Frézie - péče o ně, především přes zimu



host - 54.34 (?) 
3.11.2008 11:37, zobrazeno: 21211x

Dobrý den,

jsem milovnicí frézií, a ráda bych si vypěstovala vlastní na zahrádce, případně v nádobě. U cibulek se ale píše, že je nutné je na zimu vykopat. Jak se tedy o ně správně starat? Kdy zasadit? Přezimují třeba ve sklepě v nádobě? Nebo je mám koupit, zasadit na jaře, na podzim vyndat, nechat v suchu a znovu zasadit na dalším jaře? Prosím poraďte. Děkuji.Petra

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 143.205 (?), 3.11.2008 13:40

ano, druhá možnost je ta správná.J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 3.11.2008 15:28

Frézie se v praxi pěstují jako jednoletá kultura, protože hlízky nebo cibule, ted přesně nevím přez dobu vegetačního klidu potřebují být v teple.Pokud máte nějakou zajímavou nebo vzácnou odrůdu, přechovejte ji v 30-40 ' C v době vegetačního klidu.Opravdoví pěstitelé a milovníci frézií takto nechávají vegetovat zásobní orgán.Není to nemožné, ale nejsou na to většinou vhodné podmínky.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 5.11.2008 23:17

Cibulky frézií na podzim vyndám odstřihnu listy, nechám jako mečíky usušit, očistím a skladuji v papírové krabici v kuchyni (cca 23°C).Na jaře koncem dubna zasadím, kvetou srpen - poč.září. Pokud byste chtěla, aby vykvetly dřív, musela byste je předpěstovat v květináčích doma.

Jinak i frézie vytvářejí dceřinné cibulky, které lze dopěstovat. Někdy jsou i v úžlabí listů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.102 (?), 8.11.2008 22:37

Dobrý den,

řeším obdobný otazník. Letos poprvé jsem zkusila pěstovat frézie - na konci dubna jsem je zasadila do nádoby a umístila na slunnou terasu. Tvářily se všelijak, ale v polovině srpna začaly nádherně kvést a nejvíc poupat nasadily v polovině října. Nedokázala jsem je ořezat a proto jsem je přemístila do zimní zahrady. Kvetou všemi barvami a voní, takže si u nich vylepšuju náladu ze sychravého počasí. Co ale cibulky - vyčerpají se a už je znovu ke květu nepřivedu, protože je vlastně nenechám odpočinout? Máte někdo, prosím, radu pro tuto situaci?

Děkuji a přeji všem hodně radosti s jejich oblíbenými květinami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 98.115 (?), 8.11.2008 22:49

Nechte cibulky zatáhnout úplně, když bude suchá nať, vyjměte je a uskladněte v suchu a teplu, na jaře znovu vysázejte.Neodstřihovat nať, dokud úplně nesechla, rostlina z listú stahuje živiny do cibulek.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.102 (?), 8.11.2008 23:00

Moc děkuji za rady, ozvu se na jaře, jak se mi to povedlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 32.1 (?), 14.6.2016 11:10

Cibulky frézií jsem zasadila koncem dubna, dodnes (červen) ještě vůbec nevylezly z hlíny.To už asi nevzejdou :(

Iva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.55 (?), 14.6.2016 13:00

Byly živé? Moje teď mají asi 15-20cm, a to jsou částečně ve stínu (jinde už nebylo místo).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika