Pěstování amarylis po odkvětu



host - 10.23 (?) 
21.10.2010 21:58, zobrazeno: 77487x

Dobrý den, asi před měsícem jsem si koupila v květináči cibuli amarylis, která už měla dva stonky s uzavřenými květy. Před několika dny mi jeden stonek s květy nádherně vykvetl, květy jsou opravdu úžasné a druhý stonek uschl-netuším proč.

Ráda bych požádala o radu, co pak s odkvetlými květy? Četla jsem, že se mají ustříhnout i se stonkem a listy pěstovat dále než zežloutnou. Ale co pak? Mají nějak odpočívat při nižších teplotách a co s nimi přes léto?

Díky za každou radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 103.29 (?), 8.11.2010 18:33

Každopádně odstřihněte po odkvětu květní stvol a pěstujte dále.Listy dodají květině sílu pro další kvetení.Mé amarylisy kvetou v březnu, pak je dále pěstuji doma a když již nehrozí mrazíky, dám je na stinné místo pod keře.Tam je nechávám až do podzimu.Při dlouhodobém suchu občas zaleji, někdy přihnojím, ale spíš si jich nevšímám.Na podzim obvykle ztratí samy listy, nebo je sama potrápím suchem.Uskladním ve sklepě nebo chladné místnosti.Obvykle koncem února začnou cibule rašit.Přenesu na okno, přesadím,zalévám a čekám na květ.Mají rády malý květináč, cibule musí čouhat ven z hlíny.Snad jsem Vám trochu pomohla.Bláža

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 8.11.2010 19:43

od Bláži skvele popsano... jeste chci dodat, ze velke riziko venkovniho letneni pres sezonu ma svetlou a stinnou stranku... svetla je ta, ze cibule narostou vice nez doma, jsou vitalnejsi, vetsi,odolnejsi, bohuzel je zde riziko napadeni narcisovou mouchou, ktera s oblibou klade vajicka hned vedle cibule ty se vylihnou v larvu a nasledne se uvelebí ve stredu cibule, kterou vyziraji, nasledne cibule mekne a je druhotne postizena cervenou spalou, mnohdy jiz nejde zachranit, v lepsim pripade lze cibuli narizkovat na platky-suknice. Chemie nepomaha takze jedina moznost je ta mit je pod textilií-od kvetna-zari

radeji to tu uvadim, amarylkári to znají, ale mnozi zahradkari tuto mouchu podcenuji, jeste chci dodat, ze tez napada rostliny z celedi amarylkovitych - narcisy, Ismene (Hymenocallis) a take zname zdevastovala okrasne cesneky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 86.69 (?), 24.9.2011 16:47
též jsem krásnou cibuli amarylisu letnila, v domnění, že bude krásná, velká, ale POZOR velice chutná slimákům, celý vnitřek mě do rána sežral a nemám nic :-((Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.144 (?), 16.12.2012 10:48

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal, kde se dají sehnat cibule těchto krásných rostlinek Amaryllis belladonna.

Když Vám vykvetla, voněla?

P.S.Moc a moc prosím o odpověď, děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.112 (?), 15.4.2013 23:00

Dobrý den! Pěstuji amarylisy už velmi dlouho, možná 30 let, původně jsme měli jenom klasickou červenou odrůdu, v současné době přikupuji různé pestřejší odrůdy.

Můžu říct, že se mi nejlépe osvědčilo nedělat s touto rostlinou vůbec nic. Všechny rostliny (celkem 22 květináčů, v každém přibližně 6 rostlin) máme na západní stranu, v zimě i v létě pravidelně zalévám, vždy nechám úplně vyschnout, pak proleju. Některým rostlinám na podzim samy oschnou listy, některým zůstavají pořád, ale všiml jsem si, že na kvetení to nemá příliš vliv. Skoro každý rok vykvetou jak olistěné tak neolistěné rostliny.

Je to opravdu velmi krásná a houževnatá rostlina, kterou velmi doporučuji.

S pozdravem P. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.233 (?), 26.5.2013 11:52

Dobrý den, všem pěstitelům a zahrádkářům, i já děkuji za rady po odkvětu, jak pěstovat, ještě se chci zeptat jestli uzrají semena, ktará by se případně nechala po odkvětu, nebo jak lze amarylis množit.

Děkuji

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 245.217 (?), 18.6.2013 13:56

Dobrý den, ano, semena uzrají, jsou malá, černá, kulatá, plochá. Vysela jsem je hned do kelímku z ceres softu, krásně vzešla. Někde jsem četla, že rychle ztrácejí klíčivost. Nechala jsem je první rok zelené, tj. zalévala jsem, aby nezaschly na zimu, dalším rokem jsem je rozsadila po 3 do malých květináčků a pak už jednotlivě. Mají kvést po 5 letech od výsevu. Přeji hodně štěstí při pěstování:).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.181 (?), 31.5.2015 20:27
Zdravím!! A mám dotázek : letos poprvé jsem si zakoupila a zasadila cibulku Amarylis. Bez problémů vyrašila, měla dva stonky a na každém postupně čtyři bílé květy. Nádhera. Nicméně když začal kvést poslední, tak první už uvadal. Vlastně tedy kvetla asi 3 týdny. Je to tak v pořádku? Nebo mohu (příště) nějak prodloužit dobu kvetení? Děkuji Věra N
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika