Vysadba loňského česneku



host - 255.170 (?) 
12.11.2014 11:22, zobrazeno: 9424x

Dobrý den, prosím o radu. Vysadil jsem česnek, a ještě mi na záhoně zbylo misto na cca 20 česneků. Ve sklepě mi zbyl ještě loňský (ne letošní) česnek ve výborném stavu, neprorostlý, pevný. Myslíte, že ho ještě můžu použit pro dosazení? Vyroste z něho kvalitní, pěkný česnek? Díky za názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.11.2014 11:48

Když vyroste, tak nebude v tržní kvalitě (velký), ale spíše drobnější, tak na sadbu. U některých odrůd je tak lepší sázet letošní pacibulky než loňské stroužky.  Já osobně bych tam nasel ozimou cibuli, která mi nerozhodí osevní postup a při sklizni "nazeleno" (či jako lahůdková s natí).  nebude blokovat řádek/záhonek k následné plodině (po česneku).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 80.43 (?), 12.11.2014 13:16

Take se podelim se svou zkusenosti. Naprosto stejnou situaci jsem resil pred dvema lety. Dosla cesnekova sadba a ja objevil starsi strouzky. Zasadil a cekal. Musim rici, ze jsem zasadil brzo na jare. Stara sadba mela zpozdeni, ale po nasati vlahy se cesnekovy klicek probudil k zivotu a rostl normalne. Ja osobne nepozoroval krome pozdejsi sklizne rozdil ve velikosti. Jen mi jich par uhnilo na premokreni (5-6 kusu z 35). Vyzkousejte a uvidite, ziskate novou zkusenost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.11.2014 13:28

takže si to zrekapitulujeme : Vy jste na jaře v roce 2012 nasázel stroužky ze sklizně 2010 a po ukončení vegetace sklidil stejně velké cibule jako v porostu ze sadby vyprodukované v roce 2011?

No když já jsem to samé zkoušel s Benátčanem (K-cesnek.cz = Ing. Kozák), tak cibule z nakoupené sadby byly o hmotnosti cca 120-150 g a cibule ze "staré sadby" měly jen 40-60g. Obojí byla ozimá výsadba někdy kolem Mikuláše. Viróza v tom nebyla, ověřeno tím, že z ty malé cibule byly použity na sadbu a z nich byly v další generaci opět cibule nad 100 g.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 6.7 (?), 12.11.2014 12:20

Ako to dokazete udrzat tak dlho zdravy cesnak.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.11.2014 12:35

To je odrůdová vlastnost, nejlépe se to pochopí, pokud pěstujete a skladujete vícero odrůd ve stejných podmínkách.

Podobné to máte i u brambor. měkteré mají klíče už o vánocích a máte problém sadbu udržet do jara a jiné nerostou ještě v květnu (i bez ošetření chemií).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.7 (?), 12.11.2014 14:40

Zaujimave, vedel som, ze to lieta 6 mesiacov hore dole podla odrody a podmienok. Moj cesnak niekedy na jar riesime do mrazaka, lebo by do leta nevydrzal. Ze su aj taketo sorty som nevedel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 255.170 (?), 12.11.2014 15:32

Jaká to je odrůda nevím, ale moje mamka balila každou paličku zvlášť do novin, a česnek byl uložen ve sklepě. Mamka si myslela že to je novinama, ale je možné že to může být odrůdou smiley. Ještě jednou děkuji za reakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.11.2014 15:47

Pokud si myslíte, že je Vaše neznámá odrůda lepší než stávající registrované, pošlete pár cibulí panu Ing. Kozákovi. Buď bude stát za tu práci s ověřením vlastností, ozdravením a registrací a Vy se pak dozvíte nějaké jméno, anebo to bude jen jedna z mnoha krajových odrůd volně šířených mezi lidmi. Nevýhodou volně šířené odrůdy je, že pokud Vám někdo sklidí záhumenku, nová sadba stejných vlastností se blbě schání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 12.11.2014 19:42

Osobně nemám zkušenost s jarním česnekem, ten nepěstuji. Na odrudy pana ing. Kozáka nedám dopustit, jsou špičkou v česnecích. K otázce jak dlouho dokáže česnek být sadbě vhodným. Je to otázka skladování a přebrání a třídění, nikoli odrudy ale palic. Je pravdou, že se mi stává zřídka, že by mi česnek zbyl přes dvě a více vegetačních období ále v minulosti se i to stalo.cesnek pokud palice vydrží a není napadená dokáže vydržet i tři roky. U takto zapomenutých palic je dobré zkontrolovat stroužky všechny a pokud je jeden špatný tak všechny vyhodit a nesázet. Ze zkušenosti ale vím, že pacibulka dokáže v pohodě vydržet i tři roky bez problému lépe než stroužek. Je to moje zkušenost a nikomu ji nevnucuji. Odrud česneku je ve světě spousta odrud, po devadesátém roce není problém koupit kvalitní Francouzskou nebo Španělskou sadbu s certifikátem i v ČR. Ale Kozák je Kozák!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika