem měla i na dalších cibulích Amarylisů, ale ty jsem usoudila, že už se mi zachránit nepodaří. Doufám, že tato by zachránit šla.

Cibulku jsem tedy vytáhla ze zeminy, aby byla v co největším suchu. Doufala jsem, že se plíseň znovu neobjeví, ale marně. V zahradnictví mi poradili, abych tu cibuli dala na 20 minut do lázně z hypermanganu. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Prý je to dezinfekce, která zničí všechny viry a choroby.

Přidávám zde fotky cibulky Amarylisu, která je napadená plísní. Plíseň se nejprv tvořila nahoře cibule (odtama, kde vyrůstají listy a stvol s květem). Dnes jsem si všimla, že i ze stran cibule jsou sem tam malinké houčky plísní ne větší jak 1cm. Cibulka sem tam začíná i z boku mírně růžovět.

Prosím o radu, zda s tímto máte někdo zkušenost, popřípadně jakou a zda se vám rostlinu podařilo zachránit?
Ráda bych, kdyby mi někdo poradil, zda půjde tento Amarylis zachránit a co proto mohu udělat?
Dále by mě zajímalo, jestli máte někdo zkušenost s tím hypermanganem? Popřípadně v jakém poměru (hypermangan : voda) mám udělat onu lázeň?

Moc děkuji za vaše reakce.

Ivana
 

Plíseň na Amarylisu
Plíseň na Amarylisu
Plíseň na Amarylisu
Plíseň na Amarylisu
Plíseň na Amarylisu
Plíseň na Amarylisu
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 22.2.2014 17:18

To nic není, plesniví jen zbytky loňských listů. Zasypte to mletou skořicí a cibuli už zasaďte, co nevidět začne vyrůstat květní stvol. O správném zasazení a dalším pěstování hvězdníku, Hippeastrum  - amarylis je jiná kytka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 25.2.2014 21:42

Mám dobré zkušeností s hypermanganem. Já bych prováděl každodenní postřík tmavě růžovým roztokek. Pak je výborné použít postřík některým fungicidem. Zalévat mírně.      Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika