sklerociová hniloba česneku



Stránky: 1,  2,  3   
host - 122.153 (?) 
18.6.2008 22:23, zobrazeno: 80278x

U už vzrostlého česneku mi začaly rapidně žloutnout listy, když ho vytáhnu ze země, je pokrytý bělavým povlakem hniloby. Dočetl jsem se, že jde o (pravděpodobně) sklerociovou hnilobu, způsobenou jakousi houbou. Máte někdo prosím zkušenost, zda se dá česnek v tomto stádiu nějakým způsobem ještě ošetřit, nebo alespoň zachránit ty rostliny, které ještě nejsou napadeny? Nepřežívá houba v půdě dál - jak se jí zbavit? Děkuji za rady! Zoufalý pěstitel česneku.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 161.138 (?), 5.11.2008 0:03

Přečetl jsem si váš zoufalý dotaz a protože vám dosud nikdo neodpověděl a dále proto, že je nejvyšší čas pro výsadbu česneku chci vám pomoci, aby jste neudělal další chyby. Česnek napadá několikero houbových chorob. Sklerociová je jen jednou z nich a bývá nejzávažnější. Stroužky, které zachráníte stejně nedochováte, protože postupně ztrouchniví. Zdrojem infekce jsou napadené stroužky už při výsadbě, nebo zamořená půda, či posklizňové zbytky rostlin. Houbové choroby česneku se vyskytují více na těžkých, či vlhkých půdách. Jejich šíření podporuje vlhké a teplé počasí. Stejné houby mimo česnek napadají i ostatní cibulovou zeleninu.To znamená, že česnek nelze pěstovat po žádné cibulové zelenině minimálně čtyři až pět let, v případě bílé sklerociové hniloby až deset let. Pro výsadbu užívat jen zaručeně zdravou sadbu a i když koupíte certifikovanou sadu, mořit Fundazolem, nebo Rovralem min. 20 - 30 minut. V případě, že nemáte jistotu, že by se u vás mohlo vyskytovat i háďátko zhoubné, moří se napřed Sulkou (dle návodu na obalu) a následně protihoubovými prostředky. Už jsem radil jinde přečíst časopis Zahrádkář z října 2008, kde je podrobný článek o pěstování česneku.

Přeji hodně úspěchů. Kdyby tomu vysvětlení něco chybělo, doplňte svůj dotaz. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 5.11.2008 0:42

Pane Skálo, napsal jste to opravdu pěkně, ale musím vás jen poopravit -  SULKA je nejen proti živočišným škůdcům, ale též proti houbovým chorobám. Tudíž má širší spektrum účinosti a proto stačí před výsadbou namořit česnek pouze v sulce.  Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 161.138 (?), 15.11.2008 23:09

Paní Danielo! Váš názor na univerzální využití Sulky už vám vysvětlili ostatní v příspěvku "Jak sázet česnek". Já bych jen dodal: tak, jako když přijdete k lékaři, nepředepíše vám na každou nemoc jeden lék. Stejně v rostlinolékařství jsou různé přípravky na různé choroby. Máte pravdu, že Sulka působí na houbové choroby, ale ne na ty, které škodí na česneku. Tam opravdu působí jen na to háďátko. Proti houbovým chorobám má také účinnost, ale jiným. Přečtěte si návod na lahvičce Sulky a věřte mu. Není to tam psáno zbytečně. Pavel Skála

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
xdusanx - (8) - 244.140 (?), 4.9.2013 9:21

Dobrý den, pravdu má pan Skála.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 159.1 (?), 25.5.2011 9:32

Dobrý den,
mám česnek napadený houbovou chorobou. Rostliny jsou cca 30 cm vysoké, hlízka je napadená. Jak mám postupovat?
Dá se nějak zachránit? Jak ho zlikvidovat? Můžu do půdy něco ještě letos zasadit?
Děkuji Berger

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
suchoj - (17) - 153.71 (?), 24.6.2012 18:40

Zdravím,

mám podobný problém. Můj česnek napadla mě neznámá houbová choroba. Postupuje z jedné strany záhonu. 

Takže otázka, dá se zbytek záhonu česneku nějak ochránit? Napadené rostliny jsem se snažil vykopat.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 152.71 (?), 10.11.2013 16:44

typické napadení Fusarium oxysporum. Možno použít Horizon 250. Lepší je Topsin 70 WP, ze starších zásob,  nebo dostupnější Topsin M 500 SC. Moření 0,2%, postřik 0,025% nejpozději do poloviny května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 206.48 (?), 4.12.2012 0:28

Sklerocium cepivorum -  sklerociová hniloba česneku, cibule - žádný problém.

Použijte moření FOLICUR 250 SC (vyrábí to Bayer) koncentrace tuším 0,75%, z jara pak postřik dle návodu. A máte po starostech, možná navždy, nebo spíš načas.  Pokud použijete FOLICUR s jiným obsahem účinné látky tebuconazol, postupujte podle návodu (jiné ředění).

Jenže musíte pro něj do Německa, nebo do Polska (Tam taky dostanete Fundazol, tuším že pod názvem Benlate)

Babiš (Agrofert) ho neumí dovézt, asi by na něm málo vyrejžoval, tak na to z vysoka kašle.

Mimochodem, narazil jsem v loni ve státech na ROUNDUP v ceně 4 USD za galon (3,8 litru) - tady se totéž prodává okolo 1000,- Kč za litr. Takhle se dělá kšeft. Za 80,- Kaček koupím, Za 4000,- Kč prodám, a hned jsem miliardář, zvlášť, když nikdo jiný tuhle chemii dovážet nesmí protože mám na dovoz monopol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 206.48 (?), 5.12.2012 23:05

FOLICUR - dodatek.

Moření: 2,5%

po vzejití 2 postřiky 0,2%  - nutno ten druhý opakovat za 6 týdnů. To je podmínka, aby to sklerocia dokonale vyvraždilo.

Ochranná lhůta 28 dnů a sbohem sklerociová hnilobo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika