Amaryllis belladonna



host - 192.79 (?) 
14.12.2013 21:35, zobrazeno: 8750x

Jak naložit s Amarilisem belladona v zimě. U mně je stále zelený a v létě nekvetl. Chtěl bych poradit, jestli mám tuto vegetaci přerušit a vysadit vysušené cibulky na jaře. Názory na pěstování této cibuloviny se velmi různí.    Děkuji     Vladislav

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 14.12.2013 22:00

Vegetaci Amaryllis belladonna ukončíte tím, že přestanete zalévat a necháte ho v chladu.

Období vegetačního klidu je nutné pro nasazení poupat. Až zaschnou listy, přesaťe jej očištěný do nového květníku a i nadále nezalévejte dokud se na špičce cibole nezačne tlačit vršek poupěte. Pak se chovejte, jako by nastalo období dešťů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 14.12.2013 22:27

Jakým způsobem mám přizpůsobit své chování?Chápejte,...období dešťů jsem doposud nezažil?jsou pro tento jev vyčleněny nějaké brožůry?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 14.12.2013 22:45

no. že od začátku rašení poupěte do odkvětu budete zalévat často a vydatně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 15.12.2013 12:53

Amaryllis belladona mi také nikdy nevykvetl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 15.12.2013 13:29

U mne mají nejpravidelnější cyklus ty cibule, co pěstuji na záhonku jako mečíky. Výsadba hned po zmrzlých do volné půdy a vyrytí koncem září a uložení na zápraží chráněném před deštěm.

Z cyklu se dají cibule kdykoliv vyvést tak, že je uvedu do klidu a po měsíci v klidu a chladnu je přenesu do tepla k probuzení. Tak můžete mít květy v kteroukoliv roční dobu. Například koncem srpna vyryté, od září do listopadu v klidu mám nyní začátkem prosince probuzené, aby kvetly na štědrovečerním stole. Kdo nemá to srdce, uvést je nezaléváním do klidu, tomu nekvetou.

No a po odkvětu zase budou mít zdravotní dovolenou podle návodu na pěstování mečíků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 15.12.2013 7:44

A kde ho nechat a jak dlouho? Rostliny máme nyní ve sklepě na okně a tam by měly začít rašit nebo je přenést do tepla? Máme je již několik let ale roste to pokaždé jinak, chybí tomu nějaké pravidlo, navíc to hodně tlačí do listů a až následně do květů (pokud kvete)..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.12.2013 14:58

Hipeastrum = střídání doby tepla+vlhka s dobou chladu+sucha

Amarylis = střídání doby tepla+vlhka s dobou tepla+sucha

Křín kapský = střídání doby tepla+vlhka s dobou chladu+skorosucha

Klívie = střídání doby tepla+vlhka s dobou chladu+skorovlhka

Kalokvět okoličnatý = jako křín nebo klívie ...

...

nebo máte jinnou zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 192.79 (?), 15.12.2013 20:29

Děkuji všem za drahocenné rady. Rozhodně přeruším vgetaci a uvedu je do klidu. Pak se uvidí. Podobně se chovají teplomilné kříny. V lednu začínají rašit bez ohledu na teplotu.           Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 16.12.2013 8:05

Amarylis kvete v přírodě až koncem léta, raší na jaře. Přes zimu se po zaschnutí listů nemá nechat zemina zcela vyschnout. ještě jsme ho nikdy neviděl, jen obrázky v časopisech. Podle Grüneta by se měl nechat v teplých oblastech nechat vysadit ven a měl by po důkladném nakrytí přezimovat. Jinak stejně jako u Hippeastrum krmit, krmit, krmit. Te´d sázím do "B" a hnojím přes léto jako muškáty. Cibule narostou a kvetou. Dříve jsem měl možnost sázet do kompostovaného hnoje. Cibule narostly skoro 2x do objemu, bohatě kvetly. U Hippeastrum jsme praktikovali to co tady navrhujete pro Amarylis. Amarylis je na obrázku v Záhradkári č.12 (December 2013)  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika