Pěstování lilií a kaly ze semen



Stránky: 1,  2   
ivuska.nick - (19) - 37.74 (?) 
22.2.2014 16:37, zobrazeno: 16852x

Dobrý den,

letos bych chtěla zkusit pěstování lilií a kal ze semen. Slyšela jsem, že před výsevem by se některá semena měla namořit. Spadají do této skupiny i lilie a kaly? Jestli ano, jaký mořidlo byste mi doporučili.

Díky za radu

Ivana

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 192.79 (?), 25.2.2014 21:31

Pěstuji lilie ze semen jíž delší dobu. Já je mořím v roztoku hypermanganu. Pak je ocedím a ukládám na substrát. Vše překrývám vrstvičkou zeminy. Je velmi důležité zeminu propéct v mikrovlnce a pak postupně nasytit vodou. Výběr nádob je rovněž důležitý, protože semenáče musí vydržet bez přesazení alespoň 4 měsíce. Nejlépe vscházejí při teplotě kolem 25 st. C, pak vzejdou za 10 dní. Po vzejití je důležité světlo denní nebo svícení žárovkou.

Semena kaly jsou větší a proto moření před výsevem je nutné. Samozřejmosti je desinfekce půdy. Důležitá je teplota při vscházení. Nejlépe je zajistit teplotu nad 20 st.C.     Vladislav


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivuska.nick - (19) - 37.74 (?), 28.2.2014 13:23
Děkuji za rady. Budu se jich držet Ivana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 77.130 (?), 23.3.2014 10:59

To jsou lilie na té fotce? já jsem na zkoušku vysela semínka do truhlíku, ale nejsem si jistá, že byla dostatečně vyzrálá. Já jsem je tedy sela minulý týden a truhlíky jsem dala pod sklo společně s dalšími květinovými semínky... Myslíte, že mám dát lilie spíš dovnitř nad topení na okno? Zkouším to také prvně. Moc děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 192.79 (?), 23.3.2014 21:14

Na té fotce jsou semenáče lilií po 30. dnech. Lilie po vzejití vypadají jako cibule. Pokud nemají zaručenou teplotu při vzcházení kolem 20-27 st. C, pak vzcházejí delší dobu až 30 dnů. Podle mých zkušeností je prospěšné truhlík vložít do igelitového sáčku. Je- li sáček orosený, pak to znamená, že teplota výsevu je vhodná. Dejte truhlík na radiátor. Pozor na plísně. Pro rosení povrchu přidejte do vody špetku hypermanganu. První vzcházení je možné už za 10 dní.   Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 77.130 (?), 1.4.2014 12:42

Tak lilie zatím nic, tahám je ven očima, ale nepomáhá to, ještě vydržím, možná, že opravdu semínky nebyla zralá. Děkuij za rady a tipy, jestli se nezadaří letos, za rok to zkusím znovu :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.79 (?), 2.4.2014 21:06

Když vám to neklíčí, tak vám trošku semen pošlu. Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.130 (?), 3.4.2014 14:43

Něco tam už leze :-) hurá :-) jen aby to nebyl plevel :-) jen jsem se chtěla ještě zeptat, jestli to pak normálně mám přepikýrovat nebo jestli to nechat v truhlíku a "vyjednotit" Taky jsem zvědavá, jestli mi něco udělají pacibulky z lilie tygří :-) Loni jsem měla lilie první rok, dostala jsem je a tak jsem se rozhodla experimentovat, tak snad budu mít štěstí. Moc Vám děkuji za rady!!! Vážím si toho, že si uděláte v tomhle krásném počasí chvilku a a tu věnujete zahradnickému začátečníku. Moc děkuji a krásný den a ať Vám zahrádka kvete! Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.79 (?), 3.4.2014 21:37

Pani Petro, semenáčky nepikirovat a na zimu do studeného sklepa. Když pikirovat, tak až za 3 měsíce, když se tvoří další listy.  Zdraví Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 77.130 (?), 4.4.2014 9:33

Vladislave, moc Vám děkuji za rady, mě to bylo podezřelé, když mají vytvářet cibulky, že asi není vhodné je přepichovat :-) tak moc děkuji a přeji krásné jarní zahradničení! Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika