Lilie zlatohlavá - L. martagon - výsev



host - 240.105 (?) 
24.2.2016 14:21, zobrazeno: 5815x

Zdravím.

Koupila jsem si semena této lilie, protože jsem ji jinak nedokázala sehnat. Ovšem na sáčku je návod: namočit na 24 hod, studená stratifikace 90 dní. A to je kámen úrazu - když to udělám teď, tak vysévat budu o prázdninách, klíčí to aspoň měsíc, to uvidím nějaké rostlinky tak na podzim. A nevím, jak je dopěstuju na přezimování.

Mám to tedy udělat nebo odložit celou akci na podzim, stratifikovat přes zimu a set na příštím jaře?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.240 (?), 24.2.2016 22:00

L. martagon patří mezi hypogeicky klíčící lilie, to znamená, že ze semene napřed vyroste cibulka a z té teprve po prochlazení naroste lístek nad zemí. Po namočení a vysetí semen do rašeliny, nebo lépe rašeliníku v mikrotenovém sáčku, semena vyklíčí třeba v ledničce během té stratifikace.Ta doba tří měsíců zase nemusí být zcela dodržena, tak by se to dalo ještě stihnout a koncem dubna pak malé cibulky vysadit ven na chráněné místo do polostínu. Určitě vyrostou lístky, ale musím vás zklamat. Od vysetí do žádaného květu u této lilie budete čekat minimálně 6 let. Proto jsou podobné druhy na trhu vzácně a cena není zrovna lidová.Teď je nabízí třeba Lukonbulbs.cz. Jinak v sobotu na Josefa mají liliáři schůzi v Botanickém ústavu KU v Praze Na Slupi. Tam bude nejmíň 10 liliářů, kteří poradí, pokud máte možnost v tu dobu dopoledne do Prahy zajet. pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.105 (?), 24.2.2016 22:39

Děkuji za radu, zkusím tedy, stejně to beru celé jako pokus. Do Prahy to mám bohužel dost z ruky. Ještě jednou díky a pěný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vladislav - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (54) - 81.203 (?), 29.2.2016 21:33

Kupuji a vysévám martagony každým rokem na jaře. Každý má vsou metodu a s tou žije. Málokdo popisuje výsledky v dalších létech. Já osobně odmítám máčení semen a sáčkování. Je to kultovní rituál, který nekoresponduje s postupem v přírodě.  Pro výsev požívám svačínové krabice z PVC uzaviratelné víkem. Do těchto kontejnérku-krabic navrtám malé otvory asi 2mm, ale jen ze stran, aby do krabice se nedostala voda a slimáci. Naplním osetým substrátem propáleným v mikrovlnce, skoro pod vrch. Nyní uložím semena v řadách, aby se vešly všechny. Semena zasypu stejným substrátem asi 1 cm. Sustrát musí být vlhký ale ne mokrý. Krabici uzavřu a uložím na zahradu do stínu, nejlépe mezi kapradiny, které udržují chládek. V listopadu uložím krabici do studeného sklepa, a na jaře v únoru nechám cibulky růst jako ostatní semenáče. Některé martagony ukážou lístky v září a tak je nutno pak pěstovat bez víka. Mně nejde o čas,  ale o hobby.

Tak napřílkad příbuzný druh cardiocrinum gigantea klíčí letos a byl vysetý v listopadu 2014 tj. po 14 měsících. Je vhodně vysévat tyto druhy každoročně a pak vám to nepřijde, že čekáte dlouhé měsíce na vytoužené semenáčky.  Pokud se používá levnou výsadbu do igelitových sáčků, pak při tom přehrabávání a zjišťování stavu klíčení se mladé semenáčky poškodí odřením a hlavně světlem.  Je to moje zkušenost a zda ji vyzkoušíte je na vás.           Mnoho úspěchu přeje Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.240 (?), 29.2.2016 22:12

Tak to je vynikající článek, píše ho člověk, který ví a zároveň připomíná, že metod je víc a na závěr doporučuje, ale nevnucuje, díky.  pH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika