Cibule šafránu - Crocus sativus



Stránky: 1,  2,  3   
host - 155.155 (?) 
31.1.2010 19:43, zobrazeno: 54064x
Dobrý den, nemohl by mi prosím někdo poradit, kde se dají sehnat cibulky pravého šafránu? Dík.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
host - 58.225 (?), 31.1.2010 20:16

U nás je několik firem, které obchodují s cibulovinami, ale krokusy nabízejí spíše na podzim, i když šafrán setý je letní druh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 31.1.2010 21:55

Šafrán pravý je v podzimním katalogu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 178.81 (?), 1.2.2010 6:46

Pravý šafrán Crocus sativus u nás kvete jen ve studeném alpínkovém skleníku, vysazený venku jsem jej kvést nikdy neviděl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 1.2.2010 13:11

Myslím, že někde v Bílých Karpatech (místo nevím, ale jistě by se to dalo dohledat) je louka s výskytem zplanělého šafránu ještě z dob jeho pěstování před několika stovkami let.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 49.39 (?), 19.2.2010 13:48

Omlouvám se za uvádění nepřesných informací; podle Květeny ČR by v Bílých Karpatech měl být spíše šafrán Heuffelův, šafrán setý snad někde u Velkých Losin (pokud jsem to už zase nezapomněl :-().

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 48.243 (?), 19.2.2010 17:45

Nevím,. nevím, před 130 lety vydaná Ottova encyklopedie zmiňuje jako nejsevernější zem, ve které se pěstuje pravý šafrán Rakousko. Rovněž uvádí, že výsadba se musí každé 3 roky obnovovat na jiném místě, kde před tím šafrán alespoň deset let nerostl.

Nezdá se mi pravděpodobné jeho samovolné udržení se na jedné louce u nás po stovky let... navíc u chladem oplývajících Velkých Losin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 2.3.2010 18:57

Ještě jsem si dal práci a opsal některé údaje z Květeny ČR a ze Zahradnického slovníku naučného: ("V závorce a uvozovkách jsou mé dodatky a komentáře")

Květena: šafrán setý - kulturní taxon, neznámý ve volné přírodě, pravděpodobně mutant C. cartwrightianus, pův. v Řecku; dříve často pěstován v šafránicích (koření); v Velkých Losin u Šumperka donedávna zplanělý.

Zahradnický slovník: šafrán setý poskytuje kdysi zlatem vyvažované a dnes stále vzácné koření, které bylo považováno i za skvělý lék. Jeho použití v lékařství je dnes již obsolentní ("to je ale pěkné slovo"!). Kořeím i drogou jsou sytě oranžové blizny vytrhávané ručně z květů triploidního a tudíž neplodného ("Zajímavé je tedy jeho druhové jméno - setý - když nevytváří semena!") šafránu. Je známý již jen z kultur. Dříve se pěstoval jako koření i léčivo hojně, dnes jsou jeho kultury rozsahem malé (Španělsko, Itálie, Írán, Indie). U nás se šafrán pěstoval od konce 16. stol. a tato skutečnost je zřejmá z četných osobních jmen i místních názvů. ("To jsem ještě nezkoumal ani případně zakreslené šafránice na mapách - Císařských otiscích Stabilního katastru z let okolo 1838") Pěstuje se z hlízek, kvete na podzim. Květy se ráno sklidí a pak se z nich vystřihují nebo vyštipují blizny s kratičkými zbytky čnělky. Na kilogram je potřeba sklidit až sto tisíc květů. Droga (Stigmata croci)...... š.s. je domácí ve východní Evropě a záp. Asii. Květy mají krásnou fialovou barvu, v zahradách v našich podmínkách kvete pozdě, koncem X., ale především velmi skoupě ("Taky důležitý postřeh a méně používané slovo!"). Má též bílou barvu.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 2.3.2010 20:01

Zplaněná louka šafránu u Velkých Losin je uváděna v podkladech VŠ zemědělské na základě podkladů z r.1996, takže p.Josef má pravdu.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 48.243 (?), 2.3.2010 22:42

Pane Josefe, stylisticky krásný příspěvek! 

Pan Otta - tedy spíše autor hesla Crocus v Ottově encyklopedii prof. Čelakovský -   měl šafránové blizny nějaké lehčí, udává potřebu 12 tisíc květů na jeden gram sušeného šafránu, to by bylo 12 milionů na kilo, to se mi ani nechce věřit...

Paní Lído, Váš trošku zašmodrchaný příspěvek  " v podkladech na základě podkladů" znamená, že nějaký botanik u Losin v roce 1996 ten pravý šafrán viděl a správně určil? Nebo znamená jen to, že se tento údaj opisuje z knihy do knihy a ze skript do skript,  jak¨tomu nezřídka bývá, neboť " opisování z jedné knihy je plagiátorství ale opisování z deseti knih to už je vědecký výzkum" ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika