Jaké cibuloviny mohu nechat nastálo v záhonu?



Stránky: 1,  2   
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?) 
19.9.2013 9:54, zobrazeno: 11378x

Prosím poradíte jarní i podzimní cibulnaté nebo hlíznaté květiny, které se nemusí vytahovat ze země a neztrácejí tím časem na intenzitě kvetení?Jak se dočítám, mají zahrádkáři na tuto věc různé názory a trochu mě to mate. Asi to není tak jednoznačné. U cibulek krokusů se vyndavání doporučuje asi spíše jen kvůli hlodavcům, protože jim prý chutnají, byly by řešením košíčky? A co hyacinty, malé kosatce (iris reticulata)..?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 248.87 (?), 19.9.2013 10:40

Krokusy, talovíny, ladoňky, ladoničky, puškinie, několik let tulipány a narcisy, bledule, hyacinty, sasanky blanda, schizostylis, řebčíky, ladoníky, badil, bramboříky, eremurus, ocůny, kosatce kromě cibulnatých holandských (vymrzají), lilie (orientální chránit před vlhkem)...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 19.9.2013 11:00

Děkuji, tak toho je hodně. Některé názvy slyším dokonce poprvé :-).

Zatím jsme si pořídili hyacinty,  které jsem zamýšlela nechat v zemi, ale pak jsem se právě dočetla, že je doporučují sklízet každoročně, aby se prodloužila jejich životnost. Jinak prý vytvářejí méně květů. Tak jsem chtěla vědět, jakou mají druzí zkušenost.

Raději bych pořídila ty cibuloviny, se kterými není tolik práce, několik let vydrží na jednom stanovišti a kvetou stále pěkně.

A ještě jsem se chtěla zeptat, které z nich prosím po odkvětu brzy zatahují a nevypadají s uvadajícími listy tak špatně? Nebo mají krátké listy, které když žloutnou v záhonku pak nejsou tak výrazné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.87 (?), 19.9.2013 12:38

Talovíny vytvářejí listy teprve po odkvětu, až se vysemení, zaschnou - jsou ideální pod keře. Celoročně mají listy schyzostylis (jako malé mečíky), ladoníky, badil (někdy ukáže pár kvítků i po prvním odkvětu), kosatce, lilie. Ostatní za nějaký čas po odkvětu zatahují - je dobré dát kolem trvalky, které se rozrůstají později (třeba pupalka missourská, denivky, hosty)) a prázná místa zakryjí svými listy.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 19.9.2013 13:04

Moc děkuji :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 71.148 (?), 19.9.2013 13:52

Paní Lído, mám dojem, že talovíny - mám E.hiemalis a cilicica - vytvářejí list - mají jen jeden - současně s květem. Tvoří jakoby kalich pod okvětními lístky.  Plně souhlasím s tím, že jsou to ideální jarní kytky pod keře, není jich nikdy dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 19.9.2013 14:04

Talovíny mi vždy tak zaprasí záhon s cibulovinami, že než to vyrvu, jsou to galeje. Obecně s cibulovinami (tulipány) je u nás problém ten, že dlouho trvá, než zatáhnou. A když je nechcete oslabovat, máte dlouho do léta na záhoně všelijak se kácející ťopky tulipánů které nevypadají zrovna moc ozdobně. Trochu lepší je to s botanickými tytpy a třebas s hyacinty. Naopak staré narcisy udělají po odkvětu obrovité zelené trsy, které, když už na to nemám nervy srpem pořežu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
tulipanek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 208.21 (?), 19.9.2013 15:46

Ano, proto ikdyž se mi v květu tulipány i narcisy moc líbí, raději se na ně budu koukat do cizích zahrad. A co ty puškinie a jejich listy? Na ně jsem snad nikdy nenarazila, vypadají na obrázkách moc krásně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 19.9.2013 17:24

Puškinie jsou drobounke cibuloviny, jejich drobné listy mizí již koncem května.

Příspěvek pana PP je poněkud svérázný, nevím jak u něj na Vysočině, ale v podmínkách jižní Moravy není začátkem června po listech narcisů a tulipánů ani stopy.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 20.9.2013 6:17

JJ: Je svérázně napsaný, ale věřte, že pravdivý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika