Lílie - co s odkvetlými lodyhami



Stránky: 1,  2   
host - 159.234 (?) 
11.7.2012 21:37, zobrazeno: 35845x

Zdravím všechny. Koupil jsem si řadu cibulí lílií, vsadil do země a krásně mi vykvetly. Byly a některé ještě jsou v krásném květu. Jen nevím, jak je řezat a co s nimi po odkvětu. Názory se liší. Někdo navrhuje uříznout až u zěmě, ale většina říká že tak v půlce lodyhy. Nerad bych něco pokazil a tak prosím o radu. Děkuji Roman. roman.rozinek@naturaservis.net

skupinka lílií
skupinka lílií
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 220.182 (?), 11.7.2012 22:20

Pokud jsou zelené, odstřihnout jen vršek lodyhy se semeníky, protože vyživují cibuli. Když pak zhnědnou, ustřihnout tak 1-2cm nad povrchem země. Pokud je necháte přes zimu na místě, odstraní se zbytek již uvolněné lodyhy zjara, pokud je budete vytahovat, alespoň uvidíte, kde cibule je.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.254 (?), 19.7.2012 20:34

nejspíš se jedná o překlep, semeníky cibuli nevyživují, ale vysilují. I to je jenom báchorka. Moderní hybridy lilií většinou žádná semena netvoří, tak je zbytečné cokoliv předčasně řezat. Jinak při správné výživě lilie uživí i větší množství semeníků, příroda to tak zařídila, to jenom tzv. odborníci pořád radí u všeho po odkvětu vylamovat odkvetlé vrcholky, aby semena rostlinu nevysilovala. To připadá v úvahu jen u některých rostlin a to ještě spíš z estetických důvodů, třeba u růží... Dovedete si představit, jak budete odlamovat všechna květenství po odkvětu 2,5 m vysokého keře?     pH 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.182 (?), 19.7.2012 23:41

Ono to vyznělo blbě, bylo míněno, že lodyha, pokud je zelená, vyživuje cibuli a odstřihnout jen vršek se semeníky (moje lilie semeníky tvoří, jestli jsou v nich semena, jsem neprohlížela). Ohledně vylamování odkvetlých květů u kytek - prodlouží to kvetení, protože to přiměje rostlinu nasazovat další květy)  Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lenuška - (4) - 139.43 (?), 17.9.2013 22:34

Mohla bych se prosím zeptat co to je na obrázku za druh lilie. Vypadá jako ta moje. Již delší dobu marně pátrám na internetu po podobné lilii, abych si mohla objednat ještě další cibule. Tato lilie krásně voní a je velmi nenáročná. Vůbec se jí nevěnuji, léta sedí na jednom místě nepřesazená a přesto vděčně kvete. Jen k ní sehnat další se mi nedaří. Prosím poraďte někdo.  Lenuška

moje krásně vonící lilie
moje krásně vonící lilie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.87 (?), 17.9.2013 23:09

Tipla bych si, že to bude nějaká orientálka (choulostivější) nebo orientpet (odolnější). Zkuste se podívat do katalogů lukonbulbs nebo lukon-glads, třeba ji tam najdete.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.87 (?), 17.9.2013 23:20

ps- ta na fotce je orientpet Leslie Woodriff, je to loňská fotka, letos už měla asi deset květů.           L.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 6.50 (?), 28.5.2014 4:09

pokud jste jeste nezjistila, jak se vase lilie jmenuje - je to tygri lilie (tiger lilly)

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.226 (?), 7.8.2012 21:51

Pán pH  má zdravý názor na odstraňování semeníků. Je to pouze estetická záležitost. Mně se osobně velice zamlouvají zelené tobolky na liliích, které působí velice ozdobně. Na rostlině každá zelená část zvětšuje asimilační plochu. Zdravé sytě zelené listy u lilií znamenají dobrý zdravotní stav.     Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.1 (?), 17.7.2012 2:52

Odříznout pouze odkvetlý květ, lodyhu s listy ponechat. Listy asimilují a vyživují cibuli, ktrá musí načerpat sílu na příští rok. V žádném případě nestříhat hned u zemně. To se může až před zimou. Po odkvětu se může trochu přihnojit draselnou solí (síran draselný).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika