Množení lilie pacibulkami



host - 24.16 (?) 
19.7.2013 18:03, zobrazeno: 12646x

Zdravím, mám na záhonu lilii tygří která na stonku u listů tvoří pacibulky, takže bych toho chtěla využít a začít množit. Jsem teprve začátečník, takže se chci zeptat, kdy mohu oddělit pacibulky (kdy dozrávají), a co potom, mám je hned zasadit? Zasadila bych je do květináče, v záhonu by se mi ztratily. Jak hluboko a jak daleko od sebe je mám zasadit, jak často zalévat a musí být přes zimu venku nebo je můžu mít vevnitř v chladnější místnosti?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.186 (?), 19.7.2013 23:32

Zralé pacibulky opadají samy, nebo když se jich lehce dotknete. Do květináče bych je nedávala (přemokření/přeschnutí). Označte si místo na záhoně třeba čtyřmi zapíchnutými klacíky, pacibulky dejte jen tak 1cm pod povrch země - ony si hloubku zregulují samy. Od sebe jsem je dávala tak 4cm, prvním rokem udělají jen lístek.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 77.130 (?), 6.8.2013 9:05

Zrovna jsem chtěla psát to samé, také mi některé lilie, které jsem dostala tvoří pacibulky. A Lído, prosím Vás, kdy asi tak lilie z pacibulek kvetou? kterým rokem? Děkuji Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.186 (?), 6.8.2013 14:01

Kvetou většinou až čtvrtým rokem, ze šupin cibule někdy už třetím, ale to jsou ještě malé.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 192.79 (?), 9.8.2013 20:58

Dobrý den, chci vám sdělit mé zkušeností s listovými pacibulkami. Právě jsem je vysazoval dnes. Do průhledné mísky od rajčat jsem osel asi 3 cm zeminy (suché) vše urovnal a uložil vedle sebe plošně pacibulky. Pak jsem to celé převrstvil stejnou osetou zeminou vrstvou asi 2-3 cm. Já jsem měl těchto pacibulek kole 150 ks, tak jsem uložil 2 vrstvy nad sebou. Tu horní vrstvu je třeba převrstvít 2-3 cm zemimnou. Tento kontejnerek jsem uložil na parapetu, aby prudký dešť mi to nepromíchal a pravidelně to budu rosít vodou. Koncem října dosypu zeminu do plna, převážu textilií a uložím do studeného sklepa min.  5 st. C. Může se to rovněž uložit do většího květináče, zasypat substrátem a zakopat do země na zahradu do hloubky alespoň 50 cm. Na jaře v březnu vše opatrně přesadím na husto do truhlíku nebo mísy. Po přesazení v tom roce se objeví 2-3 lístky a na podzim je nutno vše opakovat dokud nevyropstou větší cibulky.  Z letošních pacibulek by se mohly objevit první květy v roce 2015. Je to hezká zábava a přejí hodně úspěchu.       Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 137.146 (?), 12.8.2013 10:38

Tak nevím, co bylo špatně, ale právě jsem jednu lilii, která vykvetla našla odspoda uschlou, vytáhla jsem ji, byla uhnízděná v písku, tak nevím, jestli to bylo přemokřením nebo čím, ale zkusila jsem ji tedy přesadit na jiné místo, tím pádem asi ani pacibulky nebudou úplně v pořádku. Chtěla jsem se zeptat, je možné, aby popadané pacibulky vzešly i bez mé péče? já jen abych si dávala pozor, až budu plet :-) Děkuji 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 192.79 (?), 13.8.2013 20:09

Je běžné, že pacibulky přezimují bez úhony. Záleží na způsobu zpracování záhonu.    Vladislav 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 77.130 (?), 6.10.2013 15:45

Prosím pane Vladislave, vypadá to, že se velmi vyznáte v liliích, chtěla jsem vyzkoušet vypěstovat lilie ze semen, mám na dvou rostlinách obrovské semeníky, ale nevím, jak poznám, že už je mohu utrhnout, že jsou zralé. Jsou zeleno hnědé... Teď jak mrzne, tak jsem si říkala, že už toho asi moc neudělají, že? Děkuji za případnou radu. Petra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.235 (?), 6.10.2013 21:03

Pokud jsou semeníky přemrzlé, už toho opravdu moc neudělají, jediné, co se dá dělat, je utrhnout a dát doma zaschnout, případně dozrát, položit na staré noviny, hlavně nesmí zplesnivět. Jestliže mrazíky nebylůy velké, nemusejí být semeníky zmrzlé a mohou se nechat dozrát, ale jestliže jsou namrzlé, jenom zasušit a opatrně otevřít. Semena uvnitř ještě nejsou pravděpodobně dozrálá, tak je nechat a modlit se, aby trochu dozrála a pak vybrat ze semeníků, dosušit a mohou se vysévat, ale to už záleží na tom, z jaké lilie semeníky jsou, protože různé skupiny mají trochu jiné nároky na způsob výsevu. I když se výsev podaří, nečekejte, že vám vykvetou stejné rostliny, jako byla ta původní, ale to je to pěstitelské vzrušení, čekat, zda mezi semenáčky nebude rostlinka hezčí, než byla ta matečná... pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 77.130 (?), 13.10.2013 9:38

Děkuji, zkusím to, právě že jsem se nalákala na možnost překvapení :-) mám několik druhů lilií, všechny darované :-) ale jen dvě vytvořily semeníky, ostatní nic, tak jsem si říkala, že to vyzkouším :-) tak uvidíme. Moc děkuji za radu, zkusím tedy utrhnout a uvidíme co se bude dít. Moc děkuji ještě jednou!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika